Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yeni Anayasa'da Hakimler İçin 67 Yaş Şartı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Yeni Anayasa'da Hakimler İçin 67 Yaş Şartı

Yeni Anayasa'da Hakimler İçin 67 Yaş Şartı

Hakimler kendileri istemedikçe 67 yaşını bitirmeden emekli edilemeyecek. Komisyonda, Hakimlerin örgütlenmesi konusunda uzlaşma sağlanamadı

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu bünyesindeki Yazım Komisyonu, MHP Konya Milletvekili Faruk Bal başkanlığında toplandı. Toplantıda, ''Hakimlik Mesleği ve Teminatı'' maddesi müzakere edildi.

Alınan bilgiye gere, partiler hakimlerin örgütlenme hakkı üzerinde görüş ayrılığına düşerken, maddenin bazı fıkralarında uzlaşma sağlandı.

MHP'nin önerisinin kabul görmesiyle, hakimlerin emeklilik yaşının 65'ten 67'ye çıkarılması benimsendi.

Buna göre, hakimler azlolunamayacak, kendileri istemedikçe 67 yaşını bitirmeden emekli edilemeyecek; bir mahkemenin veya kadronun kaldırılması sebebiyle de olsa aylık, ödenek ve diğer özlük haklarından mahrum bırakılamayacak.

Meslekten çıkarılmayı gerektiren bir suçtan dolayı hüküm giymiş olanlar veya görevini sağlık bakımından yerine getiremeyeceği kesin olarak anlaşılanlar hakkında kanundaki istisnalar saklı olacak.

Hakimler yargı faaliyeti dışında resmi ve özel hiçbir görev alamayacak. MHP, hakimlerin Adalet Bakanlığı'nda görevlendirilmesinin Anayasa hükmü ile engellenmemesi gerektiğini savundu.

Hakimlerin nitelikleri, atanmaları, özlük hakları, görevlerinin ve görev yerlerinin geçici veya sürekli olarak değiştirilmesi, haklarında disiplin kovuşturması açılması ve disiplin cezası verilmesi, görevleriyle ilgili veya görevleri sırasında işledikleri suçlarından dolayı soruşturma yapılması ve yargılanmalarına karar verilmesi, meslekten çıkarmayı gerektiren suçluluk halleri ve meslek içi eğitimleri ile diğer özlük işleri, yargı bağımsızlığı hakimlik güvencesi esaslarına uygun olarak kanunla düzenlenecek.

BDP, ''Hakimler, mesleki ve sosyal çıkarlarını korumak ve geliştirmek, insan haklarının etkin korunmasını sağlamak, hak ve özgürlüklerle ilgili yargı politikalarına katkı yapmak amacıyla dernek, vakıf ve sendikalar şeklinde örgütlenme hakkına sahiptir'' fıkrasının maddede yer almasını önerdi.

CHP, ''Hakimler, hakimlik mesleğini korumak ve geliştirmek amacıyla örgütlenme haklarından yararlanırlar. Kanun, bu haktan yararlanılmasını güçleştirecek ya da etkisiz hale getirecek sınırlamalar ve kayıtlamalar getiremez'' ifadesinin yer almasını istedi.

AK Parti ve MHP; konunun ''dernek kurma hürriyeti'' maddesinde düzenlendiği için yer almasına gerek olmadığını ifade etti.

MHP, ''askeri hakimlerin özlük işlerinin kanunda gösterileceği'', ''hakimlerin idari yönden Hakimler Yüksek Kurulu'na bağlı olacağı'', ''hakimlerin adli ve idari yargı hakimleri olarak görev yapacağı'', ''Hakimlerin görevlerini hukuka uygun olarak yapıp yapmadıklarını denetleme, görevlerinden dolayı ve görevleri sırasında suç işleyip işlemediklerine ilişkin inceleme ve soruşturmanın Hakimler Yüksek Kurulu'na bağlı müfettişler tarafından yapılacağı''nın maddede yer almasını istedi.

AKP ise hakimlerin idari görevleri yönünden Adalet Bakanlığı'na bağlı olmasını önerdi.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBarış ve Demokrasi PartisiCumhuriyet Halk PartisiMilliyetçi Hareket PartisiTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir