Yarım Saatte 9 Milyar Dolar Eridi! Bitcoin ve Diğer Kripto Paralarda Neler Oluyor?

25PAYLAŞIM

Geçtiğimiz yıl 2017'nin sonlarında neredeyse 20 bin dolara kadar çıkan Bitcoin, çok düşük rakamlardan işlem gören diğer kripto paralar, Ethereum, Litecoin, Ripple(XRP) derken bir yılın daha sonuna geldik. Yıl sonu "boğa koşusu" olarak adlandırılan, fiyatların inanılmaz derecede yükseleceği algısı son çeyrekte artarken geçtiğimiz günlerde yaşanan düşüş bunun aksi yönde olabileceğine dair tedirginlikleri de arttırdı. Piyasa 10-11 Ekim 2018'de sadece yarım saatte 9 milyar dolar değer kaybetti.

Peki başta Bitcoin(BTC), Ethereum(ETH), Ripple(XRP), Litecoin(LTC) olmak üzere diğer kripto paralarda(koin) son durum ne? Yaşanan düşüşler neden oldu? Gelecek fiyat tahminleri ve beklentileri neler olacak? Bu içeriğimizde genel olarak son yaşanan gelişmeler üzerine verileri ve bilgileri derledik. Gelin hep birlikte inceleyelim.

Not: Bu yazı yatırım tavsiyesi değildir. İnternette kripto para komünitelerinde yer alan yorumlar ve bilgilerden yola çıkılarak derlenmiştir.

10-11 Ekim'de yaşanan ve bazı kripto paralarda %30'a varan düşüşlerin görülmesi bu alandaki yatırımcılar tarafından büyük bir şaşkınlıkla karşılandı.

Coinmarketcap verilerine göre toplam kripto market değeri 214 milyar dolardan 205 milyar dolara kadar geriledi. Bu düşüşün en temel sebepleri arasında öne çıkan mantıklı nedenler; IMF'nin kripto paralar ile ilgili geleceği tehdit edebilecek güvenlik açıklarının oluşabileceği açıklaması ile birlikte ünlü borsa Bitfinex'in tüm para yatırma işlemlerini durdurması oldu. Noble Bank ile çalışan Bitfinex'in HSBC ile artık işlemlerini gerçekleştireceği de belirtiliyor.

Güçlü bir spekülasyon ise fiyatların düşüş saatlerinde yaşanan 22 bin BTC'lik bir transferin gerçekleşmesiydi. Bitfinex'te olduğu iddia edilen bir cüzdana gönderilen 22 bin BTC(Neredeyse 1 milyar TL yapıyor!) büyük tartışmalara yol açtı.

Blockchain.com adresinden görülebilen transferde işlem ücreti olarak da tam 100 BTC alınmış! Burada bir manipülasyon iddiası alevlenmiş durumda. Borsalarda BTC karşılığı işlem yapılıyor. Dolayısı ile bazı özel durumlar ve manipülasyon hamleleri gerçekleştirilmiş olabilir ihtimalleri konuşuluyor. 

Bilindiği gibi cüzdanlar anonim dahi olsa Bitcoin işlemlerindeki tüm para alışverişleri herkese açık bir şekilde takip edilebiliyor.

Geçtiğimiz yıl sonundaki inanılmaz fiyat artışı Bitcoin'e olan desteği ve yatırımcı sayısını arttırmıştı. Ancak Bitcoin'in saniyelik işlem sayısının hala 6-7 seviyesinde gezmesi finans piyasalarında Bitcoin'e olan işlem hacmini arttırmaya yetmiyor.

Bu konuda tıpkı bankalar gibi saniyelik işlem sayısında en önde yer alan XRP'nin yakın zamanda yüksek bir seviyeye gelmesi iddiaları dolaşıyor. Bitcoin hakkında yıl içinde finans otoriteleri ve kurumları tarafından yapılan açıklamalar da Bitcoin'in fiyatlarında zaman zaman ciddi düşüşlere neden oldu.

Bitcoin 2018 içerisinde zaman zaman hızlı yükselse de fiyatını dolar bazında 6000-7000 arasında tutuyor.

Geçtiğimiz yıllardaki ICO sayısındaki inanılmaz artış, toplanan paralar ve bilgisiz, tecrübesiz yatırımcıların yer alması Bitcoin fiyatlarına da doğrudan yansımıştı. Uzun vadeli yatırım olarak kripto paralarını tutanların sayısında 2018'de inanılmaz artış olduğu da konuşulan farklı konular arasında yer alıyor.

Bitcoin'den sonra en fazla pazar payına sahip olan Ethereum toplamda 20 milyar dolardan fazla bir büyüklüğe sahip.

Yakın dönemde Ripple tarafından tahtından indirilen ve kısa süreliğine 3. sırada yer alan Ethereum da bu yıl sonu son çeyrek başlangıcı itibarıyla bekleneni veremeyenler arasında yer alıyor.

Son bir yıl içerisinde neredeyse 1500 dolar barajını zorlayan Ethereum 10-11 Ekim'de çok ciddi bir düşüş yaşayarak 200 doların altına kadar indi.

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin'in Ethereum projesinden ayrılacağı iddiaları da tüm yıl boyunca devam etti ve hala da ediyor. Özellikle ICO'lardaki para toplama başarısı ve altyapısı güçlü olan ETH'nin ICO'lar hakkında yapılan açıklamalar, dolandırıcılıklar nedeniyle de düşüş yaşadığını söylemek mümkün.

Yeni Başlayanlar İçin Ethereum Nedir? Nasıl Alınır? - onedio.com
Yeni Başlayanlar İçin Ethereum Nedir? Nasıl Alınır? - onedio.com

Bu yılın en merakla performansı beklenen kripto parası Ripple oldu diyebiliriz. Ripple(XRP) şu anda en fazla piyasa değeri olan üçüncü kripto para birimi.

Kısa bir süreliğine Ethereum'u da toplam değer olarak geçen Ripple bu yıl yatırımcıları tarafından en çok merak edilen kripto para olmayı başardı.

Ripple'ın XRP para biriminin yanı sıra xLive, xRapid gibi finans ve bankacılığı doğrudan blok zinciri ile yönetmeyi hedefleyen projeleri de var.

RippleNet'in bankalar ve büyük kuruluşlarla yaptığı anlaşmalar Ripple fiyatlarına bu sene sonu büyük damga vurdu. Yıl başında 4 dolara kadar dayanan Ripple yılın yarısı itibarıyla çok sert düşmeye devam etti ve Eylül ayında .60 seviyelerini tekrar gördü.

XRP ile ilgili en çok tartışılan spekülasyonların başında bir Reddit kullanıcısının 2018 sonunda Ripple fiyatının 589 dolar olacağı ile ilgili bilgiler paylaşması oldu.

Daha sonra hesabı silinen Bearableguy123 adlı kullanıcının Ripple ile ilgili daha önceki bazı tahminlerinin doğru çıkması, şirket içinden bazı bilgilere ulaşabildiği yorumlarına neden oldu. 589 dolarlık fiyat yorumu ise en çok konuşulan konular arasına girdi.

Ekim ayının başında yapılan Swell etkinliğinde birbirinden ünlü isimlerin Ripple hakkında konuşması ise bir diğer XRP olayı oldu.

Ripple'ın insanların gözünde daha güvenilir hale geldiği, finans ve bankacılık işlemlerini hızlandırdığı ve saniyelik işlem kapasitesinin yüksek olması nedeniyle XRP'ye olan güven artıyor. Eylül ayında %30 yükselen Ripple, Ekim ayının ortası itibarıyla kazandığı bu rakamı kaybetti ve eski haline geri döndü. Ripple'ın yakın zamanda SWIFT ile partner olacağı ve uluslararası tüm para transferlerinde işlemleri hızlandırmak için kullanılacağı da konuşuluyor. Bu da Ripple'ın değerinin kısa sürede çok ciddi oranda artabileceği yorumlarına neden oluyor.

Yeni Başlayanlar İçin Ripple(XRP) Nedir? Nasıl Alınır? - onedio.com
Yeni Başlayanlar İçin Ripple(XRP) Nedir? Nasıl Alınır? - onedio.com

Litecoin, geçtiğimiz yıla göre daha emin adımlarla ilerlemeye çalışıyor.

Yıl içerisinde inişli çıkışlı bir grafik sergileyen Litecoin de pek çok finans kuruluşu tarafından 2018'de değerlendirilen koinler arasında yer aldı. Gidişatının ne yönde olacağı ise henüz belli değil.

Yeni Başlayanlar İçin Litecoin Nedir? Nasıl Alınır? - onedio.com
Yeni Başlayanlar İçin Litecoin Nedir? Nasıl Alınır? - onedio.com

Stellar Lumens, Ada, Cardano, Monero, EOS, Tether, Tron, IOTA da en fazla konuşulan koinler arasında yer aldılar.

Kripto para piyasalarında bu yıl bekleneni veremeyen pek çok koin bulunuyor. Yatırımcıların uzun vadeli düşünmesi ve kısa süreli al satçıların piyasadan çekilmesinin ardından fiyatlar sabit devam ediyor görünüyor. Son düşüşü çıkarırsak, yıl sonu fiyat tahminleri pek çok açıdan spekülasyonlarla dolu. 

Dolayısı ile tam olarak nelerin olacağı, kripto paraların bir balon olup olmayacağı önümüzdeki aylarda belli olacak.

Yeni Başlayanlar İçin IOTA Nedir? Nasıl Alınır? - onedio.com
Yeni Başlayanlar İçin IOTA Nedir? Nasıl Alınır? - onedio.com
Yeni Başlayanlar İçin Stellar Lumens(XLM) Nedir? Nasıl Alınır? - onedio.com
Yeni Başlayanlar İçin Stellar Lumens(XLM) Nedir? Nasıl Alınır? - onedio.com
Kripto Para Birimleriyle Dalga Geçmek İçin Yaratılmıştı: Dogecoin'deki Çılgın Yükseliş! - onedio.com
Kripto Para Birimleriyle Dalga Geçmek İçin Yaratılmıştı: Dogecoin'deki Çılgın Yükseliş! - onedio.com
Yeni Başlayanlar İçin Verge Coin Nedir? Nasıl Alınır? - onedio.com
Yeni Başlayanlar İçin Verge Coin Nedir? Nasıl Alınır? - onedio.com
4 Adımda Bitcoin Alım Satımı Nasıl Yapılır? - onedio.com
4 Adımda Bitcoin Alım Satımı Nasıl Yapılır? - onedio.com
Yeni Başlayanlar İçin Bitcoin Madenciliği(Mining) Nedir? Nasıl Yapılır? - onedio.com
Yeni Başlayanlar İçin Bitcoin Madenciliği(Mining) Nedir? Nasıl Yapılır? - onedio.com
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ayseagull

öğrenmeye açık biri olarak şu kripto paraları anlamıyorum. Araştırıyorum en basit ifadeyle bilgiler alıyorum yinede bişeyler oturmuyor kafamda

Görüş Bildir