Yasaklar Daralıyor, Ünlüler Fırsata Çeviriyor. İş Dünyasında Esrar-engiz Girişimcilik

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Marihuananın, ya da Türkiye'de daha yaygın bilinen adıyla esrarın yasallaştırılması konusu, dünyada giderek daha çok ülkenin gündeminde kendisine yer buluyor. Tıbbi kullanımı ezelden beri yaygın olan ve pek çok ülkede tıpta yasal olarak kullanılabilen marihuana, ticari kullanımıyla da ekonomide legalleşiyor.

Marihuananın taşınması, kullanımı ve ticaretini belirli kısıtlamalar çerçevesinde 23 eyalette serbest bırakan ABD'de de esrar, kendi "legal" ticari ekosistemini oluşturuyor ve her geçen gün marihuana eksenli girişimlere bir yenisi ekleniyor.

1. Marihuananın medikal kullanımı zaten yeni değil.

Marihuananın elde edildiği Cannabis Sativa bitkisinin çiçek ve tohumları geçmişten beri çeşitli tıbbi ve psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde ilaç olarak, kontrollü ve denetimli bir şekilde, ama legal biçimde kullanılıyor.

2. Bitkinin birçok farklı hastalığın tedavisinde etkili veya yardımcı olduğu biliniyordu.

Medikal marihuana veya tıbbi kenevir, multipl skleroz, astım, artrit, glokom gibi bazı hastalıklarla psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde etkili. Bunların dışında kanser ve epilepsinin tedavisine yardımcı, AIDS gibi ölümcül hastalıkların son döneminde ise hastayı ağrılarından arındırıcı etkisiyle tercih ediliyor. Halen bu konularda yürütülen çok sayıda araştırma var.

3. Türkiye'nin de ilk kez olarak bu yılın başında, esrarın tıbbi kullanımının yasallaşması yönünde adım attığına dair haberler basında yer aldı.

Türkiye'de medikal marihuananın üretim ve satışı halen yasak. Ancak Cumhuriyet'in ve Oda TV'nin haberine göre Türkiye bu yılın Ocak ayında, bu maddeyi içeren bir ilacın kanser tedavisi için doktor tarafından kırmızı reçete yazılmak ve yurt dışından getirilmek suretiyle kullandırılmasına izin vermiş görünüyor.

4. Marihuana bazı ülkeler ve ABD eyaletlerinde yasallaşsa da, kullanımını kısıtlayan çeşitli tedbirler elbette var.

Birçok yerde bunu satın alacak kişinin medikal kullanım ehliyeti sahibi olması ve genellikle 21 yaşın üzerinde olması gerekiyor; ve alım satımını yapabileceği, kişisel kullanım amacıyla yetiştirebileceği veya üzerinde taşıyabileceği miktarların da sınırı bulunuyor. Ancak bu ülke ve eyaletlerde, konu ile ilgili yaptırımların hemen hemen tamamı para cezasıyla sınırlandırıldı.

Ünlüler ise yasaklardaki daralmaları fırsata çevirmekte gecikmedi.

5. Snoop Dog, Leafs By Snoop adını verdiği bir marka oluşturarak marihuana ticaretine atıldı.

Dog "kendi formülüm" dediği aromaları da ekleyerek ürettiği ürünü direkt olarak ot halinde veya çikolatalı gıdalar olarak son kullanıcılara, ve medikal amaçlı olarak Colorado'daki dispanserlere satıyor.

6. Grammy ödüllü şarkıcı ve söz yazarı Melissa Etheridge, kanserle mücadele ettiği dönemde kemoterapinin etkilerini hafifletmek için medikal marihuanayla tedavi olanlardan.

Sonrasında kendisi de bu işe giren Etheridge ürettiği cannabis katkılı şarapları şimdilik Colorado sınırlarında satabiliyor.

7. 2014 sonlarında Bob Marley'nin ailesi, yatırım desteği de alarak Marley Natural markasını yarattı.

Unutulmaz efsanenin hayranları Marley markasıyla marihuana tüketiyorlar.

8. Marihuanaya bir şekilde yatırım yapan ABD'li ünlü isimler bunlarla sınırlı değil.

Bono, Woody Harrelson, Miley Cyrus, Tommy Chong, Kevin Smith, Rose McGowan, Willie Nelson, Bethenny Frankel, Wiz Khalifa ve pek çok sayıda başka ünlü zengin, ya kendi markalarını yaratıyor ya da bu konuda faaliyet gösteren mevcut şirketlere yatırım yapıyor.

9. En son ise ünlü komedyen Whoopi Goldberg, regl sancısı için geliştirdiği ve marihuana içeren geniş bir ürün serisini piyasaya sürdü.

Whoopi'nin ortağı ise Maya Elisabeth. Kaliforniya'da bulunan, yalnızca kadın çalışanlardan oluşan ve marihuana katkılı yiyecekler üreten Om Edibles'ın kurucusu.

10. Marihuana yalnızca ABD'de, 2014 yılında 2.7 milyar dolarlık legal bir ticaret rakamına ulaşmış.

Yasallaşmanın 50 eyaletin tümüne yayılması halinde, ekonomistler bu rakamın 2020 yılında yani sadece 4 yıl sonra 35 milyar dolara çıkacağını öngörüyor.

Bir Garip Dünya: Uyuşturucuyla Değil, Uyuşturucu Karşıtlığıyla Mücadele Eden Ülkeler - onedio.com
Bir Garip Dünya: Uyuşturucuyla Değil, Uyuşturucu Karşıtlığıyla Mücadele Eden Ülkeler - onedio.com

11. Önümüzdeki yıllarda bu konudaki yasakların kapsamının daha da daraltılması ve daha çok ülkeye yayılması bekleniyor.

Marihuanayı çeşitli biçimlerde yasallaştırmış olan birçok ülke var. Wikipedia'ya göre ülkeler bazında yasaklar ve serbestiler şöyle.

Bunun küresel ekonomiye yapacağı legal etkinin oldukça ciddi olacağı da kesin gibi görünüyor.

Onedio Gündem'i Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
allu

esrar zaten zararlı bir şey değil başından beri yanlış öğretiyorlardı alkolden daha az zararlı olduğu bile söylenebilir

mustafa-mangirci

En zararlı uğuşturucu alkol dür.

seytantuylu

Toplanirlar yakinda "insinliri iyistiriciyi tisvik idiyirsiniz cik yinlis" diyen dangalozlar.

corpse-bride

buna gerek yok gıt hastenede bı psıkıyatra zaten kafayı dumanlayan ılac verıyorlar 30 gun kullan demeyle baslıyor en asagısı

remzi-caliskan

ah nerde o eski torbacılar?

thpwrfra

Burda.

burcumeraba

legalize it!

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriKanserTercih
Görüş Bildir