Yeni Başbakanlık'ın Komşusu Marmara Otel Yıkılıyor

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Yeni Başbakanlık'ın Komşusu Marmara Otel Yıkılıyor

Yeni Başbakanlık'ın Komşusu Marmara Otel Yıkılıyor

Yeni Başbakanlık kampusu inşaatının hemen yanında bulunan ve Başbakanlık'ın güvenliği için risk taşıdığı belirtilen Marmara Oteli yıkılıyor. Yargıtay, 49 yıllığına kiralanan otelin AOÇ'ye devredilmesine ilişkin mahkeme kararını onadı. Yeni Başbakanlık kampusu çevresinde güvenlik riski oluşturabilecek hiçbir yapı kalmayacak.

"Beyaz Saray" olarak da adlandırılan Başbakanlık'ın yeni hizmet binası ve kampusu inşaatı, Marmara Oteli engeline takımıştı. Başbakanlık yetkilileri, yükümlülüklerini yerine getirmediği için mahkemelik olan otelin güvenlik riski oluşturacağı gerekçesiyle yıkılması gerektiğini bildirmişti. Binayı teslim etmeme konusunda direnen Marmara Oteli'nin sahibi, davayı kaybetti. Yargıtay kararı onadı ve otel Atatürk Orman Çiftliği'ne devredildi.

Başbakanlık yetkilileri otelle ilgili, "Güvenlik riski oluşturur" uyarısı yapmıştı. Yargıtay'ın kararıyla birlikte otel artık Başbakanlık kampusu için güvenlik riski oluşturmayacak. Otelin yeni Başbakanlık'a yakın olması güvenlik açısından riskli görülmüş, buradan her türlü dinleme ve gözetlemenin kolaylıkla yapılabileceği ifade edilmişti.

Hızlı bir şekilde ilerleyen Başbakanlık inşaatında eksi 2'ye kadar katlarının inşaatı bitirildi. Güvenlik nedeniyle inşaat alanına özel izni olmayan hiçkimse sokulmuyor. Yeni Başbakanlık kampusu aynı zamanda Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı'na da komşu oluyor. Başbakanlık kampusunun hemen yanında MİT'in özel bir birimi yer alıyor. MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın bazı özel görüşmelerini burada yaptığı biliniyor.

68 milyon TL artı KDV'ye Rönesans firmasına verilen yeni Başbakanlık kampüsü inşaatı; ince işçilik ve diğer donanımlarla birlikte toplam 300 milyon TL'ye malolacak. Mart 2014'te bitirilmesi planlanan Başbakanlık inşaatında kısa süre önce Marmara Otel krizi yaşanmıştı. İnşaatın çok yakınında bulunan ve AOÇ ile davalık olan otelin sahibi, masrafları olduğu gerekçesiyle yıkım konusunda direnmişti. 49 yıllığına kiralanan AOÇ arazisi üzerinde yapılan ve yükümlülüklerini yerine getirmediği gerekçesiyle mahkemelik olan Marmara Otel hakkında açılmış 3 dava bulunuyordu. Arazinin kira bedelinin zamanında ödenmediği ve otele kaçak kat çıkıldığı gerekçesiyle yıkım kararı alındı.

Üç blok halinde yapılacak kampusta, Başbakan Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcıları ve Başbakanlık Müsteşarı'nın odaları ortadaki blokta yer alacak. Yandaki diğer iki blokta ise danışmanlar ve diğer idari birimler bulunacak. Bloklar arasındaki mesafe uzun olacak. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın makam odasının yer alacağı bloğa girişler özel izinle ve yetkiyle mümkün olabilecek. Erdoğan'ın makam odasının bulunduğu bloğa girişler eksi 2'den bağlantılı özel yetkili kişilerin kullanacağı kartlarla çalışan, yüksek güvenlikli asansörle sağlanacak. Bloklar arasında içeriden doğrudan geçiş için önce eksi 2'ye inmek gerekecek.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanRecep Tayyip ErdoğanYargıtay
Görüş Bildir