KKTC'de Gökkuşağı Açtı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Yavru Vatanda Devrim Gibi Yasa

Yavru Vatanda Devrim Gibi Yasa

KKTC'de "eşcinsel evlilik" meclis gündemine geliyor.

Muhalefetteki Toplumcu Demokrasi Partisi, eşcinselliğin suç olmaktan çıkarılması ve eşcinsellere evlilik hakkı tanınmasını öngören bir yasa teklifi hazırladı. Teklif, KKTC Meclisi alt kuruluna resmen sunuldu.

Yasa teklifinde, KKTC yasalarında eşcinselliği suç sayan maddelerin yeniden düzenlenmesi ile eşcinsellere evlilik hakkı tanınması bulunuyor.

Ancak KKTC'de iktidarda olan Ulusal Birlik Partisi vekilleri, yaptıkları açıklamalarda eşcinsellere haklar getirecek olan yasaya sıcak bakmadıklarını belirtti.

Ana muhalefet konumundaki Cumhuriyetçi Türk Partisi'nden ise yasaya destek açıklamaları geliyor.

Haberin Tamamı İçin:

KKTC'de Gökkuşağı Açtı

KKTC'de Gökkuşağı Açtı

Eşcinsel ilişkinin 5 yıl cezasının olduğu KKTC'de eşcinsel haklarının yasayla düzenlenmesi için başlatılan girişim, anavatana bomba gibi düşen bir adıma dönüştü. Bir muhalefet partisinin girişimi ile hazırlandığı iddia edilen düzenleme ile iddiaya göre cinsel tercihlerinin farklılığından dolayı gay ve lezbiyenlere evlilik yolu açılacak.

Hazırlanan çalışmanın taslak metninde, KKTC yasalarında eşcinselliği suç unsuru haline getiren maddelerin düzenlenmesi, eşcinsellere evlilik hakkı tanıması gibi düzenlemelerin yer aldığı iddia edildi. Konuyla ilgili Star Kıbrıs gazetesine konuşan Ulusal Birlik Partisi (UBP) Milletvekili Mehmet Tancer, herkesin cinsel tercihine saygı duyduğunu ancak toplumun sosyo- psikolojik yapısının buna hazır olmadığını söyledi. Tancer, tasarının meclise sunulması halinde şiddetle karşı çıkacağını belirterek, “Evlilik gibi kutsal bir müessesenin zedelenmesine izin vermeyeceğim” dedi.

“TOPLUM BUNU KALDIRMAZ”

Meclisteki bazı siyasi parti ve başkanlarının eşcinsel evlilik ve eşcinsel ilişkinin yasa dışılığını ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalar yapma girişiminde bulunduğunu, ancak şu anda çalışmaların ne aşamada olduğunu bilmediğini belirten Tancer, toplumun bu tür bir girişime hazır olmadığını söyledi. Tancer, “Bir hak gibi görünse dahi toplumumuzun psikolojik yapısı buna hazır değildir.Bunun hazmı kolay olmayacaktır. Çünkü Kıbrıs Türk Halkı’nın dini ahlaki ve kültürel yapısı ile zıt düşmektedir” dedi.

SUÇ VE CEZA:
Kuzey Kıbrıs’ta, yürürlükte olan yasalara göre, iki erkek arasında cinsel ilişki yaşandığının tespit edilmesi halinde, bu tür ilişki suç sayılıyor ve “doğaya aykırı cinsel münasebet” suçlamasıyla aleyhlerine dava getirilebiliyor. Yasada, doğaya aykırı cinsel münasebet”suçu 5 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

EşcinselEvlilikKKTCStar tv
Görüş Bildir