Sosyal Medya Tartışıyor: Yeni Anayasa Paketinde Cumhurbaşkanının Parlamentoyu Fesih Yetkisi Var mı Yok mu?

 > -
Abone ol

Referandumda oylanacak yeni anayasanın 11. maddesi üzerinden Cumhurbaşkanına Meclis'i fesih yetkisi verilip verilmediği tartışmaları devam ediyor. 11. maddede hangi ifadelerin yer aldığına bakmadan önce son günlerde neler yaşandı, Meclis tutanaklarına görüşmeler sırasında madde ile ilgili hangi ifadeler geçti, muhalefet, iktidar ve Cumhurbaşkanı Erdoğan konu hakkında neler söylüyor birlikte bakalım.

Kılıçdaroğlu: 'Fesih değil yeniden seçim diyorlar, seçime gidebilmek için feshetmeniz gerekecek'

Kılıçdaroğlu Ordu'da yaptığı konuşmada 'Bu ülkede demokrasiyi askıya almayı istediler, ama biz direndik. Bu onurlu bir duruştur. 'Evet'in vebali var, fesih değil yeniden seçim diyorlar. Seçime gidebilmek için feshetmeniz gerekecek.' ifadelerini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Kılıçdaroğlu fesih yetkisi olduğunu ispatlarsa istifa edeceğim'

Vekiller görüşmeler sırasında ne demişlerdi?

Bekir Bozdağ Anayasa görüşmeleri sırasında: 'Mevcut anayasada da Cumhurbaşkanı'nın seçime götürme yetkisi var'

Meclis tutanaklarına geçen bazı ifadeler: 'Karşılıklı olarak feshetme yetkisi var'

BirGün'den Uğur Koç'un haberine göre anayasa görüşmeleri sırasında vekillerin fesih konusundaki ifadeleri Meclis tutanaklarında yerini aldı. AKP Adıyaman Milletvekili İbrahim Halil Fırat 11. madde ile ilgili olarak:

'En çok tartışılan konulardan bir tanesi de Cumhurbaşkanına tek başına fesih yetkisi verilmektedir. Şu andaki, mevcut 82 Anayasası’nda da Cumhurbaşkanının Meclisi feshetme yetkisi vardır ama Meclisin Cumhurbaşkanını feshetme gibi bir durumu söz konusu değildir. Cumhurbaşkanı çok geniş yetkilerle donatılmış ama Cumhurbaşkanına dokunan hiçbir şey söz konusu değildir. Getirdiğimiz sistemde, cumhurbaşkanlığı sistemiyle hem Cumhurbaşkanı hem de yasama karşılıklı olarak birbirini feshetme yetkisine sahiptir. Onun için, bu sistemde -belirtmiş olduğumuz gibi, dediğimiz gibi- Cumhurbaşkanının tek başına Meclisi feshetme yetkisinden çok, Meclisin de Cumhurbaşkanını feshetme yetkisi vardır' ifadelerini kullandı.

MHP Milletvekili Mehmet Parsak: 'Karşı kuvveti feshederse kendisini de seçime götürmesi söz konusu'

'Anayasa’nın 116’ncı maddesinde karşılıklı fesih çerçevesinde bir değişiklik söz konusu. 116’ncı maddede belirli şartlar altında Parlamentonun feshedilmesi söz konusu, Cumhurbaşkanına tanınan böyle bir yetki var. E şimdi Anayasa’nın hiçbir yerinde, tam tersi olarak, Cumhurbaşkanına tanınan bu yetkinin Parlamentoya tanınması gibi bir durum ne yazık ki söz konusu değil. Burada her iki kuvvet bakımından da -artık yürütme Cumhurbaşkanından ibaret olduğuna göre- yasamanın yürütmeye, yürütmenin de yasamaya karşı, eğer karşı kuvveti feshederse kendisini de seçime götürmek suretiyle milletin yeniden hakemliğine gidilmesi çerçevesinde yeni bir düzenleme söz konusudur.'

Anayasa Profesörü ve AKP Milletvekili Kuzu: 'Hem başkanın hem Meclis'in fesih yetkisi var'

AKP'nin dağıttığı referandum broşürü: 'TBMM 3/5 çoğunlukla, Cumhurbaşkanı da dilediği zaman bu yetkiyi tek başına kullanabilir'

Peki halen yürürlükte olan metin ile referandumda oylanacak metin arasında bir fark var mı madde bize ne diyor 👇

Sosyal medya da değişikliği tartışıyor

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir