Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yayladağı’na Yine Havan Düştü

 > -

Bir Top Mermisi de Hatay’a Düştü!

Bir Top Mermisi de Hatay’a Düştü!

Hatay'ın Altınözü ilçesi yakınlarındaki olayda ölen ya da yaralanan olmadı.
Şanlıurfa'nın Akçakale İlçesi'ndeki olayın ardından, bir benzeri de Hatay sınırında yaşandı. Suriye tarafından atılan bir top mermisi daha, sınır köyünde bir zeytinliğe düştü. Bu kez korkulan olmadı, can ve mal kaybı yaşanmadı.
Zeytinliğe Düştü
Akçakale'de, Suriye'den açılan top ateşinde, 5 vatandaşın hayatını kaybetmesinin ardından Türkiye misliyle karşılık verdi. Suriye'deki çatışmalar, bu kez Hatay sınırında etkisini gösterdi.
Suriye tarafından atılan top mermisi Hatay’ın Altınözü ilçesine bağlı Sarıbük Köyü’ndeki bir zeytinliğe düştü.
Top düştüğü yerde büyük bir çukur oluşturdu. Top mermisinin düştüğü yerin etrafına ise şarampnel parçaları saçıldı. Neyse ki bu kez korkulan olmadı. Köyde can ve mal kaybı yaşanmadı.
Başbakan Erdoğan, “Bu Nasıl Kaza?”
Son yaşanan olaya tepki gösteren Başbakan Erdoğan, "Türkiye sınırlarını ve vatandaşlarını korumaya muktedir bir ülkedir. Kimse bizi test etmeye kalkışmasın. Bugün bir top mermisi de Hatay Altınözüne düştü. Bir yandan ‘kaza oldu’ deniyor, ‘hata’ deniyor, bugün de oldu. Bu nasıl bir kaza?" diye sordu.
524 Suriyeli Daha Geldi
Bu arada,16'sı yaralı 524 Suriyeli daha Kilis ve Hatay sınırından Türkiye'ye geldi. Yaralılar, bölgedeki hastanelerde tedavi altına alındı.
1 yarbay,1 binbaşı ve ailelerinin olduğu 8 kişi, Hatay'daki Apaydın kampına diğer Suriyeliler de barınacakları Adıyaman'daki çadırkente gönderildi.
Son gelenlerle birlikte Türkiye'de misafir edilen Suriyelilerin sayısı 97 bine yaklaştı.
Sınırda Askeri Hareketlilik Sürüyor
Bu arada sınır bölgesinde askeri hareketlilik de sürüyor. Şanlıurfa 20'nci Zırhlı Tugay Komutanlığı'ndan çok sayıda tank ve uçaksavar Suruç ilçesi sınır bölgesine sevk edildi.

Haberin Tamamı İçin:

Flaş! Yayladağı'na Havan Mermisi!

Flaş! Yayladağı'na Havan Mermisi!

Hatay'ın Yayladağ ilçesi Aşağı Pulluyazı Köyü'nün yakınlarına havan mermisi düştü. Türkiye anında karşılık verdi.

Haberin Tamamı İçin:

Suriye'den Bir Top Mermisi Daha

Suriye'den Bir Top Mermisi Daha

Suriye bölgesinden atılan bir havan topu mermisi, Hatay'ın Yayladağı ilçesine düştü. Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Suriye bölgesinden atılan bir havan mermisinin Yayladağı ilçesindeki kırsal alana düştüğünü bildirdi. Olayda ölen ya da yaralan olmadığını belirten Lekesiz, bölgedeki askeri birlikten anında karşı atış yapıldığını açıkladı.

Vali Lekesiz, Suriye bölgesinden atılan bir havan topu mermisinin, Türkiye sınırından yaklaşık 50 metre içerideki, Yayladağı ilçesine bağlı Aşağıpulluyazı köyü kırsal alanına düştüğünü bildirdi.

DÜN DE ALTINÖZÜ'NE DÜŞMÜŞTÜ

Öte yandan dün Suriye tarafından atılan bir havan mermisinin de Altınözü ilçesine bağlı Hacıpaşa beldesi Sarıbük mezraası yakınındaki fidanlığa düştüğü öğrenildi.

Sarıbük mezraası sakinleri, uzun zamandan beri Suriye sınırında bulunan köylerde çatışmaların yaşandığını, bu olaylardan çok rahatsızlık duyduklarını belirtti.

Bahçesine mermi düşen Sarıbük mezraası sakini Salim Şerekioğlu, dün 16.00 sularında evde oturduğu esnada bir patlama sesi duyduklarını ve hemen yere yattıklarını, çok korktuklarını kaydetti.

Olayın ardından hemen dışarı çıkıp etrafı kontrol ettiğini belirten Şerekioğlu, "Etrafta bulunan çocuklar bir şey düştüğünü görmüş. Olay yerine gittim ve hemen ardından buraya bölgeye jandarma ve savcı geldi. Fidanlığa havan mermisi düştüğünü gördük" diye konuştu.

Ahmet Şerekioğlu ise öğleden sonra bir patlama sesi duyduklarını, patlamanın ardından ortalığın toz duman olduğunu söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

Türkiye Yine Vurdu

Türkiye Yine Vurdu

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Suriye bölgesinden atılan bir havan mermisinin Yayladağı ilçesindeki kırsal alana düştüğünü bildirdi. Olayda ölen ya da yaralan olmadığını belirten Lekesiz, bölgedeki askeri birlikten anında "karşı atış" yapıldığını açıkladı.

Vali Lekesiz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriye bölgesinden atılan bir havan topu mermisinin Türkiye sınırından yaklaşık 50 metre içerideki, Yayladağı ilçesine bağlı Aşağıpulluyazı köyü kırsal alanına düştüğünü bildirdi.

Olayda ölen ya da yaralanan olmadığını bildiren Lekesiz, bölgedeki askeri birlikten anında "karşılık" verildiğini kaydetti.

Köylülerin de patlamayı duyduğu öğrenildi.

Öte yandan, dün Suriye tarafından atılan bir havan mermisinin de Altınözü ilçesine bağlı Hacıpaşa beldesi Sarıbük mezraası yakınındaki fidanlığa düştüğü öğrenildi.

Sarıbük mezraası sakinleri uzun zamandan beri, Suriye sınırında bulunan köylerde çatışmaların yaşandığını, kendilerinin yaşanan olaylardan çok rahatsızlık duyduklarını belirtti.

Bahçesine mermi düşen Sarıbük mezraası sakini Salim Şerekioğlu, dün 16.00 sularında evde oturduğu esnada bir patlama sesi duyduklarını ve hemen yere yattıklarını, çok korktuklarını kaydetti.

Önce deprem olduğunu düşündüklerini ifade eden Şerekioğlu, daha sonra bir patlama olduğunu anladıklarını söyledi.

Olayın ardından hemen dışarı çıktığı ve etrafı kontrol ettiğini vurgulayan Şerekioğlu, "Etrafta bulunan çocuklar bir şey düştüğünü görmüş. Olay yerine gittim ve hemen ardından buraya bölgeye jandarma ve savcı geldi. Fidanlığa havan mermisi düştüğünü gördük" diye konuştu.

Ahmet Şerekioğlu ise öğleden sonra bir patlama sesi duyduklarını, patlamanın ardından ortalığın toz duman olduğunu söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

Hatay'a Suriye'den Atılan Top Mermisi Düştü, Türkiye'den Karşı Atış Yapıldı

Hatay'a Suriye'den Atılan Top Mermisi Düştü, Türkiye'den Karşı Atış Yapıldı

Suriye'den yapılan top atışları sırasında, akşam saatlerinde bir top mermisi Hatay'ın Yayladağı ilçesi sınırlarına düştü

Özgür Suriye Ordusu ile yaşanan çatışmalar sırasında, Suriye Ordusu'nun Lazkiye kenti sınırından attığı top mermisi, Hatay'ın Yayladağı ilçesi Aşağı Pullu Yazı Köyü kırsalına düştü. Top mermisinin Türkiye topraklarına düşmesi üzerine, ilçedeki 3'üncü Hudut Tabur Komutanlığı'na ait obüsler, Suriye topraklarına top atışı yaptı. Top mermisinin kırsal alana düşmesi, can ve mal ka...

Haberin Tamamı İçin:

Türkiye Suriye'yi Bu Sabah da Vurdu

Hatay'ın Yayladağı İlçesi kırsalına dün akşam Suriye yönünden gelen bir top mermisi düştü. Olay üzerine Türkiye'den de karşı atış yapıldı. Bu sabah ise Özgür Suriye Ordusu ile Esad'a bağlı askerler arasında çıkan çatışma şiddetlendi. Yayladağı ilçesine bağlı Güveççi Köyü karşısında devam eden çatışmalarda bu sabah atılan bir top mermisi köyün yakınlarına düştü. Türkiye yine anında karşılık verdi.

Suriye'den yapılan top atışları sırasında, dün akşam saatlerinde bir top mermisi Hatay'ın Yayladağı ilçesi sınırlarına düştü.

Özgür Suriye Ordusu ile yaşanan çatışmalar sırasında, Suriye Ordusu'nun Lazkiye kenti sınırından attığı top mermisi, Hatay'ın Yayladağı ilçesi Aşağı Pullu Yazı Köyü kırsalına düştü. Top mermisinin Türkiye topraklarına düşmesi üzerine, ilçedeki 3'üncü Hudut Tabur Komutanlığı'na ait obüsler, Suriye topraklarına top atışı yaptı.

Top mermisinin kırsal alana düşmesi, can ve mal kaybını önledi. Askeri yetkililer, askerin teyakkuz halinde olduğu öğrenildi.

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesi'nde Suriye'nin attığı top mermisinin patlaması sonucu 5 kişinin yaşamını yitirmesi ve 10 kişininin yaralanmasının ardından Türkiye angajman kuralları gereği Suriye'de tespit edilen askeri noktalara top atışı yapmıştı.

Bu sabah da bir top mermisi düştü

Öte yandan Yayladağı İlçesi'ne bağlı sınırın sıfır noktasında bulunan Güveççi Köyü sakinleri güne silah sesleriyle uyandı.

Haberin Tamamı İçin:

Türkiye-Suriye Sınırında Gerilim Dorukta

Suriye'nin İdlip kentine bağlı Harapjoz köyünde şiddetlenen çatışmalar nedeniyle, zaman zaman mermilerin Hatay'ın Yayladağı ilçesine bağlı Güveççi köyüne düştüğü bildiriliyor.

Diğer bir habere göre de, İdlip'e bağlı Harapjoz köyünde sabahın erken saatlerinden itibaren süren yoğun çatışmalarda yaralanan ve muhalif olduğu öğrenilen 3 kişi, yakınlarının yardımıyla Türkiye'ye getirildi.

3 muhalifin, yakınlarının yardımıyla sivil araçlarla Yayladağı ilçesi Görentaş köyü sınırına götütüldüğü söyleniyor.

Buradan ambulanslara alınan ve ateşli silahla yaralandığı belirtilen 3 Suriyeli, Antakya Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Harapjoz bölgesinde çatışmalar şiddetli bir şekilde devam ediyor.

Yoğun dumanın görüldüğü bölgeden çatışma sesleri de duyuluyor.

Harapjoz köyünden zaman zaman atılan mermiler, Güveççi köyü kırsal alanına da düştü.

Dün Türkiye'nin, Suriye'den atılan bir havan mermisinin topraklarına düşmesine üzerine "anında karşılık" verdiği açıklandı.

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Suriye tarafından atılan bir havan mermisinin, Yayladağı ilçesinin kırsal alanına düştüğünü söyledi.

Açıklamaya göre mermi, sınırdan yaklaşık 50 metre içeriye, Aşağıpulluyazı köyü kırsal alanına düştü.

Can veya mal zararı meydana gelmediğini belirten vali, bölgedeki askeri birlikten anında karşılık verildiğini duyurdu.

Doğan Haber Ajansı, 3'üncü Hudut Tabur Komutanlığı'na bağlı obüslerden Suriye'ye doğru ateş açıldığını kaydetti.

Başbakan Tayyip Erdoğan, Çarşamba günü Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesine düşen top mermisinin 5 can kaybına yol açmasının ardından, Perşembe günü Hatay'ın Altınözü ilçesine de bir top mermisi düştüğünü söylemişti.

Türk Silahlı Kuvvetleri, Akçakale'deki ölümcül olayın ardındandan, sınırın öbür tarafındaki Tel Abyad ilçesindeki hedeflere çarşamba gece ve perşembe saatlerinde ateş açmıştı.

Haberin Tamamı İçin:

Türkiye'ye Bir Günde 3 Top Mermisi!

Hatay'ın Yayladağı İlçesi'ne bağlı Aşağıpullayazı Köyü'nün yerleşim alanına 800 metre uzaklıktaki kırsal alana saat 15.00 sıralarında Suriye ordusunun muhaliflere attığı bir top mermisi düştü.

Merminin düştüğü alanda yerleşim merkezi olmaması nedeniyle ölen ya da yaralanan olmadı. B...

Haberin Tamamı İçin:

Hatay'a 18 Saatte 4 Havan Topu

Hatay'ın Yayladağı kırsalı dün akşam saat 20.30'dan bu yana Suriye ordusunun attığı havan topu mermileriyle sarsılıyor.

Türk ordusunun misliyle karşılık vermesine rağmen son havan topu mermisi saat 15.00 sıralarında atıldı. Mermilerin kırsal alana düşmesi nedeniyle olayda ölen yada yaralanan olmadı.

DÜN SAAT 20.30

Hatay’ın Yayladağ ilçesine top mermisi isabet etti. Bunun üzerine 3'üncü Hudut Tabur

Komutanlığı'na ait birlikler karşı top ateşi yaptı.

SAAT 07.00

Sabah 07.00’de ise bir top mermisi Güveççi Köyü kırsalını vurdu. Birlikler hemen karşılık verdi.

SAAT 11.00

Saat 11.00 sıralarında muhaliflere yönelik olduğu tahmin edilen mermi Güveççi köyü yakınlarına düştü. Buna karşılık Güveççi Hudur Karakolu'ndan 2 havan atışı ile karşılık verildi.

SAAT 15.00

Yayladağı İlçesi'ne bağlı Aşağıpullayazı Köyü'nün yerleşim alanına 800 metre uzaklıktaki kırsal alana saat 15.00 sıralarında Suriye ordusunun muhaliflere attığı bir top mermisi düştü.

MUHALİFLERLE ESAD'IN ASKERLERİ ÇARPIŞIYOR Muhalifler ile Suriye ordusu arasında dün geceden sabah saatlerine kadar süren çatışmalar dolayısıyla sınır köyü olan Güveççi'de korku dolu anlar yaşandı. Köyde yaşayan vatandaşlar evlerinden dışarı çıkmazken, Türk tarafından da Suriye tarafında karşı atışlar yapıldı

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Hatay Valiliği'nin internet sitesinden açıklama yaptı. Açıklamada, “Top mermisinin Suriye Arap Cumhuriyeti güvenlik güçlerince sınır hattının Suriye Arap Cumhuriyeti tarafındaki Suriyeli muhalif gruplara atıldığı değerlendirilmektedir. Olayda herhangi bir can kaybı yaşanmamıştır. Güveççi Hudut Karakolu'nda bulunan 81 mm'lik havan ile 4 atım yapılarak misliyle karşılık verilmiştir. Hudut birliklerimiz tarafından emniyet tedbirleri artırılarak, gözetleme faaliyetlerine devam edilmektedir” denildi.

Haberin Tamamı İçin:

Yayladağı’na Yine Havan Düştü

Hatay Valiliği, Suriye topraklarından atılan ikinci top mermisinin Türkiye’ye düştüğünü, buna karşılık Güveççi Hudur Karakolu’ndan 2 havan atışı ile karşılık verildiğini açıkladı

Top mermisinin düştüğü yerin, en yakın yerleşim yeri olan Güveççi Köyü’ne 1.5 kilometre, Güveççi Hudut Karakolu’na ise yaklaşık 2 kilometre uzaklıkta olduğu vurgulandı. Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, top veya havan topu mermisi düşen alanların sınır noktasındaki kırsal alan olduğunu il ve ilçe merkezleri ile yerleşim alanlarından bir tehlikenin söz konusu olmadığını bildirdi. Bu arada Türkiye sınırlarına top mermisi düşmesine neden olan Suriye’nin İdlip kentine bağlı Harabjoz köyünde Suriyeli ordusu ile muhalifler arasında süren çatışmada yaralanan 7 Suriyeli, Yayladağı İlçesi’ne bağlı Görentaş Köyü’ne getirildi. Buradan ambulanslara alınan ve ateşli silahla yaralandığı belirtilen Suriyeliler, götürüldüğü Antakya Devlet Hastanesi’nde tedaviye alındı. Kırsal alana dün saat 15.00 sıralarında Suriye ordusunun muhaliflere attığı bir top mermisi daha düştü. Bu me...

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanBeşer EsadHatayKilisRecep Tayyip ErdoğanŞanlıurfaSuriyeTürk Silahlı Kuvvetleridepremolay
Görüş Bildir