Görüş Bildir

Yaşlılar 44, Gençler 31 Gündür Evde: Kısmen Kaldırılan Sokağa Çıkma Yasağının Detayları Açıklandı

Anasayfa > Gündem

İçişleri Bakanlığı 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlıkları bulunanlar ve 20 yaş altındakilerin sokağa çıkma istisnalarına ilişkin genelge yayımladı.

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “65 Yaş ve Üzeri ile 20 Yaş Altı Vatandaşların Sokağa Çıkma Kısıtlaması İstisnası” konulu genelge gönderdi.

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “65 Yaş ve Üzeri ile 20 Yaş Altı Vatandaşların Sokağa Çıkma Kısıtlaması İstisnası” konulu genelge gönderdi.

Genelgede, tüm Dünyada olduğu gibi ülkemizde de insan hayatı açısından son derece tehlikeli olan yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınının halk sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek adına sosyal hareketliliği ve kişiler arası teması azaltmak, sosyal izolasyonu sağlamak amacıyla, 81 ilde 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlıklara sahip vatandaşlarımızın geçici olarak sokağa çıkmalarının kısıtlandığı anımsatıldı. Yine 81 ilde 01.01.2000 tarihinden sonra doğanların geçici olarak sokağa çıkmalarının kısıtlanmasına ilişkin karar alınarak uygulandığı hatırlatıldı.

Genelgede, 04 Mayıs Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde, Bilim Kurulunun önerisiyle 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlıkları olan vatandaşlara yönelik daha önce alınan sokağa çıkma kısıtlamasına ilişkin tedbirin 22 Mart tarihinden itibaren 44 gündür uygulandığı belirtildi.

Yine 20 yaş ve altına yönelik vatandaşlara yönelik alınan sokağa çıkma kısıtlamasına ilişkin tedbirin ise 04 Nisan tarihinden itibaren 31 gündür uygulandığı ifade edildi.

65 yaş üzeri pazar günü belirlenen saatlerde dışarı çıkabilecek

65 yaş üzeri pazar günü belirlenen saatlerde dışarı çıkabilecek

Genelgeye göre, 81 ildeki 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlıkları olanlar ve ihtiyaç duyulan hallerde refakatçileri, 10 Mayıs Pazar günü, 11.00-15.00 saatleri arasında yürüme mesafesiyle sınırlı olmak, sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla dışarı çıkabilecek.

20 yaş altı gençler ve çocuklar için de izin

20 yaş altı gençler ve çocuklar için de izin

Yine sokağa çıkma kısıtlaması bulunan 14 yaş ve altı çocukların 13 Mayıs Çarşamba günü; 15-20 yaş arasındaki gençlerin ise 15 Mayıs Cuma günü, 11.00-15.00 saatleri arasında yürüme mesafesiyle sınırlı olmak, sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla istisna olarak dışarı çıkmalarına izin verilecek.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
48
12
12
4
4
4
3
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Çağırmayın gelmeyeceğim

Hangi çocuklar evde sadece benimkiler . Çıkın dışarı görün hepsi parklarda oynuyor aileleri ile geziyor . Daha Türkiye de ilk vaka çıkınca evden çıkarmamaya... Devamını Gör

Ferdi Süsler

Zaten hepsi dışarda arkadaş bisiklet sürüyorlar parklar dolu polis görse de birşey demiyor

April

Polis ceza yazmaya kalksa adım atamaz halkın laf dinlemesi lazım

Barney

herkes zaten dışarda da, bu iş uygulandığında kontrolleri kim yapacak acaba? yürüme mesafesi diye adam alıp başını gitse kim kontrol edecek?