Yemekhane Boykotu, Mutfağı Ele Geçirdi

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Yemekhane Boykotu, Mutfağı Ele Geçirdi

Ankara Üniversitesi’nde 2012-2013 akademik yılının ikinci yarısında 1.5 TL olan yemek ücreti 1.75 Liraya çıkarıldı. Zamları protesto eden öğrenciler ise hafta başından bu yana yemekhaneyi işgal ederek ‘ücretsiz’ yemek yemeye başladı. Buna karşın üniversitenin hamlesi de ‘yemek çıkarmamak’ oldu. Ama öğrencilerin de pes etmeye niyeti yoktu. Kolları sıvadılar ve aralarında topladıkları para ile malzeme satın alıp yemekhanenin mutfağına girdiler. Marullar, domatesler yıkandı, sandviçler hazırlandı. Sandviç, çorba ve çayı öğrenci arkadaşlarına ücretsiz dağıttılar.

Öğrenci Kollektifleri yemekhane zammının üzerine bir dizi eylem kararı aldı. Talepleri şöyle:

  • 1.75 TL olan yemek ücretinin eskisi gibi 1.50 TL’ye düşürülmesi

  • Yemekhanede çalışan işçilerin üniversite ile sözleşmeli yapılması ve uzun vadede taşeron hizmet alımından vazgeçilmesi.

Taleplerini üniversite yönetimine de ileten öğrenciler hafta başında zamları protesto etmek için yemekhaneyi işgal etti. Yemekleri ücretsiz dağıttı. Üç gün sonra üniversite yönetimi yemek çıkarmayı durdurdu. Bu kez öğrenciler öğretim üyelerinin yemekhanesinden yemek alıp dağıtmaya başladı. Bugün ise öğrenciler ‘yemek vermiyorsanız biz de kendimiz yaparız’ diyerek kampüsteki 2 bin kişiye yemek verilen iki yemekhanenin mutfağına girdi. Aralarında topladıkları parayla, çorba, 6 kasa ekmek, kilolarla domates, marul, 7 teneke peynir aldılar. Özel Güvenlik, üniversiteye bu malzemeleri sokacak aracı, sabah okul kapısında durdurdu ve içeri almak istemedi. Özel güvenlik ile yaşanan tartışmanın ardından yemek arabalarını kampüse sokmayı başaran öğrenciler, yemekhane mutfağında malzemeleri yıkayarak sandviçler hazırladı. Menüde çorba, peynirli, maydanozlu, domatesli ve marullu sandviç ve çay vardı...

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ankaraçaydizi
Görüş Bildir