Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yemen'de Savaşın Taraflarına Ateşkes Taslağı Gönderen Bm'den "Barışı Seçin" Çağrısı

0PAYLAŞIM

Yemen'de Savaşın Taraflarına Ateşkes Taslağı Gönderen Bm'den "Barışı Seçin" Çağrısı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER Anadolu Ajansı - Birleşmiş Milletler BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths, geçen hafta mütareke krokiyi yolladığını belirttiği taraflara, görüşmelerin süratli bir biçimde sonuçlandırılması ve sulhu seçip, savaş son verilmesi çağrısında bulundu.

Griffiths, BM Güvenlik Konseyi'ni Yemen'deki büyümeler hakkında bilgilendirdi.

Geçen hafta Yemen hükümeti ve Husilere mütareke mevzusunda ''ortak beyan'' krokiyi yolladığını söyleyen Griffiths, ''Şimdi tarafların röportajları ve ortak beyanı karara bağlama zamanı. Benim çağrım kolay; sulhu seçin, savaşı tamamlayın.'' dedi.

Yemen'in Marib kentinde gidişatın giderek evham verici bir hal aldığına da dikkati sürükleyen Griffiths, çatışmalar sebebiyle can kayıplarının çoğaldığını ve ülke içinde yerinden edilerek Marib'e sığınan 1 milyon şahsın yaşamının riskte olduğunu ifade etti.

Griffiths, Marib'de askeri zindelerin değişmesinin savaşın enerjiklerini ve içerici politik süreci etkileyeceği ihtarında da bulundu.

  • ''Yemen'de her 4 sivilden biri artık kendi evinde can veriyor''

BM Beşeri İşlerden Mesul Genel Sekreter Yardımıcı Mark Lowcock ise Yemen'de kıtlık tehlikesinin tekerrür baş gösterdiği ihtarı yaptı ve insani yardımların artırılması çağrısında bulundu.

Çatışmaların çoğalmasıyla sivil vefatlarının da tekerrür çoğalmaya başladığına dikkati sürükleyen Lowcock, ''Yemen'de her 4 sivilden biri artık kendi evinde can veriyor ya da yaralanıyor. '' dedi.

BM'ye göre dünyanın en büyük beşeri krizlerinden birinin yaşandığı Yemen'de, popülasyonun yüzde 80'i insani yardım ve gözetmeye gereksinim dinliyor.

Savaş sebebiyle sıhhat sistemi çöken Yemen'de ayrıca yeni tip koronavirüse Kovid-19 bağlı vefat oranının dünya ortalamasından 4 kat fazla olduğu belirtiliyor.

Uzun vakittir politik kararsızlığın karar sürdüğü Yemen'de, İran dayanaklı Husiler, Eylül 2014'deri bu yana Sana ve bazı bölgelerin hakimiyetini elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan liderliğindeki ortak yönetim eforları ise Mart 2015'deri bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine desteklediyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir