CHP’li Yılmaz’dan Bakan Güler'e 'Samatya' Sorusu

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Yeni Bakana Şok Soru!

Yeni Bakana Şok Soru!

CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, son iki aydır Ermenilerin yoğunlukla yaşadığı İstanbul-Samatya’da meydana gelen saldırılar ve cinayetlerle ilgili, İçişleri Bakanı Muammer Güler tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi.
Önergesinde, yalnız yaşayan yaşlı Ermeni kadınların kiliseden çıktıktan sonra takip edildikleri, evlerine giderken darp edildikleri ve herhangi bir hızlık olayının yaşanmadığını hatırlatan, bu nedenle saldırıların sıradan olmadığı iddiasında buluna Yılmaz, “Artık Türkiye’de 6-7 Eylül olayları gibi ya da aydınlatılmayan Hrant Dink cinayeti gibi, toplumsal barış ve kardeşliğimize zarar verecek olayların yaşanması hiçbir şekilde istenmemektedir” ifadelerine yer verdi.

Samatya’da yaşanan son cinayet ve saldırıların üzerine ciddiyetle gidilmesi gerektiğini ifade eden Yılmaz, “Bu olaylar acilen aydınlatılarak sorumlular cezalandırılmalı ve Ermeni vatandaşlarımız korunmalıdır” dedi. Yılmaz Bakan Güler’in yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

“İstanbul – Samatya’d a son günlerde yalnız yaşayan Ermeni kadınlara yönelik cinayet ve saldırıların faillerinin kimler olduğu tespit edilmiş midir? Bir soruşturma açılmış mıdır?

Bu olay planlı bir saldırı mıdır? Bu yönüyle bir soruşturma yürütülmekte midir?

Samatya’da yalnız yaşayan yaşlı Ermeni vatandaşlarımızın korunması için özel önlemler alındı mı?

Hrant Dink cinayetinin arkasındaki gerçeklerin ve azmettiricilerinin ortaya çıkarılması gerektiği yönündeki Yargıtay’ın bozma kararı da göz önünde tutulduğunda; Samatya’daki bu saldırıların arkasındaki gerçeğin ortaya çıkartılması için daha özel bir çaba harcayacak mısınız? Kamuoyundaki kaygıların giderilmesini sağlayacak mısınız?

Toplumsal barış ve kardeşliğimize karşı yapılan bu saldırıları kınayan, olayın üzerine özenle gideceğiniz ve gelişmeler konusunda kamuoyunu aydınlatacağınız yönünde bir açıklama yapmayı düşünüyor musunuz? Bu olayın gerçekten takipçisi olacak mısınız?” (BCK)

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Cumhuriyet Halk PartisiİstanbulMuammer GülerTürkiye Büyük Millet MeclisiYargıtayolay
Görüş Bildir