İlk Başvuru Soner Yalçın'dan!

 > -

Yeni Ağır Ceza Mahkemesi'ne İlk Başvuru

Yeni Ağır Ceza Mahkemesi'ne İlk Başvuru

Odatv davasının tutuklu sanığı gazeteci Soner Yalçın’ın avukatları, geçtiğimiz hafta davanın görüldüğü İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurarak, 3. yargı paketi kapsamında tahliye talebinde bulunmuştu.

Bu talebin mahkeme tarafından reddedilmesi üzerine avukatlar, yeni bir talepte daha bulundu.

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nin tutukluluğun devamı yönündeki kararına itiraz eden avukatlar, itiraz merci olan bir üst mahkeme olan İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nin yeni kanun ile yetkisinin kaldırıldığını vurguladı.

CMK. 250. madde ile yetkili mahkemelerin yetkisinin kaldırıldığı ve HSYK tarafından İstanbul 22., 23. Ağır Ceza Mahkemelerinin kurulduğunun belirtildiği dilekçede, “İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nin görevi elindeki dosyaları kesin hükümle sonuçlandırmaktan ibarettir. Bunun dışında CMK’da öngörülmüş hiçbir işi yapması mümkün değildir. İtiraz dilekçesini inceleme yetkisi İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeyken yeni düzenleme ile bu yetki artık İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bulunmaktadır. Bu çerçevede mahkemeniz (İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi) tutukluluk halinin devamı kararından dönmediği takdirde, TMK'nın 10. Maddesi çerçevesinde dilekçemizin, itirazı incelemek üzere İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesi talep edilmektedir." denildi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İstanbulSoner Yalçıntahliye
Görüş Bildir