Yaşar Kemal: Bana Bir Kez Bile 'Kürtsün' Demediler

 > -

Yaşar Kemal Kültür Evi Açıldı

Yaşar Kemal, doğduğu ve çocukluğunu geçirdiği Hemite(Gökçedam) Köyü’nde kendi adına yaptırılan parkın ve Hemite Yaşar Kemal Kültür Evi’nin açılışını yaptı. Açılışa yazarın eşi Ayşe ve Tarık Akan, Sadık Karamustafa, Ahmet Güneştekin, Yalçın Sadak, Nebil Özgentürk, Can Dündar’ın da aralarında bulunduğu dostları katıldı.

Tarık Akan, Arif Keskiner, Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Oktay Akbal ve Şener Şen gibi Yaşar Kemal’in sanatçı dostlarının dağlardan taşıdığı kaya parçalarına oturtularak yapılan İnce Memed heykeli, 1993 yılında Yaşar Kemal’in doğum yeri olan Osmaniye’ye bağlı Hemite(Gökçedam) Köyü’nde açılmıştı. Demirtaş Çelebi, Tarık Akan ve Arif Keskiner’in ortak fikriyle yaratılan İnce Memed heykelini, Metin Deniz ve Abidin Dino tasarlamış, heykeltraş Yunus Tonkuş yapmıştı. Şimdi İnce Memed heykelinin bulunduğu bu park, Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah ve Vali Yardımcısı Sadık Tunç’un özverili çalışmalarıyla yeniden düzenlendi ve içinde bir Yaşar Kemal Kültür Evi açıldı.

“Duvarın Dibinde Resmim Aldılar/ Ak Kağıt Üstünde Tanıyın Beni”

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık tarafından düzenlenen “Duvarın Dibinde Resmim Aldılar/ Ak Kağıt Üstünde Tanıyın Beni” başlıklı bir sergi ile açılan Hemite Yaşar Kemal Kültür Evi 16.000 metrekare alanda kurulu olan, yürüyüş yolları, çocuklar için oyun, yetişkinler için spor grupları, piknik yerleri ve Kımıtlı Kuş Cenneti seyir terası bulunan Yaşar Kemal Parkı’nda bulunuyor. “Yaşar Kemal Metinlerinde Renk, Işık, Koku, Doku” temaları üzerine kurgulanan “Duvarın Dibinde Resmim Aldılar/ Ak Kağıt Üstünde Tanıyın Beni” sergisi ise Yaşar Kemal’in kitaplarından seçilmiş parçalardan oluşuyor. Duvar yerleştirmesi, videolar ve fotoğrafların yer aldığı, küratörlüğünü ise Sadık Karamustafa’nın yaptığı sergi ile açılan Hemite Yaşar Kemal Kültür Evi’nin bir yandan kütüphane olarak hizmet verirken, diğer yandan da Yaşar Kemal’in Türkçe’de ve dünya dillerinde yayımlanmış kitaplarının bütün basımlarını bir araya getirmeyi amaçlayan koleksiyon projesine de ev sahipliği yapması hedefleniyor. Gençlerin de kullanımına açık olan bu koleksiyonda yazarın birinci basım kitapları da bulunuyor.

Yaşar Kemal Kitapları Koleksiyonu

İlk kitabın ilk basımından günümüze kadar, Yaşar Kemal’in eserlerinin Türkçe’de ve dünya dillerinde, birçok yayınevi tarafından yüzlerce basımı yapıldı. Hemite Yaşar Kemal Kültür Evi bünyesinde bulundurulan koleksiyon için başlatılan projenin amacı, basımı yapılan bütün kitaplara ulaşmak, bu basımları bir araya getirmek, kapaklarını fotoğraflamak, yayın bilgilerini çıkarmak; Kültür Evi’nde ve internet ortamında kitapseverlerin ve akademisyenlerin hizmetine sunmak.

Araştırma çalışmasında her basım, yayınevi, editör, çevirmen, yayım dili, yayım tarihi, basım numarası, tasarım, illüstrasyon, fotoğraf, dizgi, tertip, baskı, cilt gibi bilgiler çerçevesinde tasnif ediliyor.

Açılışta konuşan Yaşar Kemal duygularını şöyle dile getirdi: “Ben bu köyün sevgili çocuğuydum. Cennet gibi bir yerde büyüdüm. Burada hepimiz kardeşçe yaşadık. Bunu söylemek, bununla gurur duymak gerekir.“ dedi.

Nebil Özgentürk’ün Yaşar Kemal Efsanesi adlı belgeselinden bir bölüm gösterilen açılışta Vali Yardımcısı Mehmet Sadık Tunç ve Vali Celalettin Cerrah da birer konuşma yaptılar.

Muhalifhaber

Haberin Tamamı İçin:

Yaşar Kemal: 'Kürt'üm Diye Dışlanmadım

Ünlü yazar Yaşar Kemal, memleketi Osmaniye’nin Gökçedam (Hemite) köyünde yeniden düzenlenen "Yaşar Kemal Parkı" ve yeni yapılan "Yaşar Kemal Kültür Evi"nin açılışını yaptı.

Alkışlarla kürsüye gelen Yaşar Kemal, çocukluk yıllarına dair anılarını paylaştı.

Kemal, “Bana bazı insanlar ‘Hemite, yani Hamit dede nedir?’ diye sorduklarında anlatırım. Hamit dede der ki; ‘Ben bu memlekette bir Kürt köyünde doğdum, Türk köyünde büyüdüm. Yalnız bu Hemite’de en sevgili çocuk bendim’ derdi. Bu denilecek, söylenecek bir şeydir. Şimdi biz bin senedir beraberiz. Bu memleketi yani Osmanlı memleketini demek istiyorum. Çok müthiş yapmışlardır. Ben Kürt çocuğuydum; ama oyun oynarken arkadaşlarımız kavga ederdi, herkesi döverlerdi. Ama beni dövmezlerdi. Bir kez bile bana ‘Sen Kürt'sün’ diye laf söylemediler” diye konuştu.

Konuşmasında köyünü çok sevdiğini ve insanlarından hiçbir kötülük görmediğini vurgulayan Yaşar Kemal, şöyle devam etti:

“Hiçbir köylü ben Kürt'üm diye dışlamadı. Biz cennette büyüdük. Hiçbir kötülük görmedim anadan, babadan, dededen. Şimdi bağırıyorum yine buradan ve Türkiye bunu dinlesin, Türkiye bilsin, bütün Türkiye desin ki ‘Bütün Türkiye Yaşar Kemal’in köyü gibi olsun!’ Ben de bunu yazayım. Benim işim yazmaktır, konuşmak değildir. Bunu yazacağım ben de.”

Haberin Tamamı İçin:

Yaşar Kemal: 'Bana Bir Kez Bile 'Kürtsün' Demediler'

Yazar Yaşar Kemal, Kürt olduğu için dışlanmadığını belirterek "Bir kez bile 'Sen Kürtsün' demediler. Bütün Türkiye Yaşar Kemal'in köyü gibi olsun" dedi.

Yazar Yaşar Kemal, memleketi Osmaniye'nin Gökçedam (Hemite) Köyü'nde yeniden düzenlenen 'Yaşar Kemal Parkı' ve yeni yapılan 'Yaşar Kemal Kültür Evi'nin açılışını yaptı. Yaşar Kemal, çocukluk yıllarına dair anılarını anlatırken, "Ben Kürt çocuğuydum, arkadaşlarım kavga ederlerdi, ama beni dövmezlerdi" dedi. Akil İnsanlar Heyeti ile ilgili yorumu sorulan Yaşar Kemal, "Ben kabul edemezdim, etmedim zaten" diye konuştu.

Tören programı Abdurrahman Keskiner Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin müzik dinletisi ile başladı. Daha sonra Nebil Özgentürk'ün hazırladığı 'Yaşar Kemal Efsanesi' adlı belgesel izlendi.

"BİR KEZ BİLE BANA 'SEN KÜRTSÜN' DİYE LAF SÖYLEMEDİLER"

Alkışlarla kürsüye gelen Yaşar Kemal, çocukluk yıllarına dair anılarını paylaştı. Yaşar Kemal, "Bana bazı insanlar 'Hemite, yani Hamit dede nedir?' diye sorduklarında anlatırım. Hamit dede derki; 'Ben bu memlekette bir Kürt köyünde doğdum, Türk köyünde büyüdüm. Yalnız bu Hemite'de en sevgili çocuk bendim bu köyde' derdi. Bu denilecek, söylenecek bir şeydir. Şimdi biz bin senedir beraberiz. Bu memleketi yani Osmanlı memleketini demek istiyorum. Çok müthiş yapmışlardır. Ben Kürt çocuğuydum, ama oyun oynarken arkadaşlarımız kavga ederdi, herkesi döverlerdi. Ama beni dövmezlerdi. Bir kez bile bana 'Sen Kürtsün' diye laf söylemediler" diye konuştu.

'BÜTÜN TÜRKİYE YAŞAR KEMAL'İN KÖYÜ GİBİ OLSUN'

Konuşmasında köyünü çok sevdiğini ve insanlarından hiç bir kötülük görmediğini vurgulayan Yaşar Kemal, şöyle devam etti:

"Hiç bir köylü ben Kürdüm diye dışlamadı. Biz cennette büyüdük. Hiç bir kötülük görmedim, anadan, babadan, dededen. Şimdi bağırıyorum yine buradan ve Türkiye bunu dinlesin, Türkiye bilsin, bütün Türkiye desin ki 'Bütün Türkiye Yaşar Kemal'in köyü gibi olsun!' Ben de bunu yazayım. Benim işim yazmaktır, konuşmak değildir. Bunu yazacağım ben de."

Daha sonra Yaşar Kemal'in çocukluk arkadaşı Veli Kılıç söz alıp, 25 yıllık mazileri olduğunu anlattı. Veli Kılıç, "Ne kavgamız olurdu, ne dövüşümüz, öyle kardeş gibi büyüdük. Buraya bazen gelenler oluyor, bana 'Gel senin kardeşini soruyorlar' diyorlar. Bende aklımın yettiği kadar Yaşar Kemal'i, annesini babasını anlatıyorum" dedi.

'TÜRKİYE'DEKİ DOSTLUĞU, KARDEŞLİĞİ BİR KEZ DAHA VURGULADI'

Vali Celalettin Cerrah ise Yaşar Kemal'e 'Büyük Üstat' diye hitap ettiği konuşmasında usta yazarın dostluğa, kardeşliğe yaptığı vurguyu öne çıkardı. Vali Cerrah, şöyle konuştu:

"Büyük Üstat Yaşar Kemal bey ve çocukluk arkadaşı, çok güzel konulara değindiler. Türkiye'deki dostluğu, kardeşliği bir kez daha burada vurguladılar. Büyük Üstat Yaşar Kemal Bey dedi ki; 'Ben bu köyde Kürt olmama rağmen, hiç bir ayrıcalık görmedim. Diğer arkadaşlarım, kavga ederlerdi, ama bana dokunmazlardı. Buradan şunu örnek gösterdi; Türkiye öyle bir yer ki, Kürdüyle, Türküyle, Çerkeziyle, Lazıyla bir millet, kardeşlik içerisinde yaşanacağı, tek bir ruh. Yine örnek olarak söyledi ki; 'Çanakkale'de beraber savaştılar. Biz böyle bir dostluğu gördük ve tüm Türkiye, bu köy gibi olsun.' Bundan çok büyük ders alınması lazım. Burada Büyük Üstat için daha önceden 'İnce Memed' anıtı açılmıştı. Biz de bu alanı güzelleştirip, Osmaniye'mizin yetiştirdiği, çocukluğunun geçtiği, Türkiye'ye ve dünyaya mal olmuş, büyük üstadın adına yakışır bir kültür evi ve park yapmak istedik. Bu üstat için yeterli mi? Değil. Biz inşallah üstadımızı gelecek nesillere daha iyi tanıtmak için, çok daha güzel şeyler yapmaya devam edeceğiz. Ben kendilerine uzun ömürler diliyorum."

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

OsmaniyeTarık AkanYaşar Kemalmüzikoyun
Görüş Bildir