Yaz Aylarının Yıpratıcı Etkisinden Saçlarınızı Korumak İçin Uygulamanız Gereken 13 Saç Bakım Önerisi

2PAYLAŞIM

Deniz, kum, güneş derken saçlarınız parlaklığını yitirebilir ve matlaşabilir. Güneşin yıpratıcı etkisinden saçlarınızı korumanız için yaz aylarında uygulayacağınız bakım rutinleri oldukça önemli. Kuruyan ve cansızlaşan saçlarınız için, bakın hangi uygulamalar olmazsa olmazlar arasında yer alıyor! 👌

"Önerdiğimiz ürünleri seveceğini umuyoruz! Bu içerikten alışveriş yapmaya karar verirseniz, Onedio sayfadaki bağlantılardan gelir elde edebilir.''

1. Saçlarınızı güneşten korumak için bandana ya da şapka kullanın.

Güneşin zararlı etkileri cildiniz kadar saçınızı da yıpratır. Sıcak yaz günlerinde saçlarınızı korumak için şapka ya da bandana tercih edebilirsiniz. Sıcak hava nedeniyle nemsiz kalan saçınız aynı zamanda güneş ışınlarına doğrudan maruz kalırsa, kurur ve matlaşır. Özellikle işlem görmüş saçlara sahipseniz saçlarınıza olabildiğince dikkat etmeli ve nemini korumaya özen göstermelisiniz.

2. Yaz aylarında kullanacağınız şampuanlarınızı değiştirebilirsiniz.

Güneş ve tuzlu suyla temas eden saçlarınız, yaz aylarının sonuna yaklaştığınızda olumsuz etkileri ortaya çıkarmaya başlar. Bunun önüne geçmek için her zaman kullandığınız şampuanınızı değiştirmenizde fayda olacaktır. Yaz ayları boyunca yıpranan ve kurulaşan saçlarınızı, kuru saçlar için önerilen şampuanları kullanarak koruma sağlayabilirsiniz.

3. UV filtreli saç ürünleri kullanarak saçlarınızı koruma altına alabilirsiniz.

Güneşin zararlı etkilerinden saçlarınızı korumak için UV filtreli saç ürünlerini kullanmaya başlayabilirsiniz. UV filtreli saç ürünleri, güneş ışınlarının saçlarınızda bırakacağı yıpratıcı etkilere karşı korumayı vadeden ürünler arasında yer alır. Yoğun güneşe maruz kaldığınız takdirde saçlarınızın yapısında bozulmalar meydana gelir. Bakım rutinlerinize ekleyeceğiniz onarıcı ürünlerle, bu etkileri en aza indirgeyebilirsiniz.

4. Su bazlı ürünler kullanın.

Güneş ışınlarının zararlı etkileri nedeniyle kuruyan saçlarınıza, kaybettiği nemi geri kazandırmak için su bazlı saç ürünler kullanabilirsiniz. Saçlarınıza doğrudan yağ sürmek yerine su bazlı ürünler kullanmanız, kuruyan saçlarınızı onarmanıza daha çok yardımcı olacaktır.

5. Gıda takviyeleriyle saçlarınızın kaybettiği vitamini geri kazanabilirsiniz!

Güneş ışınlarının zararlı etkilerinden dolayı saçlarınızın kaybettiği vitamini, sağlıklı bir beslenmeyle geri kazanabilirsiniz. Zengin vitamin ve mineral deposu besinleri tüketerek, saçlarınızı canlandırabilirsiniz. Aynı şekilde tüketeceğiniz proteinli besinler de saçlarınızı onarmanıza yardımcı olacaktır.

6. Saçlarınızı çok sık yıkayarak daha fazla kurutmayın.

Yaz aylarının etkisiyle saçlarınızdaki kuru ve mat görünümü onarmak için saçlarınızı uzun aralıklarla yıkamanız gerekiyor. Sık şekilde saçlarınızı yıkamanız halinde, saçlarınızın dengesi bir hayli bozulacaktır. Bunun önene geçmek için saçlarınızın kendi yağında bir süre beklemesine izin vermeniz gerekiyor.

7. Saçlarınızı ısıdan uzak tutun!

Güneşin yoğun etkileri sebebiyle yıpranmış saçlarınızı şekillendirirken ısından uzak durmanız gerekiyor. Başlı başına zararlı olan yüksek ısıda saç şekillendirme işlemi, yıpranmış saçlarınızda daha büyük etkiler meydana getirebilir. Bu dönemde saçlarınızı ısısız bir şekilde şekillendirebilir, alternatif ürünler kullanabilirsiniz.

8. Saç kremi kullanın!

Saç kremleri, saçlarınızı sert bir görünümünden kurtarır ve nemlendirir. Özellikle yaz aylarında güneşin etkisiyle kuruyan ve matlaşan saçlarınızı yıkarken, doğru bir saç kremi kullanmak oldukça önemli! Güneş koruyucu içeren saç kremleri, saçlarınıza gereken onarımı sağlar ve kaybettiği nemi kazanmasına yardımcı olur.

9. Yaz aylarında saçlarınıza ağır işlemler yaptırmaktan kaçının.

Saçlarınıza uygulayacağınız ağır işlemler, büyük yıpranmalara neden olur. Üstüne bir de yaz aylarında yaptıracağınız işlemler, güneşin etkisiyle çok daha büyük hasarlara yol açabilir. Yaz aylarında saçlarınızı korumak için renk açıcı işlemlerden uzak durmanızda yarar var.

10. Kırıklarınızı aldırın.

Yıpranan saçlarınızı eski, canlı ve sağlıklı haline getirmenize yardımcı olacak bir başka yöntem de kırıklarınızı aldırmak olacaktır. Kırıklarınızı aldırmak yıpranan saçlarınızı canlandırmada büyük rol oynar. Saçlarınızı uçlarından kestirmek hem saçlarınızı hızlı uzatır hem de daha hızlı onarmanıza yardımcı olur. Bu dönemde saçlarınızı çok sıkı bağlamamanız önerilir. Sıkı örülen ya da bağlanan saçlarda dökülmeler artar ve uzama yavaşlar.

11. Bol bol su için.

Güneş ışınlarının yıpratıcı etkisi sonucu kuruyan saçlarınıza gereken nemi geri kazandırmak için bol bol su içmelisiniz. Kuruyan saçlarınızı dışardan olduğu gibi içerden de nemlendirmelisiniz. Bol su içerek, saçlarınızın ihtiyacı olan yoğun neme tekrar sahip olabilirsiniz.

12. Doğru fırça kullanımı ile koparak dökülmelerin önüne geçebilirsiniz.

Yıpranan saçlarınızı sert fırçalı taraklar ile taramanız halinde saçlarınızda koparak dökülmeler yaşanabilir. Bu durumun önüne geçmek için hem saç tipinize uygun hem de yumuşak kıllı taraklarla saçlarınızı taramanız, daha sağlıklı sonuçlar elde etmenize yardımcı olacaktır.

13. Haftada birkaç kez saç maskesi yapın!

Yıpranmış saçlarınızı onarmanız için evde pratik bir şekilde uygulayabileceğiniz birçok maske tarifi yer alıyor. Saçlarınızı onarmak için besleyici yağlardan veya mucizevi bitkilerden yararlanabilirsiniz. Seçtiğiniz maske tarifini haftada birkaç kez, masaj yaparak saç diplerinize uygulamayı unutmayın!

Not: Profesyonel yardım almaktan çekinmeyin!

Saç bakım rutinlerinizde tercih edebileceğiniz ürünlere şuradan ulaşabilirsiniz.

Bu içerikler de ilgini çekebilir:

2021 Yazında Herkeste Göreceğiniz 13 Aksesuar Trendi - onedio.com
2021 Yazında Herkeste Göreceğiniz 13 Aksesuar Trendi - onedio.com
Yüz Masajıyla Gençleşme Zamanı! Evde Yüz Masajı Nasıl Yapılır? - onedio.com
Yüz Masajıyla Gençleşme Zamanı! Evde Yüz Masajı Nasıl Yapılır? - onedio.com
Bedeninizi Arındırma Zamanı! Yoga Nidra ile Mucizevi Bir Deneyim Yaşayabilirsiniz - onedio.com
Bedeninizi Arındırma Zamanı! Yoga Nidra ile Mucizevi Bir Deneyim Yaşayabilirsiniz - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir