iPad Mini'ye İlk Tepkiler Nasıl Oldu?

 > -

Yarın iPad Mini Tanıtılıyor!

Yarın iPad Mini Tanıtılıyor!

Apple'ın yarın düzenleyeceği etkinlikte iPad Mini ve büyük ihtimalle yeni iMac serisinin tanıtılması bekleniyor. Elbette herkesi heyecanlandıran ürün iPad Mini. Fotoğraflarda basına sızan çerçevesini ve muhtemel şeklini görebilirsiniz. Ne kadar emin olmasak da çok çok büyük ihtimalle görünüşü fotoğraflardaki gibi olacak.

En son iPad'e göre biraz daha küçük (7.8 inç), işlemcisi biraz daha güçsüz ama temel olarak çok benzer olacak. Fiyatlarının 250 dolardan başlayacağı tahmin ediliyor. Apple bu ürün ile, tam anlamıyla teknolojiyi seven ama iPad'e para vermeye kıyamayan kesimi hedefliyor.

iPad Mini Görücüye Çıkıyor

iPad Mini Görücüye Çıkıyor

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Apple iPad Mini'yi Tanıttı

Apple iPad Mini'yi Tanıttı

SAN FRANSCISCO - Apple 'ın Kaliforniya eyaletinin San Jose kentinde düzenlenen lansmanında söz alan pazarlama şefi Phil Schiller, “Bu İpad 'in küçültülmüş hali değil, tamamen yeni bir tasarım ” dedi.

İpad Mini'nin kablosuz modellerinin 2 Kasım'da satışa sunulacağını belirten Schiller, daha sonra tüm modellerin “LTE” kablosuz veri ağlarına bağlanacağı kaydetti.

Haberin Tamamı İçin:

İPad Mini Görücüye Çıktı!

İPad Mini Görücüye Çıktı!

Rakiplerinin 7 inçlik modellerine iPad Mini ile rakip olan Apple, Amazon ve Google gibi rakiplerinin 199 dolarlık fiyat seviyesine ise inemedi.

Apple'ın merakla beklenen tablet bilgisayarı iPad Mini, nihayet resmen tanıtıldı. 9.7 inçlik (24.6 cm) iPad'in ekranı Mini ile 7.9 inçe (20 cm) inerken, fiyatı aynı kaldı. Ekran büyüklüğü yaklaşık 5 cm küçülen iPad Mini'nin ağırlığı da yüzde 53 azalarak, 652 gramdan 308 grama indi. Apple'ın ilkini 2010 yılı başında çıkardığı iPad'in Mini'sinin fiyatı ise 16 GB'lik Wi-Fi'lı model için 329 dolar olarak açıklandı. 7.2 milimetre kalınlığındaki iPad Mini'de 5 megapiksellik kamera ve 1024 x 768 piksellik ekran çözünürlüğü bulunuyor. iPad Mini, önceki modellerde olduğu gibi yine 10 saatlik pil ömrü sunuyor. iPad Mini'nin 32 GB'lık modeli 429 Dolar, 64 GB'lık modeli ise 519 Dolardan satılacak.

4. nesil mobil iletişim teknolojisi LTE bağlantısı için ise her model için ekstra 130 dolar ödemek gerekecek. Apple'ın etkinliğinde iPad Mini'nin yanısıra 4. nesil iPad olarak adlandırılan retina ekranlı iPad de tanıtıldı. 26 Ekim'de ön sipariş verilmeye başlanabilecek olan yeni iPad'lerin 2 Kasım'dan itibaren satışa çıkacağı duyuruldu. Ancak Türkiye yine ilk etapta satışa çıkılacak olan ilk 34 ülke arasına giremedi. Apple'ın 2.5 yılda toplam 100 milyon iPad sattığı açıklanan etkinlikte ayrıca 13 inçlik ve yüzde 20 daha ince olan retina ekranlı MacBook Pro, 5 mm inceliğinde yeni iMac de tanıtıldı.

Apple'ın kurucusu Steve Jobs'un ekranının küçülmesine karşı çıktığı iPad'i, 7 inç kategorisinde ciddi rakipler bekliyor. 7 ile 8 inç arasında piyasada halihazırda 60'dan fazla tablet bilgisayar modeli bulunurken, bunlar içinde en ciddi rakipler, 199 dolara satılan Amazon'un Kindle Fire HD'si ve Google'ın Nexus 7'sini yanısıra Apple'ın ezeli rakibi Samsung'un Galaxy Tab 7.7 modeli bulunuyor. Amazon ve Google fiyat avantajıyla öne çıakrken, Samsung'un Galaxy Tab'i, 1280 piksellik ekran çzöünürlüğüyle Apple'ın iPad Mini'sini şimdiden zorlayacak.

Haberin Tamamı İçin:

iPad Mini by Apple The full iPad experiance.

İşte İpad Mini, Yeni İpad, İmac ve Fazlası

İşte İpad Mini, Yeni İpad, İmac ve Fazlası

iPad mini, "iPad 4", Retina ekranlı MacBook Pro ve fazlası... İşte Apple'ın dün patlattığı bombalar!

İşte iPad mini, yeni iPad, yeni iMac ve fazlası

Yeni, çok ince iMac'ler

13 inç'lik Retina ekranlı MacBook Pro

Birkaç aydır adından sıkça söz edilen iPad mini dün akşam gerçeğe dönüştü ve Apple tarafından resmen tanıtıldı. iPad'den belirgin bir biçimde daha küçük olan iPad, iPad 2'ye benzer özelliklere sahip ve tek elle tutulabiliyor.

7.9 inç'lik cihaz, 4:3 görüntü oranına sahip ve Apple'ın iPhone 5'de kullandığı yeni Lightning istasyon bağlantısıyla geliyor. A5 işlmciye sahip cihaz, ön ve arka yüz kameralarına sahip, 10 saatlik pil ömrü sunuyor ve iOS 6 ile çalışıyor.

iPad 2 ile aynı çözünürlüğe sahip iPad mini'nin ekranı Retina olmasa da, tüm uygulamalar ekrana tam olarak sığıyor. iPad mini'nin yurtdışı fiyatları 329 dolardan başlayacak.

Dördüncü jenerasyon iPad

Apple, geçtiğimiz aylarda tanılan Retina ekranlı büyük iPad'i de yeniledi. A6X işlemcisine sahip yeni iPad, Lightning bağlantısı, daha hızlı Wi-Fi bağlantısı ve daha iyi bir kamera ile geliyor.

Devamı 2/3Yeni, çok ince iMac'ler

Haberin Tamamı İçin:

Rakamlarla Apple'ın 23 Ekim Etkinliği

Rakamlarla Apple'ın 23 Ekim Etkinliği

Apple’ın 23 Ekim etkinliğine iPad Mini, dördüncü nesil iPad ve retina ekranlı 13.3 inçlik MacBook Pro kadar Apple CEO’su Tim Cook’un da paylaştığı rakamlarda damga vurdu.

Tim Cook, App Store uygulamalarından, Apple cihazları satışlarına kadar birçok rakam verdi. Paylaşılan bu rakamların pazardaki rekabet ortamının belirlediğini düşünüyoruz. Bu yüzden Apple’ın 23 Ekim etkinliğinde paylaşılan rakamları bir yazıda toplamak istedik.

3 milyondan fazla iPod satışı gerçekleşti.

iPhone 5 satışa çıktıktan sonraki ilk hafta sonu 5 milyon sattı.

200 milyon Apple cihazına iOS 6 yüklendi.

iCloud’ta 125 milyon döküman bulunuyor.

Şu ana kadar 300 milyar iMesseage metini gönderildi. Bu rakam saniyede 28 bine eşit geliyor.

160 milyon Game Center kullanıcısı bulunuyor. Photo Stream üzerinden 70 milyon fotoğraf paylaşıldı.

App Store’da 275 bini iPad olmak üzere toplamda 700 bin uygulama bulunuyor.

Şu ana kadar 35 milyon uygulama indirildi.

Geliştiricilere 6.5 milyar dolar dağıtıldı.

iBookstore’da 1.5 milyon kitap bulunuyor ve şu ana kadar 400 milyon kitap indirilmiş durumda.

Mac bilgisayarlar hem dizüstü hem de masaüstü segmentte ABD birincisi.

Şu ana kadar yaklaşık 100 milyon adet iPad satışı gerçekleşti.

iPad’ler tablet bilgisayar pazarının internet trafiğinin yüzde 91′ine sahip.

ABD’deki 2 bin 500 okulda iBook test kitapları kullanılıyor.

Haberin Tamamı İçin:

Full Video Apple Special Event October 2012 - iPad Mini Full Keynote Apple Special Event October 2012 - iPad Mini Full Keynote iPad mini, iMac, Mac mini, Mac...

iPad Mini Görücüye Çıktı

iPad Mini Görücüye Çıktı

Apple’ın merakla beklenen iPad Mini tableti görücüye çıktı.

Kalınlığı 7.2mm, ağırlığı ise 308 gram olan tabletin ekran büyüklüğü de 7.9 inç.

Kablosuz internet bağlantısı ya da 3G/4G ile kullanılabilen ve hafızası 16 GB'den başlayan mini tablet İngiltere’de 2 Kasım’da piyasaya sürülecek.

Tabletin fiyatı 329-659 dolar olarak açıklandı.

iPad'in ilk etapta satışa çıkacağı ülkeler arasında Türkiye bulunmuyor.

iPad Mini, piyasada Google, Amazon, Samsung ve diğer mini tabletlere rakip olacak.

Ancak bu ürünlerden 100-200 dolar daha pahalı.

Steve Jobs desteklememişti

Apple’ın pazarlamadan sorumlu başkan yardımcısı Phil Schiller, mini iPad’in Mart’ta piyasaya sürülen üçüncü jenerasyon iPad'den %23 daha ince ve %53 daha hafif olduğunu söyledi.

Apple’ın kurucusu Steve Jobs, 2010’da 7 inçlik tabletin ‘çok küçük’ olacağı savunmuş ve bu fikri desteklememişti.

Ama küçük tablet piyasasında rekabetin kızışması üzerine Apple, iPad Mini’yi piyasaya sürdü.
Ürün tanıtımı sırasında Schiller, yeni tabletin tek elle kullanılabileceğine dikkat çekip seyahatler için kullanışlı olduğunu dile getirdi.

Uzmanlar yeni tabletin fiyatının beklenenden yüksek olduğu görüşünde.

California'daki etkinlikte 13 inçlik ve %20 daha ince olan retina ekranlı MacBook Pro ve 5 mm inceliğinde yeni iMac de tanıtıldı.

Ayrıca iPad'in dördüncü jenerasyon modelinin tanıtımı da yapıldı.

Haberin Tamamı İçin:

iPad Mini'ye İlk Tepkiler Nasıl Oldu?

iPad Mini'ye İlk Tepkiler Nasıl Oldu?

Apple bundan iki yıl önce, Nisan 2010'da tablet bilgisayar piyasasına girdiğinde rakiplerinin fersah fersah önündeydi.

iPad dünya çapında ticari başarı kazanan ilk tablet oldu ve Apple'ın dünkü açıklamasına göre 100 milyondan fazla sattı.

Buna karşılık şirket, mini tablet piyasasına girmekte hayli geç kaldı. Bunda eski Genel Müdür Steve Jobs'un bu boyuta soğuk bakmasının etkili olduğu belirtiliyor.

Ancak sonunda Google, Amazon ve Samsung gibi rakiplerinin elde ettiği başarıya daha fazla kayıtsız kalamayan şirket, iPad miniyi çıkarttı.

Ama bu alana da damgasını vurabilecek mi?

Uzmanlar her şeyden önce fiyatın müşteriler için caydırıcı olabileceğine dikkat çekiyor: iPad miniler 329 dolardan başlarken, en ucuz Kindle Fire 159, Google'a ait Nexus 7 ise 249 dolar.
Bu kadar ucuz olabilmelerinin sebebi ise çok az bir kâr payıyla satılıyor olmaları.

Danışmanlık şirketi Ovum'dan Adam Leach, bu ortamda iPad mininin de daha ucuz olmasını beklediğini söylüyor.

Apple'ın geçmişte piyasaya ilk giren olmanın avantajıyla yüksek fiyatlar koyduğuna dikkat çeken Leach, bu sefer de "Eski Apple kafasıyla, yüksek fiyatlandırma stratejisine gittiler. Şu anda Kindle Fire ya da Nexus 7 üzerinde ciddi bir baskı oluşturacakları söylenemez." diyor.

Mashable teknoloji sitesi yazarlarından tıklayın Chris Taylor ise iPad mininin pahalı olduğuna katılıyor ama bu fiyatı ödemeye hazır müşteriler bulacakları görüşünde.
"iPad mini, size iPad dünyasına bir giriş imkanı sağlıyor. Eğer tabletinizle çok zaman geçirecekseniz bence değer." diyor.

Tarihten ders

Yine pekçok uzman, Apple'ın şu anda % 70'ine sahip olduğu tablet piyasasındaki avantajını kaybetme endişesi taşıdığı görüşünde.

Apple’ın pazarlamadan sorumlu başkan yardımcısı Phil Schiller'ın dünkü tanıtımda iPad'in özelliklerini
Nexus 7 ile birer birer karşılaştırmaya bu kadar uzun zaman harcamasını da, bu endişeye bağlıyorlar.
90'lı yıllarda Apple, ev bilgisayarı piyasasında giderek Microsoft'un gerisine düşmüştü. Şirket tarihinin bu sayfasını tekrarlamayı istemiyor.

Bu nedenle de gözü, yokluğundan faydalanarak mini tablet piyasasını ele geçiren rakiplerinin üzerinde.
Danışmanlık şirketi IDC'den Francisco Jeronimo "Kindle'ın elektronik okuyucusu ile Android akıllı telefonların kazandığı başarı, tüketicilerin Amazon'un sunduğu içerikten ve Google'ın hizmetlerinden haberdar olmasını sağladı." diyor ve ekliyor:

"Tüketiciler zaten kullandıkları ya da kullanmayı istedikleri bu içerik ve hizmetleri, üstelik de ucuza sunan Google Nexus 7 ve Amazon Kindle Fire'a yöneldi. Ancak Apple'ın yeni ürünü, piyasadaki dengeleri yine değiştirecektir."

iPad mininin rakiplere göre bir avantajı, onların sunduğu standart 7 inç'ten biraz daha büyük, 7.9 inç'lik bir ekrana sahip olması.

Gerçi Amazon da yeni HD modelini 8.9 inç olarak çıkardı.

Mashable yazarı Chris Taylor, ekranı büyütme çabalarının kendisini ikna edemediğini söylüyor.

iPad mininin kolu yormayan hafifliğinden övgüyle söz eden Taylor, "Yine de ben, iki kolumu birden kullanmak zorunda kalmama rağmen 10 inç'lik iPad ekranını tercih ederim, bu boyutta büyüleyici birşeyler var. Görüş alanınızı tamamen dolduruyor." diye yazıyor.

iPad mininin piksel sayısının iPad 2'ye eşit olduğuna da dikkat çeken Taylor, "Yani teknik anlamda retina ekran olmasa da, çok çok yaklaşıyor. Acaba Apple o son çabayı da gösterip, retina görünümü veremez miydi? Ama bu, bu şirketin klasik tavrı. Birşeyin kıyısına kadar gelip sonra eksik bırakıyorlar - bir üst modele hazırlık olarak." diye de ekliyor.

Taylor'ın dikkat çektiği bir başka nokta da, iPad mininin çipinin, iPad2'den çok daha hızlı olması.
Şimdi piyasada pek çok uzman, Apple'ın bu iki ürününü birbiriyle karşılaştırıp, satışları nasıl etkileyeceğini tahmin etmeye çalışıyor.

Haberin Tamamı İçin:

Apple Retail Store - Fifth Avenue

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAndroidAppleCEODeepMindGoogleİngiltereKitapMicrosoftSamsungTercihiOS
Görüş Bildir