Yeğen Barzani'den Çarpıcı Sözler: Suriye'de Bir Kürt Devleti Kurulması...

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Yeğen Barzani'den Çarpıcı Sözler: Suriye'de Bir Kürt Devleti Kurulması...

Yeğen Barzani'den Çarpıcı Sözler: Suriye'de Bir Kürt Devleti Kurulması...

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin yeğeni ve Selahattin Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aziz Hassan Barzani, Suriye'deki Kürtler'in devlet kurmasının pratikte mümkün olmadığını söyledi. Barzani, " Suriye'de Kürt devleti kurulması meselesi bence medyanın abartması. 1991 yılından beri bir çok finansal güce, dış desteğe rağmen Kuzey Irak'ta bağımsız bir Kürt devletini biz kuramadık. Suriyeli Kürtler'in bunu başarması çok zor." dedi.

Barzani, Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü tarafından Mete Cengiz Kültür Merkezi'nde düzenlenen ‘Ortadoğu’nun yeniden değerlendirilmesi' konulu konferansa katıldı. Panel öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Aziz Hassan Barzani, Obama'nın seçim kazanmasının Ortadoğu üzerindeki etkilerini değerlendirdi.

"ABD İLE RUSYA YAKINLAŞABİLİR"

Barzani, şunları ifade etti: "Obama'nın işbaşına gelmesiyle yakın zamanda ABD politikalarında çok fazla bir değişiklik olacağını düşünmüyorum. Ortadoğu'daki komşu devletlerin, özellikle Suriye meselesindeki tutumlarında bir değişiklik olursa, ABD'nin politikasında da bir değişiklik olabilir. Diğer açıdan baktığımız zaman ise ABD'nin Rusya ile olan ilişkilerine bakacak olursak eğer, Rusya'da bir korku vardı, Ronney'in başa gelme ihtimaline karşı. Fakat Obama'nın tekrar başa gelmesiyle Rusya'da bir rahatlama olmuş olabilir. ABD ve Rusya arasında daha fazla görüş birliği ve yakınlaşma görebiliriz."

"BARZANİ, PKK'YA SİLAH BIRAKMASI ÇAĞRISI YAPIYOR"

PKK konusunda Bölgesel Kürt yönetiminin tavrında değişiklik olup olmadığı yönündeki bir soruya ise Barzani, şu cevabı verdi: "Erbil ile Ankara arasında devam eden işbirliği mevcut. Bölgesel duruma siyasi açıdan bakacak olursak, örneğin Suriye meselesinde 'Barzani ile Ankara arasında 'nasıl işbirliği yapabiliriz' şeklinde görüşmeler olduğunu söyleyebiliriz. PKK konusuna gelecek olursak, bildiğiniz gibi Barzani'nin 'PKK'ya silah bırakması' yönünde bir takım isteklerde bulunduğu biliyoruz. Bu, Barzani'nin PKK üzerinde çok büyük etkisi olduğu anlamına gelmesin. Bu etkinin de kendine göre sınırları var. 'Barzani'nin her söylediği PKK'nın üzerinde etkilidir' diyemiyoruz. Sürecin bu şekilde devam ettiğini görüyoruz. Bu tip işbirliği sadece siyasi anlamda, terörizm yada ekonomi değil, tüm alanlarda bu işbirliğinin devam edeceğini umuyoruz."

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAnkaraBarack ObamaIrakRusyaSuriye
Görüş Bildir