Yassıada'da Yeşilin Y'si Kalmadı...

 > -
Abone ol

1. derece doğal ve tarihi sit, 3. derece arkeolojik sit alanı olan Yassıada’da otel ve kongre merkezi inşaatı sürüyor. Levon Bağış tarafından paylaşılan ve uçaktan çekilen fotoğrafta adadaki hemen hemen tüm ağaçların kesildiği, dolgu yapılarak ek inşaat alanları oluşturulduğu ve bazı tepelerin tıraşlandığı görülüyor...

Fotoğraf: Levon Bağış / Twitter

Bir süre önce 5 yıldızlı otel, 2 bin 500 kişilik lokanta, masaj salonları, gece kulüpleri ve büyük otopark ile gündeme gelen Yassıada'nın yeni fotoğrafı, adada yeşilden eser kalmadığını gözler önüne seriyor:

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Başbakanlığı döneminde 'Demokrasi ve Özgürlük Adası' haline getirmek istediklerini açıkladığı Sivriada ve Yassıada'ya planlanan inşaatlar için ilk kepçe Mayıs 2015'te vurulmuş, adalar imara açılmış, ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 'turizm yatırım belgesi' verilmişti.

Yassıada ve Sivriada’ya İlk Kepçe - onedio.com
Yassıada ve Sivriada’ya İlk Kepçe - onedio.com

Adanın eski hali

Adalar Savunması ve çok sayıda kişi ise tepki göstermişti.

'Demokrasi ve Özgürlük Adaları' projesinin temel atma töreninde konuşan Başbakan Davutoğlu, tarihi dokuya hiçbir zarar verilmeyeceğini vurgulayarak, şu ifadeleri kullanmıştı:

"Burada 4 hususa dikkati çekmek isterim. Birincisi, Yassıada ve Sivriada burada yaşanan hatıralarıyla tarih içinde muhafaza edilecek. İkinci husus, tarihi doku itibarıyla Bizans'tan kalan bazı tarihi kalıntılar da muhafaza edilecek ve tarihi dokuya hiçbir zarar verilmeyecek. Üçüncüsü, yeşil alan konusunda. Burada bir tek ağaç eksilirse yerine ağaç dikilecek. Dördüncüsü de bu alanın kullanılması, kesinlikle demokrasi ve özgürlük kavramlarıyla uyumlu şekilde olacak. Mekan, barış görüşmeleri için kullanılacak, kongre merkezi olarak kullanılacak, demokrasi çalıştayları yapılacak. Buraya otel şeklinde yapılan düzenleme kesinlikle eğlence maksatlı kullanılmayacak."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir