Yarın Hayat Duracak

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Grevdeki KESK Gezi Parkı'nda

Gezi Parkı direnişinin ardından halkın can güvenliğini ortadan kaldırmaya yönelik tutuma karşı bugün 12:00'den itibaren tüm ülkede işyerlerinde grev başlatan Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) yüzlerce üyesiyle Gezi Parkı’na geldi.

Taksim Meydanı’nda yapılan basın açıklamasında, Türkiye’de toplumsal mücadeleler tarihine yeni sayfaların eklendiği belirtildi, iktidarın “en sağlam kayaya, halka tosladığı” ifade edildi. Bir haftadır halka biber gazı ile saldırı emrini veren İçişleri Bakanı, İstanbul Valisi ve Emniyet Müdürü’nün görevden alınması ve gözaltına alınanlar ile tutuklananların serbest bırakılması talep edildi.

Meydana “Her Yer Taksim, Her Yer Direniş” afişiyle giriş yapan KESK açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Sömürü ve yağmaya karşı emeğin hakkını, savaşa karşı barışı, emperyalizme karşı bağımsızlığı, ırkçılığa ve şovenizme karşı halkların kardeşliğini kararlılıkla savunan KESK’liler olarak, bu değerlerin hedef tahtasına konduğu koşullarda ne iş güvencesinden ne de sendikal hak ve özgürlüklerden de söz etmenin mümkün olmadığını düşünüyoruz. Bu nedenle grevimizi bugünden itibaren başlatıyoruz.

“Kamu emekçileri iş güvencesi başta olmak üzere, kazanılmış haklarına nasıl sahip çıkıyorsa, halkımızla birlikte yaşam alanlarımıza da aynı kararlılıkla sahip çıkmayı sürdürecektir. Siyasi iktidarı kamu emekçilerinin ve halkın geniş kesimlerinin taleplerine kulak vermeye çağırıyoruz. 657 sayılı DMK’yı değiştirerek kadrolaşmayı öngören hükümleri derhal geri çekin”.

Bianet

Haberin Tamamı İçin:

Yarın Hayat Duracak

KESK, DİSK, TTB ve TMMOB yarın Türkiye genelinde iş bırakacak. Sendika ve sivil toplum temsilcilerinin İstanbul'da toplanma merkezi Taksim Meydanı olacak.

Hükümetten 4 talepte bulunulacak:

  • Taksim Gezi Parkı’nın park olarak kalacağı resmen ilan edilmelidir.

  • Halka uygulanan şiddetin sorumluları hesap vermeli ve istifa etmelidir, biber gazı kullanımı yasaklanmalıdır.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Biber GazıGezi Parkıİstanbul
Görüş Bildir