Yasa Kabul Edildi: İrlanda Dünyada Fosil Yakıt Yatırımlarını Tamamen Çeken İlk Ülke Oldu

 > -
Abone ol

İklim değişikliği ile mücadele kapsamında İrlanda'dan tarihi bir adım geldi. Parlementoda oylanan "Fosil Yakıtlardan Geri Çekilme Yasası" kabul edildi ve İrlanda dünyada fosil yakıtlardan yatırımlarını tamamen çeken ilk ülke oldu. Ayrıca bu kararla İrlanda, artık kömür, petrol veya gaz ile enerji üreten yeni tesis kurmama kararı aldı.

İki yıldan fazla süren kampanya parlamentodan geçti.

Yeşil Gazete'nin The Guardian'dan aktardığına göre, Fosil Yakıtlardan Yatırımı Geri Çekme Yasası, bağımsız milletvekili Thomas Pringle, Trocaire (İrlandalı uluslararası kalkınma kuruluşu), sivil toplum kuruluşları, aktivistler, öğrenci grupları ve Küresel Yasal Eylem Ağı'nın (GLAN) iki yıldan uzun süredir yürüttüğü kampanyanın sonucu olarak yasallaştı.

Yasaya tüm muhalefet partileri de tam destek verdi.

Önümüzdeki 5 yıl içinde tüm yatırımlar geri çekilecek.

Yasa, İrlanda Stratejik Yatırım Fonu'nun (ISIF Varlık Fonu) küresel fosil yakıt şirketlerindeki yatırımlarını 5 yıl içinde çekmesini zorunlu kılıyor.

Haziran 2017 itibari ile fonun dünya çapında 150 şirkette toplam 318 milyon Euro'luk yatırımı bulunuyor.

İrlanda hükümetine, fosil yakıtlardan ayrılmaya dair bir mesaj, parlamentonun alt kanadının önündeki aydınlatmayla dile getirilmişti.

'Bu karar hayati önem taşıyor'

Kararın hayati önem taşıdığını ve diğer ülkelere örnek olduğunu söyleyen Tracaire Direktörü Eamon Meehan, onaylanan yasa hakkında şu açıklamayı yaptı:

"Bugün Oireachtas (İrlanda Yasama Organı) tüm dünyaya çok güçlü bir mesaj verdi. Yasama organı üyeleri toplumdan gelen talepleri dinleyerek, fosil yakıtlardan yatırımı geri çekme konusunda tarihe geçecek bir karar aldı ve diğer ülkelere örnek oldu. Bu karar hayati önem taşıyor."

'İrlanda'nın, iklim konusunda tembelliği tüm dünya tarafından biliniyordu'

İrlanda'nın ilklim konusunda geçtiği yıllarda kötü bir politikaya sahip olduğunu kaydeden Meehan, İrlanda'nın yakın zamanda iklim eylemi konusunda daha hızlı hareket edeceğini söyledi:

"İrlanda'nın, iklim konusunda tembelliği tüm dünya tarafından biliniyordu. Geçtiğimiz aylarda, ülkenin AB içinde en kötü iklim politikasına sahip olduğunu gösteren çalışmalar yayınlandı. Bu durum da göz önünde alındığında, kararın önemi daha da artıyor, İrlanda'nın yakın zamanda iklim taahhütlerini yenilemesini ve iklim eylemi konusunda da daha hızlı harekete geçmesini bekliyoruz."

İrlanda Cumhuriyeti'nin iklim taahhütleri AB tarafından yeterli görünmüyor.

Ülke 2020 yılına kadar sadece yüzde 1 azaltım hedefliyor, İklim Eylem Ağı Avrupa'ya (CAN Europe) göre iklim hedefleri açısından İrlanda Cumhuriyeti AB üyeleri içinde en kötü ikinci ülke olarak ön plana çıkıyor. İklim politikaları bu kadar çok eleştirilmesine rağmen İrlanda'nın böyle bir karar alması, diğer ülkelerin de benzer kararları kolaylıkla alabileceğini gösteriyor.İrlanda bu yasanın geçmesiyle beraber artık kömür, petrol veya gaz ile enerji üreten tesis kuramayacak.

'Dünya üzerindeki ülkeler İrlanda'nın kararını acilen izlemelidir'

Tasarıyı hazırlayan Global Legal Action Network'ten Gerry Liston, tasarının onaylanmasının ardından "Hükümetler, fosil yakıt endüstrisini finansal olarak sürdürmeye devam ettikleri takdirde, iklim değişikliği konusunda Paris Anlaşması kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmeyecekler. Dünya üzerindeki ülkeler şu anda İrlanda'nın liderliğini ve fosil yakıtlardan uzaklaşma kararını acilen izlemelidir" yorumunda bulundu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir