Anayasa Komisyonu da Gazdan Etkilendi

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Yeni Anayasa Komisyonuna da Gaz!

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun çalışmalarını yürüttüğü binaya Kızılay'da atılan biber gazı girdi. Komisyon bu sırada yeni anayasada yer alacak 'olağanüstü hal durumu'nu görüşüyordu...

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu, dört gündür toplantıların yapıldığı binanın yakınında bulunan Kızılay’da süren çatışmaların dün yeniden başlaması üzerine çalışmalarını ‘güvenlik’ gerekçesiyle erken bitirdi. Toplantı sırasında odaya biber gazı girmesi nedeniyle güvenlik görevlileri pencereleri kapattı.

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu, ‘yeni anayasa’nın “Başkomutanlık ve Milli Savunma” ile “Olağanüstü Yönetim Usulleri” maddelerini tartıştı. Her iki maddede de kısmi uzlaşma sağlandı.

ODAYA GAZ GİRİNCE...

Komisyon üyelerinin, “Olağanüstü Yönetim Usulleri” başlığında, “olağanüstü hal ilanı ve Milli Güvenlik Kurulu” ile ilgili tartışma sürerken, Kızılay’daki protestolar toplantının seyrini etkiledi.

Radikal'den Rıfat Başaran'ın haberine göre, toplantının gerçekleştirildiği binanın yakınlarında yeniden başlayan olaylara polisin gazlı müdahalesi nedeniyle açık pencerelerden içeri biber gazı girdi. Salonun pencereleri kapatılırken, madde metnine, “kamu düzeninin ciddi şekilde bozulması halinde Milli Güvenlik Kurulu’nun da görüşünün alınmasına” yönelik fıkranın eklenmesini öneren MHP ’li üye Faruk Bal, “Tam da biz bu durumu öneriyoruz. Şu an yaşanan durumu düşünün. Şimdi MGK’nın toplanması gerekirdi” dedi. Bu söz tartışmaya neden olurken muhalefet partili üyeler, olaylarla ilgili, “Polisin göstericilere yönelik orantısız güç kullandığını, Başbakan’ın dilinin barışçıl ve olayları bitirmeye yönelik bir dil olmadığını, aksine kamplaşmaya neden olacak bir dil kullandığı” eleştirilerini aktardı.

SÖZ KESME TARTIŞMASI

Ak Partili Ahmet İyimaya’nın, MHP’li Anayasa danışmanının konuşmasını, “Bu konjöktür dışı, bunu tartışamazsınız” diyerek kesmesi gerilime neden oldu. Sözü kesilen danışman salondan ayrılırken, BDP ’li danışman Meral Danış Beştaş, “Burası siyasal bir metnin yazıldığı bir yer. Bunların konuşulması lazım” diyerek İyimaya’nın tavrını eleştirdi. CHP ’li üyeler de bu eleştiriye katıldı. Ardından İyimaya, MHP’li danışmanı salona davet ederek üzüntüsünü dile getirdi.

Daha sonra, Kızılay Meydanı’nda dört gündür geç saatlere kadar çatışmaların yaşandığı ve yine yaşanabileceği belirtilip ‘akşam güvenli olmayabilir’ denilerek çalışmalar tamamlandı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Barış ve Demokrasi PartisiBaşbakanBiber GazıCumhuriyet Halk PartisiMilliyetçi Hareket PartisiOlağanüstü HalTürk KızılayıTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir