''Kürtaj Turizmi' Acentaları Ayağa Kaldırdı

 > -

Yasak Tartışması 'Kürtaj Turizmi'ni Başlattı

Yasak Tartışması 'Kürtaj Turizmi'ni Başlattı

Kamuoyunda son dönemde sıkça tartışılan kürtaj ve yasak konusu, turizm sektöründe kendine gelir kapısı yarattı. Yurtdışına müşteri götüren bir Türk tur operatörü 'kürtaj turizmi' adıyla yeni bir hizmet başlattı.

Kürtaj ve sezaryenle doğum, yaklaşık 3 aydır Türkiye'nin gündeminden düşmüyor.

Yasaklanacak mı yasaklanmayacak mı, 10 hafta sınırı inecek mi inmeyecek mi tartışmarı sürerken bir turizmci bunu fırsata çevirmekte gecikmedi.

İstanbul merkezli Baracuda Tour'un sahibi olan Cem Polatoğlu, sağlık turizminin farklı bir biçimi olarak tanımladığı hizmet için özetle "Neyi yasaklarsanız o kendine bir yol bulur" dedi.

3 GÜN 4 GECE KÜRTAJ TURU

300 eurodan başlayan fiyatlarla 3 gün 4 gece olarak "kürtaj turu" düzenlendiklerini ifade eden Polatoğlu, 'kürtaja olur veren' doktor raporu aradıklarını ancak 10 hafta sınırının kriterleri arasında yer almadığını belirtti.

Polatoğlu şöyle konuştu:

"Beni bu tur seçeneğini hayata geçirmeye yasaklar ve kısıtlamalar itti. Neyi yasaklarsanız o kendine bir yol buluyor. Yani, su yolunu buluyor. Örneğin kumarı yasakladık insanlar Kıbrıs'a gitmeye başladılar. Tura gidecek kişinin kürtaj olabilir şeklinde doktor raporu olmadan aracılık yapmıyoruz. Bizim gerçekleştirdiğimiz bir nevi sağlık turizmi.

"En ekonomik seçenek 3 gün 4 gece 299 euro seçeneğiyle Kırım'da. Çünkü Kırım'da sağlık hizmetleri için ücret alınmıyor. Bu ücret uçak bileti, otelde konaklama ve rehberlik hizmeti için alınıyor.

"Aynı operasyonlar Kıbrıs, Bosna ve İngiltere'deki hastanelerde de yapılıyor ancak oradaki ücretlere hastane masrafları da dahil olduğu için fiyat yükseliyor.

Sağlık turizmi kapsamında uzun süredir kanserli hastaları İsrail, İngiltere ve Çin'deki anlaşmalı hastanelere götürdüğünü de belirten Polatoğlu, kendisinin sadece bir aracı olduğunu ve hastanelere teslim ettikten sonra sorumluluğunun bittiğini, söyledi. Polatoğlu'na göre bu operasyonlarda, Türkiye'de ne kadar risk varsa yurt dışındaki risk o kadar.

"BÜYÜK PAZAR VAR"

Olaya ticari açıdan bakıldığında ise Türkiye'de önemli bir pazar bulunduğunu belirten Polatoğlu şöyle devam etti; "Edindiğim bilgiye göre istanbul'da geçen sene yasal olarak 30 bin kürtaj işlemi gerçekleşti. Bunun bir kaç katı da yasal olmayan yollardan gerçekleşiyor. Burada büyük bir pazar olduğu görülüyor. "

Haberin Tamamı İçin:

Kürtaj dahil turlar başladı!

Menekçe Ataselim / HT Ekonomi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Kürtaj cinayettir" sözünün ardından başlayan kürtaj tartışması, turizmcilere yaradı. Turizmciler eğitim, sağlık ve kumar turizminin ardından bu kez 'kürtaj turizmi' için kolları sıvadı. Kişi başı 299 Euro'dan başlayan 3 gün 4 gecelik turlar fişlenme korkusu taşıyanlardan ilgi gördü.

Habertürk Yazarı Ali Tezel, 25 Haziran'da Sağlık Bakanlığı'nın hamilelik testi pozitif çıkanların listesini laboratuvalardan alarak ne bilgi verdiğini, aile hekiminin de test yaptıran bekar bir kadının kadının hamile olduğunu cep mesajıyla babasına duyurduğunu yazmıştı. Fişlenme endişesi gebeliğine son vermek isteyen kadınları yurt dışında kürtaj olmaya yönlendirdi. Baracuda Tour, 15 gün önce sağlık turizmi kapsamında 'kürtaj dahil' turlar düzenlemeye başladı. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Cem Polatoğlu, Ramazan nedeniyle turları henüz ilan etmediklerini söyledi. Polatoğlu "15 gün önce duyurduk. Hemen talep gelmeye başladı.

Kıbrıs'a 7 operasyon için toplam 18 kişi gitti. Çünkü genellikle yalnız değil, sevgilileri, kardeşleri veya bir arkadaşlarıyla gidiyorlar. Söz konusu kişilerden yalnız biri evliydi. Çoğu bekar" dedi. Türkiye'de kürtaj için 10 haftalık yasal zorunluluk bulunduğunu, sınırın doktor raporu ile aşılabildiğini hatırlatan

Polatoğlu, 10 haftalık sınırı geçmiş, ancak doktor raporu getiremimiş kişilerin turlara katılamayacağını söyledi.

FİYATI 299 EURO

Kıbrıs'ta 3 gece 4 günlük turun kişi başı 859 TL, klinik ücretinin ise yaklaşık 1000-1200 TL olduğunu kaydeden Polatoğlu, "Bayram sonrası Kırım'a da aynı şekilde tura başlıyoruz. Kırım'da her türlü sağlık hizmeti ücretsiz olduğu için fiyat daha uygun. Kişi başı 299 Euro'ya geliyor ve şimdiden 10 kişi kayıt yaptırdı. Bosna'yı da üşünüyoruz" dedi.

VIP'LER LONDRA'YA GİDİYOR

Kürtaj uygulaması yapılan 100 civarında ülke olduğunu, ancak kendilerinin hem yakın hem de Türkçe konuşulabilen ülkeleri ön planda tuttuğunu ifade eden Polatoğlu, şöyle devam etti: "İngiltere'nin başkenti Londra'da da bir klinikle anlaşmak üzereyiz.

Burada fiyat 2 bin Sterlin olacak. Bu işin VIP kısmı için düzenlenecek bir tur denebilir. Henüz Türkiye'de böyle bir yasak yok ama insanlar fişlenme korkusu nedeniyle yurt dışında yaptırmak istediklerini söylüyorlar. 'Aman eş, dost, aile duymasın' düşüncesi hakim. Bugüne kadar gidenlerin arasında tanınmış bir isim bile var. İnsanlar özellikle cep'e mesaj gibi şeylerden çekiniyor."

Haberin Tamamı İçin:

'Kürtaj Turizmi' Turizmcileri Ayağa Kaldırdı

Dün gündeme gelen 'Kürtaj turizmi' haberi bugün Türkiye Seyahat Acentaları Birliği'nin (TURSAB) ana gündem maddesi oldu. Yönetim Kurulu toplantısı sırasında Hurriyet'i arayan TURSAB Başkanı Başaran Ulusoy, adı geçen turizm acentasının disiplin kuruluna sevk edildiğini ve Turizm Bakanlığı nezdinde de soruşturma açılacağını söyledi.

Türkiye'de uzun süre devam eden kürtaj ve yasak tartışması sonrası İstanbul merkezli Baracuda Tour tarafından sunulan yurtdışında kürtaj dahil turlar, turizmcileri de harekete geçirdi.

TURSAB, bugünkü Yönetim Kurulu toplantısında bu konuyu ana gündem maddesi olarak belirledi. Toplantı devam ettiği sürede, hurriyet.com.tr'yi arayan Ulusoy, böyle bir girişimin ahlaki, etik ve geleneklerimize uygun olmadığını belirterek söz konusu şirketin disiplin kuruluna sevk edildiğini, Turizm Bakanlığı nezdinde de soruştuma başlatılacağını belirtti.

'AHLAKİ VE TİCARİ DEĞİL'

Ulusoy, "Biz yıllardır sağlık turizmini geliştirmeye çalışıyoruz. Bunun altyapısını Kültür Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Eczacılar Birliği ile oluşturmaya ve yürütmeye çalışıyoruz. Ülkemiz sağlık hizmetleri konusunda çok üst seviyede ama diğer taraftan organ mafyası gibi konulara karşı olduğumuzu her fırsatta ifade ediyoruz.

"Bu acentanın sahibi olan kişi kendi görüşünü ortaya koymuştur. Yönetim Kurulu kararıyla bu acentayı disiplin kuruluna veriyoruz. 'Kürtaj turizmi' diye bir şey olmaz. Bu ne ahlaki, ne ticari ne de geleneklerimize uygundur" dedi.

Bu firmanın faaliyetinin tüm acentaları zan altında bıraktığını da ifade Ulusoy, sağlık turizmi ile ilgili yapılan hizmetlerde Sağlık Bakanlığı'ndan izin alınmadan hareket edilmediğini de belirtti.

Kendisinin konuyu Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile de paylaştığını belirten Ulusoy, "Bakan Bey de bu konuda çok sert ve böyle bir şeyin olamayacağını söyledi" dedi.

'TÜRKİYE'NİN KAŞINMAYA DEĞİL OKŞANMAYA İHTİYACI VAR'

Tüm tur operatörleri adına konuşacak yetkili organın TURSAB Yönetim Kurulu olduğuna dikkat çeken Ulusoy, aynı firmanın bundan önce de benzer durumlarla gündem yaratmaya çalıştığına dikkat çekti ve "Altı ayda bir bu kişinin yaptığı şeylerle uğraşıyorum" dedi.

Ulusoy, Türkiye'nin bu tür tartışma yaratacak olaylarla meşgul etmenin doğru olmadığını savunarak, "Bu ülkenin kaşınmasına gerek yok... Türkiye'nin kaşınmaya değil okşanmaya ihtiyacı var" ifadesini kullandı.

POLATOĞLU: "İLLEGAL BİR ŞEY YOK, ŞAŞKINIM"

Görüşme sonrası ulaştığımız Baracuda Tour'un yöneticisi Cem Polatoğlu, yaptığının illegal bir şey olmadığını ve kararı şaşkınlıkla karşıladığını belirtti.

30 senedir sağlık turizmi alanında hizmet verdiklerini belirten Polatoğlu şunları söyledi:

"Sonuçta bir doktor raporu alıyoruz. Bunun sonucunda hastayı, hastaneye teslim ediyoruz. Bundan sonra hastane ile muhatap olan müşterinin kendisi oluyor. Bunda illegal bir şey yok. Elbette iş ekmeğimle oynanacak noktaya gelirse, bu hizmetten vazgeçebilirim. Sonuçta, turizmin onlarca çeşidi var.

Bununla birlikte ben bu turizm modelini gelen talepler üzerine başlattım. Baracuda Tour ile ilgili şimdiye kadar müşterilerinden gelmiş ciddi bir şikayet bulamazsınız."

Haberin Tamamı İçin:

Kürtaj Turizmine Jet İptal!

Turizm Bakanlığı kürtaj dahil 299 Euro'ya yurtdışı turları düzenleyen Baracuda Tour'un acentelik belgesini iptal etti

299 Euro'ya kürtaj dahil yurtdışı turları düzenleyen Baracuda Tour'un acentelik belgesi Turizm Bakanlığı tarafından iptal edildi. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği'nin (TÜRSAB) başvurusu üzerine konuyu jet hızıyla değerlendiren bakanlıktan yapılan açıklamada "Büyük emekler verilerek önemli bir seviyeye getirilen ülke turizmi için talihsizlik olarak nitelendirilecek söz konusu olayın gerek turizm anlayışımıza ve etik kurallara aykırı olması gerekse de ülke imajımıza ve turizmimize zarar vermesi dikkate alınarak adı geçen acentanın belgesi bugün itibariyle iptal edilmiştir" denildi.

Bugünkü yönetim kurulu toplantısında konuyu ele alan TÜRSAB, Baracuda Tour'u ihraç talebiyle disiplin kuruluna sevk etmiş, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, şirket hakkında Turizm Bakanlığı nezdinde de soruşturma başlatılacağını belirtmişti. Sağlık turizmi ile ilgili hizmetlerde Sağlık Bakanlığı'ndan izin alınmadan hareket edilemediğini hatırlatan Ulusoy "Kürtaj turizmi' diye bir şey olmaz. Bu ne ahlaki, ne ticari ne de geleneklerimize uygun" demişti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanÇinErtuğrul GünayİngiltereİsrailİstanbulRecep Tayyip Erdoğangündemhamilehamilelik
Görüş Bildir