Yazılama Yapan 13 Yaşındaki Çocuk 301’den Yargılansın!

 > 
161PAYLAŞIM

Yazılama Yapan 13 Yaşındaki Çocuk 301’den Yargılansın!

Yola yazı yazdığı için altı yıla kadar hapsi istenen 13 yaşındaki çocuk hakkında duruşmaya zorla getirme kararı çıktı. Polisin Çocuk Şube’ye yazdığı raporda ise “bu suçun TCK 301. madde kapsamına girdiği” ileri sürüldü.

Çanakkale’deki İnönü Caddesi’nde Gezi direnişine destek yürüyüşü sırasında yola “Hükümet istifa”, “Faşizme ölüm” yazarak duvarı kirletmekle suçlanan 13 yaşındaki çocuğa, 21 Ocak’taki ikinci duruşmaya katılma zorunluluğu getirildi.

Çocuk, Türk Ceza Kanunu’nun 152/1. maddesi uyarınca, “Kamu kurum ve kuruluşlarına ait, kamu hizmetine tahsis edilmiş veya kamunun yararlanmasına ayrılmış yer, bina, tesis veya diğer eşya hakkında, mala zarar verme” suçundan yargılanıyor.

Çanakkale 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davada, hakkında 2-6 yıl arası hapis cezası isteniyor.

İl Emniyet Müdür Yardımcısı T.G., “yazılama olayı hakkında” başlıklı raporunda Çocuk Şube Müdürlüğü’ne şunları yazdı:

“Olayın, 5237 Sayılı TCK’nin ‘Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama’ başlıklı 301. maddesi kapsamına girdiği değerlendirildiğinden, konunun adli makamlarla paylaşılması hususunu…”

“3 Haziran’daki kalabalık yürüyüşe katıldım, bir ara yazı yazanlardan bitmek üzere olan bir sprey boyayı aldım. Slogan atanlardan duyduklarımı yazdım. Tam olarak ne yazdığımı da hatırlamıyorum.”

“Duvara yazı yazmadım, yolun üzerine yazdım. Kimse bana ‘Şöyle yaz, şunu yaz’ diye bir şey söylemedi.”

“Ben faşizmin ne olduğunu da bilmem.”

Adli Tıp Şube Müdürlüğü, Savcı Ozan Kaya’ya sunduğu raporda, çocuğun cezai ehliyeti olmadığını yazdı:

“İşlediği fiilin hukuki anlamını ve sonuçlarını algılayıp davranışlarını yönlendirme yeteneğinin yeterince gelişmemiş olduğu, farik ve mümeyyiz olmadığı kanaatine varılmıştır.”

Ancak Savcı Kaya, iddianamede bu raporla ilgili şunları yazdı:

“Doktor raporuna göre, işlediği suçun anlam ve sonuçlarını kavrayamayacağının belirtildiği, fakat yeni ceza kanunu sisteminde bu konuda karar verme yetkisinin, yargılamayı yapan mahkemeye ait olması nedeniyle raporun bağlayıcı olmadığı, mevcut deliller karşısında atılı suçtan kamu davasının açılmasına yeterli şüphe elde edildiği anlaşılmakta…”

Ayça Söylemez | Bianet

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir