Yaş Pastasını Elleriyle Kesti

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Yaş Pastasını Elleriyle Kesti

Yaş Pastasını Elleriyle Kesti

Hayatını kaybeden Fatih Demirel'den 25 Eylül 2010'da alınan çift kol, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde yapılan ameliyatla Cihan Topal'a nakledilmişti.

Ameliyatının ikinci yıl dönümü dolayısıyla Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde ameliyatı gerçekleştiren ekip ve Cihan Topal'ın katılımıyla tören düzenlendi.

Cihan Topal, burada yaptığı konuşmada, naklin ardından iki yıl geçtiğini, bu iki yılda hayatında çok önemli değişiklikler olduğunu söyledi.

Hayalinde ameliyatın ardından kızı Necile Topal'ı okula götürmek olduğunu dile getiren Topal, kızının 3 hafta önce anasınıfına başladığını, kızının elinden tutup okula birlikte gittiklerini kaydetti. Bundan büyük mutluluk duyduğunu vurgulayan Topal, ameliyat öncesi yapamadığı bir çok şeyi şimdi yapabildiğini anlattı.

PARMAK İZLERİ DEĞİŞTİ

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mustafa Ünal, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan'ın başkanlığındaki bir ekiple Türkiye'nin ilk çift kol naklinin Akdeniz Üniversitesi'nde yapıldığını hatırlattı.

Cihan Topal ile sık sık görüştüklerini kaydeden Ünal, Topal'ın sağlıklı, huzurlu ve mutlu olduğunu görünce kendilerini daha mutlu hissettiklerini belirtti.

Prof. Dr. Ömer Özkan da iki yılın çok hızlı geçtiğini söyledi. İyi bir ekiple Cihan Topal'ı çift kola kavuşturduklarını anlatan Özkan, Topal'ın kollarının tüm fonksiyonlarını yerine getirebildiğini ifade etti. Sinir iyileşmesinin 5 yıl süren bir işlev olduğunu dile getiren Özkan, Topal'ın birinci yılından itibaren kollarını kullanmaya başladığını belirtti.

Cihan Topal'a nakil gerçekleştirirken Türkiye'de çift kol nakli konusuyla ilgili herhangi bir yasal düzenlemenin olmadığını hatırlatan Özkan, ''Bakanlık bize güvendi, Akdeniz Üniversitesi'ne güvendi ve özel izin verdi. Bu izinle sağlık alanında önemli bir adım atıldı'' diye konuştu.

Topal'ın engel oranının da bir hayli azaldığını anlatan Özkan, Topal'ın parmak izinin değiştiğini kaydetti. 5 yıl içinde Topal'ın hayatında daha birçok değişiklikler olacağını ifade eden Özkan, değişiklikleri yasal açıdan bildirilmesi gereken yerlere bildirdiklerini söyledi.

Topal, daha sonra kendisi için hazırlanan yaş pastayı kesti, ardından bir basın mensubuna ikram etti. Elleriyle incir topladığını belirten Topal, incirleri davetlilere dağıttı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir