Paşa Koğuşundan Silivri’ye

 > -

YAŞ Toplantısında Bir İlk

YAŞ Toplantısında Bir İlk

Başbakan Erdoğan başkanlığında yarın sabah başlayacak Yüksek Askeri Şura'nın Ağustos ayı toplantısında bir ilk daha yaşanacak.

Genelkurmay karargahında yapılacak YAŞ toplantısında önceki yılların aksine bu yıl sadece ajanslar ve TRT görüntü alabilecek. YAŞ üyelerinin Anıtkabir'i ziyareti ise tüm basın mensupları izleyebilecek.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

''Yüksek Askerî Şûra’nın olağan toplantısı 01-04 Ağustos 2012 tarihleri arasında Genelkurmay Başkanlığı Karargâhı’nda yapılacaktır.

Yüksek Askerî Şûra üyeleri 01 Ağustos 2012 tarihinde 09.30-10.00 saatleri arasında Anıtkabir’i ziyaret edeceklerdir.

Anıtkabir ziyaretini izlemek isteyen basın yayın kuruluşları mensuplarının 01 Ağustos 2012, Çarşamba günü saat 08.30’da Anıtkabir 2 numaralı Nizamiyesinde hazır bulunmaları gerekmektedir.

Haberin Tamamı İçin:

Kritik YAŞ Bugün Toplanıyor

Kritik YAŞ Bugün Toplanıyor

Kritik Yüksek Askeri Şura bugün başlıyor. Şura’da, tutuklu komutanlar terfi mi edecek yoksa emekliye mi ayrılacak sorusu yanıt bulacak. Halen 2 orgeneral, 14 korgeneral/koramiral, 23 tümgeneral/tümamiral ve 29 tuğgeneral/tuğamiral tutuklu bulunuyor. Ankara kulislerinde “kadro darlığı” nedeniyle 2010 ve 2011 yılından temditli 21 tutuklu komutanın emekliye sevk edilecekleri konuşuluyor.

Birçok ilkin yaşanacağı YAŞ’a ilişkin notlar şöyle:

 • Eskinin yasaklı basını ilk kez YAŞ üyelerinin Anıtkabir ziyaretini izleyecek. Daha önce areditasyon uygulaması kapsamında STV, Cihan Haber Ajansı, Zaman gazetesi, Bugün gazetesi ve Kanaltürk gibi yayın organları TSK faaliyetlerini izleyemiyordu. Şura salonundan sadece TRT ve ajanslar görüntü alabilecek.

 • Ramazan hassasiyeti dolayısıyla bu yıl Genelkurmay Başkanlığı Sosyal Tesisleri’nde, öğle yemeği verilmeyecek. Ancak Cumhurbaşkanı Gül, Şura’nın 3. günü YAŞ üyelerine Çankaya’da iftar verecek.

 • Org. Bilgin Balanlı tutuklu olduğu, hakkında yakalama kararı bulunan Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı Org. Nusret Taşdeler GATA’da tedavi gördüğü için Şura’ya katılamayacak.

 • Terfi ve atamaların yanı sıra son dönemde artan terör olayları ve Suriye ile yaşanan sıcak gelişmeler de masaya yatırılacak. Olası savaş riskleri değerlendirilecek.

Haberin Tamamı İçin:

YAŞ Tutuklu 40 Generali Görüşmek Üzere Toplandı

YAŞ Tutuklu 40 Generali Görüşmek Üzere Toplandı

Bu yılki şûrada 2010 ve 2011’de temdit alan generallerin “emekliye sevk edilmesi” yönünde formül geliştirileceği belirtiliyor.

Yüksek Askeri Şura (YAŞ), Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'nda toplandı. Başbakan Erdoğan, karargaha gelişinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel tarafından karşılandı. YAŞ'ın Ağustos ayı olağan toplantısı, Çakmak Salonu'nda saat 10.45'te başladı. Şura kararlarının 4 Ağustos Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e sunulmasının ardından kamuoyuna açıklanması bekleniyor. YAŞ’ta Balyoz davasından tutuklu bulunan 40 generalin dosyası masaya yatırılacak.

YAŞ üyeleri Anıtkabir'i ziyaret etti

YAŞ üyeleri toplantı öncesinde, Başbakan Erdoğan başkanlığında Anıtkabir'i ziyaret etti. Burada Anıtkabir özel defterini imzalayan Erdoğan, Türkiye'nin küresel ve bölgesel güç olma yolunda emin adımlarla ilerlerken merkezinde bulunduğu coğrafyada barış, istikrar ve huzurun kalıcı olarak sağlanması için de katkı vermeye devam ettiğini belirtti. Erdoğan, deftere, "Tarihimizin bize yüklediği insani ve vicdani sorumluluğun bir gereği olarak bölgemizde çatışmaların ve savaşların son bulması, dost ve kardeş halkların barış içinde yaşaması için samimi gayret sarf ediyoruz" diye yazdı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün basın danışmanı Ahmet Sever, geçen yıl “Tutuklu bulunan generallerin temdit (uzatma) kararlarının Cumhurbaşkanı tarafından 1 kereye mahsus olmak üzere” imzaladığını açıklamıştı. Gül’ün bu tavrı kendisinden önceki komuta kademesinin istifası nedeniyle Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’e “jest” olarak yorumlanmıştı. Bu yılki şûrada 2010 ve 2011’de temdit alan generallerin “emekliye sevk edilmesi” yönünde formül geliştirileceği belirtiliyor.

Barkın Şık'ın Cumhuriyet'teki haberine göre; Balyoz davasının önümüzdeki ilk duruşması 6 Ağustos’ta görülecek. Bu tarihten önce ise YAŞ dört günlük çalışmalarını tamamlayacak. TSK mevzuatına göre “tutuklananlar” terfi edemiyor. Halen orgeneral, korgeneral/koramiral, tümgeneral/tümamiral ve tuğgeneral/tuğamiral rütbelerinde toplam 68 muvazzaf subay tutuklu. Bunlardan 40’ının durumu, YAŞ’ta ele alınacak.

Tutuklu 68 general ve amiralden 17’sinin rütbe bekleme süresi bu yıl doluyor. Geriye kalan 23 kişi ise 2010 ve/veya 2011 yıllarındaki ağustos ayı şûralarında uzatma aldı. Bu yüzden görev süresi daha önce uzatılan 23 kişinin emekli edilmesi, ilk kez durumu görüşülecek 17 ismin ise 1 yıl uzatma alması bekleniyor.

Şûrada, Genelkurmay Başkanlığı ve kuvvet komutanlıklarında değişiklik olmayacak. Emekliye ayrılacak tek orgeneral, Harp Akademileri Komutanı Aslan Güner olacak. Bu yüzden Kara Kuvvetleri’nde korgenerallikten orgeneralliğe yalnızca bir isim yükselecek. Deniz Kuvvetleri’nde ise tuğamiral rütbesinden, tümamiralliğe yükselecek isim neredeyse kalmadı.

Şûrada, daha önceki YAŞ toplantılarında görev süresi bir veya iki yıl uzatılan ve emekli edilmesi beklenen isimler şöyle:

6 Korgeneral/Koramiral: İsmail Hakkı Pekin (2006), Nejat Bek (2006), Mehmet Otuzbiroğlu (2006), Korcan Polatsü (2006), Ziya Güler (2006), Korkut Özarslan (2007).

9 Tümgeneral/Tümamiral: Gürbüz Kaya (2006), Halil Helvacıoğlu (2006), Erdal Bektaş (2005), Ahmet Yavuz (2005), İhsan Balabanlı (2006), Abdullah Dalay (2006), Mücahit Şişlioğlu (2007), Beyazıt Karataş (2007), Berkay Turgut (2007).

8 Tuğgeneral/Tuğamiral: Kasım Erdem (2006), Ali Aydın (2005), Abdullah Gavremoğlu (2006), Ahmet Türkmen (2006), Mustafa İlhan (2007), İsmail Taylan (2007), Hakan Eraydın (2007), Mehmet Ali Yıldırım (2006).

Uzatma alması beklenenler

4 Korgeneral/Koramiral: Yurdaer Olcan (2008), Kadir Sağdıç (2008), Mehmet Eröz (2008), Tevfik Özkılıç (2008)

5 Tümgeneral/Tümamiral: Güngör Kurubaş (2008), Fehmi Canan (2008), Bekir Memiş (2008), Fikret Güneş (2008), Cem Gürdeniz (2008)

8 Tuğgeneral/ Tuğamiral: Gökhan Gökay (2008), Ömer Mimiroğlu (2008), Turgay Erdağ (2008), Fatih İlgar (2008), Aziz Çakmak (2008), Levent Erkek (2008), Okan Kırçiçek (2008), Lokman Ekinci (2008).

Ramazan ayarı

Ramazan dolayısıyla bu yıl Genelkurmay Başkanlığı Sosyal Tesisleri’nde, öğle yemeği verilmeyecek. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, şûranın 3. günü YAŞ üyelerine Çankaya Köşkü’nde iftar yemeği verecek. YAŞ’ta ayrıca bir ilk yaşanacak. YAŞ toplantısında, önceki yılların aksine bu yıl sadece ajanslar ve TRT görüntü alabilecek.

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan'dan Anıtkabir özel defterine Suriye mesajı!

Erdoğan'dan Anıtkabir özel defterine Suriye mesajı!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Yüksek Askeri Şura üyeleri ve komutanlar Anıtkabir'i ziyaret etti.

Burada Anıtkabir özel defterini imzalayan Erdoğan, şunları kaydetti:

''Büyük Atatürk; Yüksek Askeri Şura çalışmaları vesilesiyle bulunduğumuz banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, Cumhuriyetimizin banisi olarak tüm gazi ve şehitlerimizi bugün bir kez daha şükranla yad ediyoruz. Türkiye'yi şehit ve gazilerimizin bizlere gösterdiği hedef doğrultusunda, onlardan devraldığımız miras ve ilhamla yürütmeye azim ve kararlılıkla devam ediyoruz. Türkiye küresel ve bölgesel güç olma yolunda emin adımlarla ilerlerken merkezinde bulunduğu coğrafyada barış, istikrar ve huzurun kalıcı olarak sağlanması için de katkı vermeye devam ediyor. Tarihimizin bize yüklediği insani ve vicdani sorumluluğun bir gereği olarak bölgemizde çatışmaların ve savaşların son bulması, dost ve kardeş halkların barış içinde yaşaması için samimi gayret sarf ediyoruz. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz de kadim tarihinden ve şanlı zaferlerinden aldığı ilhamla güçlü, modern ve caydırıcı yapısıyla ülkemizin güvenliğinin, bölgemizin barış ve istikrarının teminatı olmaya devam ediyor. Bu şuurla yürüttüğümüz Yüksek Askeri Şura çalışmalarının, ülkemize, milletimize ve Türk Silahlı Kuvvetlerimize hayırlı olmasını diliyorum. Ruhun şad olsun.''

Haberin Tamamı İçin:

YAŞ'ta İlk Gün Tamamlandı

YAŞ'ta İlk Gün Tamamlandı

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) ilk gün çalışmalarını tamamladı.

Şura, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında sabah Genelkurmay Karargahı'nda toplandı.

Öğle saatlerinde, Başbakan Erdoğan'ın toplantıdan ayrılmasının ardından diğer üyeler çalışmalara devam etti. Şura'nın Ağustos ayı olağan toplantısında, terfi sırasında bulunan general, amiral ve albayların bir üst rütbeye yükseltilmesi, general ve amirallerin görev sürelerinin uzatılması ve emeklilik işlemleri ele alınıyor.

Disiplinsizlik ve ahlaki durumları nedeniyle Türk Silahlı Kuvvetleri'nden (TSK) ayrılacak personelin durumu da toplantıda değerlendiriliyor. Şurada, TSK'yı ilgilendiren diğer konular da görüşülüyor.

Haberin Tamamı İçin:

2 Koltuk Boş

2 Koltuk Boş

Yüksek Askeri Şura (YAŞ), Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'nda toplandı. Tutuklu YAŞ üyesi Orgeneral Bilgin Balanlı ile hakkında yakalama kararı bulunan ve GATA’da tedavi gören EDOK Komutanı Orgeneral Nusret Taşdeler toplantıya katılmazken, oturacakları koltuklarının da toplantı masasında bulunmadığı görüldü.

YAŞ’ın Ağustos ayı olağan toplantısı, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı Çakmak Salonu’nda başladı. YAŞ üyeleri Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Anıtkabir’i ziyareti ardından toplantıya geçti. Toplantıya Başbakan Erdoğan’ın yanı sıra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Murat Bilgel, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Erten, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman, 2’nci Ordu Komutanı Orgeneral Servet Yörük, 3’üncü Ordu Komutanı Orgeneral Ahmet Turmuş, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Atay ve Donanma Komutanı Oramiral Nusret Güner katıldı.

Toplantı öncesinde, TRT ve haber ajanslarının kısa süreli görüntü almasına izin verildi.

TUTUKLU YAŞ ÜYELERİ KATILMADI, KOLTUKLARI TOPLANTI MASASINDA YOKTU

Tutuklu YAŞ üyesi Orgeneral Bilgin Balanlı ile hakkında yakalama kararı bulunan ve GATA’da tedavi gören EDOK Komutanı Orgeneral Nusret Taşdeler toplantıya katılmadı. Bu arada Balanlı ve Taşdeler’in oturduğu koltukların ise toplantı masasında yer almaması dikkat çekti.

Haberin Tamamı İçin:

YAŞ ta gündem terfi ve emeklilik

YAŞ ta gündem terfi ve emeklilik

YAŞ üyeleri, toplantı öncesinde Anıtkabir'i ziyaret etti. Erdoğan, Aslanlı Yol'un başında komutanlar tarafından karşılandı. Şûra üyeleri, Erdoğan başkanlığında, üzerinde "YAŞ üyeleri'' yazan çelenkle birlikte, Aslanlı Yol'da yürüdü. Balyoz davası kapsamında tutuklu bulunan Org. Bilgin Balanlı ile hükümete yönelik kara propaganda yaptığı iddiasıyla açılan İnternet Andıcı soruşturmasından hakkında yakalama kararı çıkarılan ve GATA'da tedavi gören EDOK Komutanı Org. Nusret Taşdeler ise şûrada yer almadı.

Yüksek Askerî Şûra'nın ilk günkü toplantısına Başbakan Erdoğan'la birlikte, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Murat Bilgel, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Erten, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman, 2. Ordu Komutanı Orgeneral Servet Yörük, 3. Ordu Komutanı Orgeneral Ahmet Turmuş, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Atay ve Donanma Komutanı Oramiral Nusret Güner katıldı.

YAŞ üyelerinin Anıtkabir'i ziyaretinde, Anıtkabir özel defterini imzalayan Başbakan Erdoğan şu ifadeleri kullandı: "Türkiye küresel ve bölgesel güç olma yolunda emin adımlarla ilerlerken merkezinde bulunduğu coğrafyada barış, istikrar ve huzurun kalıcı olarak sağlanması için de katkı vermeye devam ediyor. Tarihimizin bize yüklediği insanî ve vicdanî sorumluluğun bir gereği olarak bölgemizde çatışmaların ve savaşların son bulması, dost ve kardeş halkların barış içinde yaşaması için samimi gayret sarf ediyoruz. Türk Silahlı Kuvvetleri'miz de kadim tarihinden ve şanlı zaferlerinden aldığı ilhamla güçlü, modern ve caydırıcı yapısıyla ülkemizin güvenliğinin, bölgemizin barış ve istikrarının teminatı olmaya devam ediyor. Bu şuurla yürüttüğümüz Yüksek Askerî Şûra çalışmalarının, ülkemize, milletimize ve Türk Silahlı Kuvvetleri'mize hayırlı olmasını diliyorum."

YAŞ'ta, TSK'nın harbe hazırlık durumunun yanı sıra terfisi ve emeklilikleri gelen generallerin durumu görüşülecek. Tutuklularla birlikte terfi bekleyen toplam 128 general var. Komuta kademesi değişmeyecek. Emekliye ayrılacak tek orgeneral, Harp Akademileri Komutanı Aslan Güner.

Haberin Tamamı İçin:

YAŞ'a Ramazan Ayarı

YAŞ'a Ramazan Ayarı

YAŞ ilk gün çalışmalarını tamamladı. Terfi sırası gelen tutuklu 40 general ve amiralden bir bölümünün emekli edileceği, kalanının 'temdit' alacağı öne sürülüyor. YAŞ karelerine Ramazan protokolü damga vurdu. Masada bu kez su bile yoktu. Genelkurmay Başkanı iftar verdi.

Yüksek Askeri Şura, 'tutuklu generaller'le ilgili tartışmalar ve Suriye krizinin gölgesinde çalışmalarına başladı. Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Şura'nın ilk gününe, 'Ramazan' ve 'tutuklu generaller' nedeniyle yansıyan görüntüler damga vurdu.

Genelkurmay Karargahı'nda Çakmak Salonu'ndaki saat 10.45'te başlayan toplantı 17.00'de sona erdi. Erdoğan, toplantının sabahki bölümüne katıldı. Şura'da terfi, atama ve emeklilik işlemleriyle birlikte, Suriye'deki gelişmeler ve terörle mücadele konularının da masaya yatırıldığı belirtiliyor. İşte, Şura'nın ilk gününden yansıyanlar...

SICAK HAVA AYARI

YAŞ'a damga vuran ilk detay, Ramazan ve sıcak ayarı oldu. Teamüllere göre YAŞ üyeleri, ilk gün öğleye kadar toplantılarını yapıyor, ardından Anıtkabir'i ziyaret ediyordu. Bu yıl ise toplantılar başlamadan Anıtkabir programı gerçekleştirildi. Böylece oruçlu Şura üyelerinin, öğle sıcağından etkilenmemeleri sağlandı.

RAMAZAN AYARI

YAŞ toplantıları geçen yıl da Ramazan ayına rastlamasına karşın, masadaki su şişeleri ve bardaklar dikkat çekmişti. Ancak bu yıl masada su şişelerinin olmadığı görüldü. Geleneksel öğle yemeği de iftara ertelendi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Şura üyelerine iftar verdi.

KOMUTANLAR İKİ EKSİK!

YAŞ, çalışmalarına iki eksikle başladı. Tutuklu YAŞ Üyesi Org. Bilgin Balanlı ile GATA'da tedavisi süren ve hakkında tutuklama kararı bulunan EDOK Komutanı Org. Nusret Taşdeler, Şura'ya katılmadı. Geçen yılın aksine, Şura masasında onlara koltuk ayrılmadığı görüldü.

BAŞBAKAN TEK OTURDU

Yeni uygulama çerçevesinde Başbakan YAŞ masasının başında yine tek olarak yerini aldı. Sağında Genelkurmay Başkanı Org. Özel, solunda da Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz oturdu.

GÜNER EMEKLİYE AYRILIYOR

Şura'da gözlerin odaklandığı isimlerden biri de, emekliye ayrılacak tek 'orgeneral' olarak gösterilen Harp Akademileri Komutanı Aslan Güner oldu. Bu yıl Genelkurmay Başkanlığı ve kuvvet komutanlıklarında herhangi bir değişiklik beklenmiyor.

40 GENERALE YA TEMDİT YA EMEKLİLİK

Şura'da gözlerin odaklandığı dosyalar ise 'tutuklu' durumdaki general ve amirallere ait. Bu durumdaki 40 general ve amiralden, en az yarısının emekli edileceği belirtiliyor. Önceliğin ise daha önce temdit alanlara verileceği ifade ediliyor. Tutuklu komutanlar, yasa gereği terfi edemiyor. Tutukluluk durumları nedeniyle görev başında bulunamayan YAŞ üyeleri Orgeneraller Balanlı ve Taşdeler'in durumları da değerlendirilecek.

İHRAÇ OLACAK MI?

YAŞ toplantıları cuma akşamına kadar sürecek. Kararlar ise cumartesi günü Cumhurbaşkanı'nın onayına sunulduktan sonra kamuoyuna açıklanacak. Bu Şura'da ihraç çıkıp çıkmayacağı da cumartesi günü netleşmiş olacak.

YAŞ'A KATILAN İSİMLER

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan

l Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel

l Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz

l Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Hayri Kıvrıkoğlu,

l Deniz Kuvvetleri Komutanı Ora. Murat Bilgel,

l Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Mehmet Erten,

l Jandarma Genel Komutanı Org. Bekir Kalyoncu,

l Genelkurmay İkinci Başkanı Org. Hulusi Akar,

l 1. Ordu Komutanı Org. Yalçın Ataman,

Haberin Tamamı İçin:

YAŞ'ta Üçüncü Gün

YAŞ'ta Üçüncü Gün

Yüksek Askeri Şura'da (YAŞ) sona geliniyor. Şura'da generallik için terfi sırasında bulunan albaylar ile üst rütbeye yükseltilecek general ve amirallerin durumu görüşülüyor.

Şura'da çeşitli davalar ve soruşturmalar kapsamında tutuklu bulunan 68 general ve amiralden terfi sırası gelen 40 isim hakkında verilecek kararlar kritik önem taşıyor. TSK'nin süre uzatımı yetkisi 47 kişiyle sınırlı olduğundan temdit hakkının 40'ını tutuklu general ve amiraller için kullanılması durumunda tutuklu olmayan muvazzaflar için sadece 7 temdit hakkı kalacak. Bu nedenle Şura'nın tutuklu general ve amirallerden bir kısmı için emeklilik kararı verebileceği belirtiliyor.

Haberin Tamamı İçin:

YAŞ Kararları Çankaya Köşkü’nde

YAŞ Kararları Çankaya Köşkü’nde

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel Çankaya Köşkü'ne çıktı.

Haberin Tamamı İçin:

Yaş Kararları Cumhurbaşkanı Gül'e Sunuldu

Yaş Kararları Cumhurbaşkanı Gül'e Sunuldu

3 gün süren Yüksek Askeri Şura (YAŞ) maratonu kararların Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e sunulmasıyla son buldu.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, YAŞ kararlarını Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e sundu. Çankaya Köşkü'ndeki görüşmeye Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da katıldı. Cumhurbaşkanı Gül, bu akşam YAŞ üyelerine Köşk'te akşam yemeği verecek. Şuranın kararlarının Cumhurbaşkanı Gül'e sunulmasının ardından yarın kamuoyuyla paylaşılması bekleniyor.

TSK'da halen çeşitli dava ve soruşturmalar kapsamında 68 general ve amiral tutuklu bulunuyor. Tutuklu bulunan general ve amirallerin sayısının artması ve TSK'nın temdit (süre uzatım) yetkisinin 47 ile sınırlı olması nedeniyle bu yılki YAŞ'ta tutuklu general ve amirallerden bir kısmının emekliye ayrılabileceği belirtiliyor.

Haberin Tamamı İçin:

YAŞ'tan 'İnternet' Açılımı

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

YAŞ'ta alınan kararlar ilk kez TSK'nın internet sitesinden açıklanacak

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) 3 gün süren Ağustos ayı toplantısını tamamladı

Yüksek Askeri Şura'nın Ağustos ayı olağan toplantısı sona erdi. Toplantıda alınan kararların bu yıl ilk kez Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinden duyurulacağı bildirildi.

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) 3 gün süren Ağustos ayı toplantısını tamamladı.

Şura’da alınan kararlar Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz tarafından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayına sunuldu.

Daha önceden zarflar içinde basın mensuplarına dağıtılan YAŞ kararlarının, bu yıl ilk kez Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesi aracılığıyla duyurulacağı bildirildi.

Gündem tutuklu generaller

YAŞ’ta en önemli gündem maddesi beklenildiği gibi tutuklu general ve amiraller oldu. Ergenekon ve Balyoz gibi davalardan tutuklu bulunan 39 general ve amiralin terfilerine ilişkin kararın alındığı Şura’da disiplinsizlik nedeniyle TSK’dan ihraç edilecek olan personelin durumları da değerlendirildi.

Gül'den şura üyelerine iftar

Yüksek Askeri Şura'nın üçüncü gün mesaisi beklenenden kısa sürdü. Toplantının sona ermesinin ardından Cumhurbaşkanı Gül; Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Özel ve Milli Savunma Bakanı Yılmaz'ın da aralarında olduğu Şura üyelerini iftar yemeğinde ağırladı.

T24

Haberin Tamamı İçin:

YAŞ Kararları Açıklandı

Üç gün süren Yüksek Askeri Şura'da (YAŞ) alınan kararlar dün akşam Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayına sunuldu. Kararlar Gül'ün onayının ardından Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinden kamuoyuna duyuruldu. Böylece listeler ilk kez internet üzerinden açıklanmış oldu. Açıklanan YAŞ kararlarına göre, 56 general ve amiral ile 40 tutuklu komutan emekli edildi. Görevi Anadolu’yu İran, Irak ve Suriye’den gelecek saldırılara karşı korumak olan 2. Ordu Komutanı Orgeneral Servet Yörük EDOK Komutanı oldu. Orgeneral Yörük’ün yerine de bölgeyi iyi bilen Elazığ’daki 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Galip Mendi getirildi.

Sitede yayınlanan kararlar şöyle:

 • 29 general ve amiral bir üst rütbeye terfi ettirildi

 • 33 general ve amiralin görev süresi bir yıl uzatıldı

 • 47 albay general ve amiralliğe yükseltildi.

 • 55 general ve amiral kadrosuzluk sebebiyle, 1 amiral de yaş haddi sebebiyle emekli edildi. 56 general ve amiral 1 Eylül'de emekli olacak.

 • 40 tutuklu komutan emekli edildi.

 • 2. Ordu Komutanı Servet Yörük, Eğitim ve Doktrin Komutanı (EDOK) komutanı oldu. Daha önce EDOK Komutanı Nusret Taşdeler idi.

 • Korgeneral Galip Mendi orgeneral rütbesine yükseltilerek 2. Ordu Komutanı olarak atandı.

 • İnternet Andıcı davasından hakkında yakalama kararı çıkan, ancak GATA’da tedavi altında tutulan Nusret Taşdeler YAŞ üyesi olarak kaldı.

Suriye cephesine yeni komutan

Görevi Anadolu’yu İran, Irak ve Suriye’den gelecek saldırılara karşı korumak olan 2. Ordu Komutanı Orgeneral Servet Yörük, Eğitim ve Doktrin (EDOK) Komutanı oldu. Orgeneral Yörük’ün yerine de bölgeyi iyi bilen Elazığ’daki 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Galip Mendi getirildi.

İnternet sitesinde yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Yüksek Askerî Şûra; 03 Ağustos 2012 tarihinde tamamlanan Ağustos ayı olağan toplantısında, Türk Silahlı Kuvvetlerinde görevli general, amiral ve albaylardan bir üst rütbeye yükseltilecekler ile general ve amirallerden görev süresi bir yıl uzatılacakların durumlarını görüşerek karara bağlamıştır.

30 Ağustos 2012 tarihinden geçerli olmak üzere; (29) general ve amiral bir üst rütbeye, (47) albay ise general ve amiralliğe yükseltilmiş; (33) general ve amiralin görev süreleri bir yıl uzatılmıştır.

Ayrıca bu yıl rütbe bekleme süresini dolduran 55 general ve amiral kadrosuzluk nedeniyle 30 Ağustos 2012 tarihinden itibaren, 1 amiral ise yaş haddini doldurduğu için 01 Eylül 2012 tarihinden itibaren emekli olacaklardır.

Bir üst rütbeye yükselen general ve amiraller ile görev süreleri bir yıl uzatılan general ve amirallerin yeni rütbe ve görevlerinin Milletimize, Türk Silahlı Kuvvetlerimize ve ailelerine hayırlı ve uğurlu olmasını dileriz.

Büyük bir özveri ve onurla görev sürelerini tamamlayarak 30 Ağustos 2012 tarihinden itibaren aramızdan ayrılacak olan değerli silah arkadaşlarımıza fedakâr ve özverili hizmetlerinden dolayı teşekkür eder, hayatlarının yeni dönemlerinde aileleri ile birlikte esenlikler dileriz.

YAŞ kararlarıyla, şuranın 1 olan “sade üyesi” 2’ye yükseldi.

İkinci “sade” üye

Genelkurmay Başkanlığı’nın internet üzerinden açıkladığı Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarıyla şuranın 1 olan “sade üyesi”, 2’ye yükseldi. “Sade üyelik” uygulaması geçen yıl başlatılmıştı. Balyoz kapsamında tutuklanan Harp Akademileri komutanı orgeneral Bilgin Balanlı’nın geçen yılki şurada sadece YAŞ üyesi olması kararlaştırılmıştı. Bu yıl da, yine Balyoz davasından hakkında yakalama kararı bulunan ancak GATA’da tedavi altında olan Eğitim ve Doktrin Komutanı (EDOK) Nusdet Taşdeler’in de “sade YAŞ üyesi” olması uygun bulundu.

30 Ağustos 2012 tarihiyle terfi eden isimler

KARA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI

ORGENERALLİĞE YÜKSELTİLEN KORGENERAL: KORGENERAL GALİP MENDİ

KORGENERALLİĞE YÜKSELTİLEN TÜMGENERALLER

TÜMGENERAL METİN İYİDİL

TÜMGENERAL ERDAL ÖZTÜRK

TÜMGENERAL ALPASLAN ERDOĞAN

TÜMGENERAL FERİT GÜLER

TÜMGENERAL MUSA AVSEVER

TÜMGENERALLİĞE YÜKSELTİLEN TUĞGENERALLER

TUĞGENERAL İZZET ÇETİNGÖZ

TUĞGENERAL HAMZA KOÇYİĞİT

TUĞGENERAL BAKİ KAVUN

TUĞGENERAL ETHEM BÜYÜKIŞIK

TUĞGENERAL OSMAN ERBAŞ

TUĞGENERAL SADIK PİYADE

TUĞGENERAL OSMAN ÜNLÜ

TUĞGENERAL HALİT GÜNBATAR

TUĞGENERAL SALİH SEVİL

TUĞGENERAL BURHANETTİN AKTI

TUĞGENERAL TACİ KURUL

TUĞGENERAL ALİ SİVRİ

TUĞGENERALLİĞE YÜKSELTİLEN ALBAYLAR

PİYADE KURMAY ALBAY ŞENER TOPUÇ

HAVA SAVUNMA KURMAY ALBAY KEMAL CUŞTAN

KARA PİLOT KURMAY ALBAY MURAT YETGİN

TOPÇU KURMAY ALBAY İRFAN ÖZSERT

PİYADE KURMAY ALBAY HALİL TAMER GEDİK

TOPÇU KURMAY ALBAY AYDOĞAN AYDIN

TOPÇU KURMAY ALBAY YILMAZ YILDIRIM

TOPÇU KURMAY ALBAY ATİLLA GÖKESAOĞLU

İSTİHKAM KURMAY ALBAY MUSTAFA YAŞAR

TOPÇU KURMAY ALBAY İLHAN KIRTIL

TANK KURMAY ALBAY NİHAYET ÜNLÜ

TOPÇU KURMAY ALBAY MEHMET BÜKER

TOPÇU KURMAY ALBAY YAVUZ EKREM ARSLAN

PİYADE KURMAY ALBAY LÜTFÜ İHSAN YANIKOĞLU

TOPÇU KURMAY ALBAY ERHAN SİPAHİOĞLU

İSTİHBARAT KURMAY ALBAY MUSTAFA KURUTMAZ

TOPÇU KURMAY ALBAY YÜKSEL DURAK

PİYADE KURMAY ALBAY MUSTAFA YILMAZ

TOPÇU KURMAY ALBAY VAHAP ÖZOĞLU

TOPÇU KURMAY ALBAY METİN TOKEL

TOPÇU KURMAY ALBAY ERTUĞRULGAZİ ÖZKÜRKÇÜ

PİYADE ALBAY İHSAN BAŞBOZKURT

BAKIM ALBAY SITKI VARLI

MÜHENDİS ALBAY ERDAL TORUN

MALİYE ALBAY ADNAN BAKSI

DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI

KORAMİRALLİĞE YÜKSELTİLEN TÜMAMİRAL

TÜMAMİRAL ATİLLA KEZEK

TÜMAMİRALLİĞE YÜKSELTİLEN TUĞAMİRALLER

TUĞAMİRAL ADNAN ÖZBAL

TUĞAMİRAL ERCÜMENT TATLIOĞLU

TUĞAMİRALLİĞE YÜKSELTİLEN ALBAYLAR

DENİZ KURMAY ALBAY OĞUZ KARAMAN

DENİZ KURMAY ALBAY CİHAT YAYCI

DENİZ KURMAY ALBAY ERCAN İNCEOĞLU

DENİZ KURMAY ALBAY İRFAN ARABACI

DENİZ KURMAY ALBAY NEJAT ATİLLA DEMİRHAN

DENİZ KURMAY ALBAY TAYYAR ERTEM

DENİZ KURMAY ALBAY ÖMER BAYRAM ÇETİN

DENIZ İKMAL KURMAY ALBAY HASAN KULAÇ

HAVA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI

KORGENERALLİĞE YÜKSELTİLEN TÜMGENERALLER

TÜMGENERAL MEHMET ŞANVER

TÜMGENERAL HASAN KÜÇÜKAKYÜZ

TÜMGENERALLİĞE YÜKSELTİLEN TUĞGENERALLER

TUĞGENERAL KUBİLAY SELÇUK

TUĞGENERAL MEHMET ÖZLÜ

TUĞGENERAL CEVAT YAZGILI

TUĞGENERALLİĞE YÜKSELTİLEN ALBAYLAR

HAVA PİLOT KURMAY ALBAY HAKAN EVRİM

HAVA PİLOT KURMAY ALBAY MEHMET ARİF PAZARLIOĞLU

HAVA PİLOT KURMAY ALBAY AYDEMİR TAŞCI

HAVA PİLOT KURMAY ALBAY EMİN AYIK

HAVA PİLOT KURMAY ALBAY HÜSEYİN FAZLA

HAVA PİLOT KURMAY ALBAY RECEP SAMİ ÖZATAK

HAVA PİLOT KURMAY ALBAY BEKİR ERCAN VAN

HAVA PİYADE KURMAY ALBAY CELAL BAŞOĞLU

HAVA İKMAL KURMAY ALBAY REHA UFUK ER

JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI

KORGENERALLİĞE YÜKSELTİLEN TÜMGENERAL

TÜMGENERAL MUSTAFA KEMAL ALATAŞ

TÜMGENERALLİĞE YÜKSELTİLEN TUĞGENERALLER

TUĞGENERAL İBRAHİM AYDIN

TUĞGENERAL MURAT KIRKAYA

TUĞGENERALLİĞE YÜKSELTİLEN ALBAYLAR

JANDARMA KURMAY ALBAY MEHMET TURAL

JANDARMA KURMAY ALBAY AYTEKİN ŞAHİN

JANDARMA KURMAY ALBAY HAMZA CELEPOĞLU

JANDARMA ALBAY HALİS ZAFER KOÇ

MALİYE ALBAY CELAL ŞAHİN

6 askerin şehit olduğu patlamanın tutuksuz sanığı generalin görev süresi uzatıldı

Hakkari’nin Çukurca ilçesinde yola döşenen mayının patlaması sonucu 6 askerin şehit olmasıyla ilgili davanın tutuksuz sanığı Tuğgeneral Zeki Es’in görev süresi 1 yıl uzatıldı.

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararları Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayının ardından Genelkurmay Başkanlığı’nın resmi internet sitesinden açıklandı. 55 general ve amiralin emekliye sevk edildiği kararda 33 general ve amiralin görev süresi bir yıl uzatıldı. Görev süresi bir yıl uzatılan generallerin arasında kamuoyunun yakından tanıdığı bir isim dikkat çekti.

Hakkari’nin Çukurca ilçesinde 28 Mayıs 2009 tarihinde yola döşenen mayının patlaması sonucu 6 askerin şehit oldu. Mayın patlamasıyla ilgili GES Komutanlığı’nın resmi uydu telefon kayıtlarında Es’in 3 ayrı telefon görüşmesi kamuoyuna yansımıştı. Görüşmelerde Es, komutanı Tümgeneral Gürbüz Kaya’ya mayınları bizzat kendisinin döşediğini itiraf ediyordu. Bu görüşmelerin basına yansımasının ardından sorumlular hakkında askeri mahkemede dava açıldı. Dava kapsamında Tuğgeneral Es tutuklandı. Bir süre tutuklu yargılanan Es tahliye edildi. Tuğgeneral Es’in tutuksuz yargılanmasına devam ediliyor.

SİLVAN SALDIRISINDA TANIK OLARAK DİNLENEN GENERAL

Görevi uzatılanlar arasında Diyarbakır’ın Silvan İlçesinde, 14 Temmuz 2011'de teröristlerin düzenlediği saldırıda 13 askerin şehit olmasına ilişkin askeri mahkemede açılan davada tanık olarak dinlenilen Tuğgeneral Ünal Karaosmanoğlu da yer alıyor.

İŞTE EMEKLİ EDİLEN 40 TUTUKLU KOMUTAN

Haklarında kesin hüküm olmayan ancak değişik darbe suçlarından tutuklu olan ve durumları YAŞ'da görüşülen 40 general ve amiral bu yıl emekliye sevkedildi. Böylece TSK’da alt kadrolardaki sıkışıklık yaşanması önlenmiş oldu.

Emekliye sevkedilen general ve amiraller şunlar:

-Korgeneraller: İsmail Hakkı Pekin, Nejat Bek, Korkut Özarslan, Mehmet Eröz, Tevfik Özkılıç, Yurdaer Olcan (Karacı); Korcan Pulatsü, Ziya Güler (Havacı).

-Tümgeneraller: Ahmet Yavuz, Gürbüz Kaya, Salim Erkal Bektaş, Abdullah Dalay, İhsan Balabanlı, Berkay Turgut, Bekir Memiş, Fehmi Canan (Karacı), Beyazıt Karataş, Güngör Kurubaş (Havacı); Halil Helvacıoğlu (Jandarma).

-Tuğgeneraller: M. Ali Yıldırım, Kasım Erdem, Lokman Ekinci, Gökhan Gökay (Karacı); Mustafa İlhan (Havacı); Ali Aydın, Bulut Ömer Mimiroğlu (Jandarma). Koramiraller: Mehmet Otuzbiroğlu, Kadir Sağdıç.

Haberin Tamamı İçin:

Paşa Koğuşundan Silivri’ye

YAŞ kararlarıyla 30 Ağustos’tan itibaren emekliye sevk edilen tutuklu 40 general ve amiral, askerlikle ilişkileri kesileceği için 1 Eylül tarihinde halen tutuldukları Hasdal ve Hadımköy Askeri cezaevlerinden, Silivri Cezaevi’ne sevk edilecekler

YAŞ kararıyla 30 Ağustos’tan tarihinden itibaren emekliye sevk edilen tutuklu 40 general ve amiral, 1 Eylül tarihinde halen tutuldukları Hasdal ve Hadımköy Askeri cezaevlerinden, Silivri Cezaevi’ne sevk edilecekler. Silivri’deki Ergenekon davasının önceki günkü son oturumunda verilen aralarda da bu konu yoğun olarak gündeme geldi.
Hasdal’da tutuklu bulunan muvazzaf general ve amirallerin, emekli generallerden Silivri Cezaevi’nin koşulları hakkında bilgi aldıkları gözlendi. Muvazzafların en sık sorduğu soruların başında da su, haberleşme ve görüş günleri olduğu öğrenildi.
Hasdal Cezaevi ve Silivri Cezaevi arasındaki bazı farklılıklar ise şöyle: Hasdal’da su 24 saat kesintisiz veriliyor. Silivri’de ise gün içinde aralıklarla kesintili olarak sular akıyor.O nedenle damacanalarda su biriktirmek gerekiyor. Hasdal’da koğuş sistemi var ve tutuklular kendi aralarında görüşme olanağına sahip.Silivri’de oda sistemi uygulandığı görüşülecek insan sayısı oldukça kısıtlı. ve tututukların en büyük şikayeti de insansızlık. Hasdal’da tutukluların spor yapabilecekleri bir alan var. Alanın çevresi de ağaçlık. Silivri’de ise bu imkan kısıtlı ve tutukluların en büyük şikayeti yeşil görememek.Silivri’de odalarda bitki yetiştirmek de yasak. Her iki cezaevinde değişmeyenler ise telefon kullanma hakkı, aile ve avukatlarla görüşme süreleri. Bunun dışında olanaklara göre her iki cezaevine de televizyon ya da başkaca eşyalar almak mümkün.

34’ü Balyoz’dan
Emekliye sevkedilen 40 tutuklu komutandan 34’ü Balyoz davasından, 4’ü 28 Şubat davasından, 2’si Ergenekon davasından tutuklu bulunuyor.

İŞTE O ASKERLER
Balyoz davası:
KARA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI:
Genelkurmay ATASE Başkanı Korgeneral Nejat Bek, KKK Denetleme ve Değerlendirme Başkanı Korgeneral Mustafa Korkut Özarslan, Harp Akademileri Komutan Yardımcısı Korgeneral Yurdaer Olcan, Silahlı Kuvvetler Akademi Komutanı Tümgeneral Ahmet Yavuz, Tümgeneral Salim Erkal Bektaş,
3. Kolordu Komutan Yardımcısı Tümgeneral Abdullah Dalay,
1. Ordu Komutan Yardımcısı Tümgeneral İhsan Balabanlı, Harita Genel Komutan Vekili Tümgeneral Gürbüz Kaya, KKK Lojistik Yönetim Başkanı Tümgeneral Bekir Memiş, İkmal Maliye Okulu ve Eğitim Merkez Komutanı Tümgeneral Hasan Fehmi Canan,23. Motorize Piyade Tümen Komutanı Yardımcısı Tuğgeneral Kasım Erdem, Genelkurmay Başkanlığı ATASE Sarem Başkanlığı Tuğgeneral Gökhan Gökay,

DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI:
Harp Akademileri Komutan Yardımcısı Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu,
Deniz Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Koramiral Kadir Sağdıç, Kuzey Deniz Saha Komutan Yardımcısı Tümamiral Haydar Mücahit Şişlioğlu,
Kuzey Görev Grup Komutanı Tümamiral Fikret Güneş, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkan Yardımcısı Tümamiral Ramazan Cem Gürdeniz, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Personel Başkanvekili Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu, Tuğamiral Ahmet Türkmen,
Deniz Kuvvetleri Komutanı Harekât Başkanı Tuğamiral İsmail Taylan,
Seyir Hidrografi ve Oşinografi Daire Başkanı Tuğamiral Nadir Hakan Eraydın,
Batı Görev Grup Komutanı Tuğamiral Serdar Okan Kırçiçek, Deniz Kuvvetleri Komutanı Harekât Başkan Yardımcısı Tuğamiral Cem Aziz Çakmak, Deniz Eğitim ve Öğretim Komutan Yardımcısı Tuğamiral Levent Erkek,Güney Deniz Saha Komutan Yardımcısı Tuğamiral Mehmet Fatih Ilğar, Sahil Güvenlik Komutan Yardımcısı Tuğamiral Turgay Erdağ,

HAVA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI:
Harp Akademileri Komutan Yardımcısı Korgeneral Ziya Güler,Hava Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Korgeneral Korcan Pulatsü, 2. Hava Kuvveti Komutan Yardımcısı Tümgeneral Beyazıt Karataş, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Personel Başkanı Tümgeneral Nedim Güngör Kurubaş, Uçuş ve Yer Emniyeti Denetleme ve Değerlendirme Başkanı Tuğgeneral Mustafa İlhan,

JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI:
Jandarma Denetleme ve Değerlendirme Başkanvekili Tümgeneral Halil Helvacıoğlu,
Jandarma Lojistik Komutanlığı İkmal Komutanı Tuğgeneral Ali Aydın, Jandarma Denetleme ve Değerlendirme Başkan Yardımcısı Tuğgeneral Bulut Ömer Mimiroğlu,

KARA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI:
EDOK Muhabere ve Muhabere Destek Eğitim Komutanı Korgeneral Tevfik Özkılıç, 3. Ordu Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümgeneral Berkay Turgut,
EDOK Harekât Eğitim ve Öğretim Başkanı Tuğgeneral Mehmet Ali Yıldırım, Özel Kuvvetler Komutanlığı Seferberlik Tetkik Daire Başkanı Tuğgeneral Lokman Ekinci,
Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, 6. Kolordu Komutanı Korgeneral Mehmet Eröz,

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülAnkaraAydınBalyoz DavasıBaşbakanDarbeDiyarbakırErgenekonGenelkurmay BaşkanıHakkariHulusi AkarIrakİranRecep Tayyip ErdoğanSahil GüvenlikSavaşŞehitSuriyeTRTTerörTürk Silahlı KuvvetleriVangündemtahliye
Görüş Bildir