Görüş Bildir

Yargıtay Şike Kararını Açıkladı: Aziz Yıldırım'ın Cezası Onandı

Anasayfa > Gündem

Aziz Yıldırım'ı Şoke Eden Haber!

Şike davasında Yargıtay kararını açıkladı: Kısmen onandı, kısmen düştü, kısmen bozuldu. Yargıtay, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ve Olgun Peker’in örgüt suçlarından cezası onandı. Öte yandan Aziz Yıldırım’ın birden fazla maçta şike ve teşvik primlerinden suçları onandı.

Daha önce 1 yıl cezaevinde kalan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın 6 yıl 3 aylık hapis cezası Yargıtay tarafından onandı.

Avukat Alpay Köse; Yargıtay’ın onama kararına göre; Aziz Yıldırım, yaklaşık 30 ay daha hapis yatacağını söyledi. Öte yandan Aziz Yıldırım’ın Fenebahçe Spor Kulübü Başkanlığı da düşecek.

BERAAT EDEN İSİMLER

SADİR ŞENER VE NEVZAT ŞAKAR’A BERAAT

Şike soruşturmasında adı geçen Trabzonspor Başkanı Sadri Şener ile birlikte Asbaşkan Nevzat Şakar beraat etti. Mahkeme ayrıca davada adı geçen isimlerden Zeki Mazlum, Zafer Önder İpek, Göksel Gümüşdağ’la birlikte Hikmet Karaman’ın da beraatına karar verdi.

BÜLENT UYGUN’A ÖRGÜTTEN BERAAT, ŞİKEDEN 11 AY 7 GÜN HAPİS

Mahkeme, Bülent Uygun’un “Türkiye Profesyonel Süper Ligi’nde spor müsabakalarının sonucunu şike ve teşvik pirimi ile etkilemek amacıyla Aziz Yıldırım liderliğinde kurulan örgüte üye olmakö suçundan beraatine karar verdi. Uygun’un 9 Nisan 2011?de oynanan Eskişehir-Fenerbahçe maçında şike suçundan beraatine hükmeden Mahkeme, Uygun’u 22 Nisan 2011?de oynanan Eskişehir-Trabzon maçının sonucunu etkilemek amacıyla teşvik suçunu işlemek suçundan toplamda 11 ay 7 gün hapis ve 125 bin TL adli para cezası ile cezalandırdı. Uygun, parayı 10 eşit taksitte ödeyecek.

UYGUN KULÜPLERDE GÖREV YAPAMAYACAK

Uygun’un, spor kulüplerinin, federasyonların, bünyesinde sportif faaliyet icra eden tüzel kişilerin yönetim ve denetim organlarında görev yapmaktan yasaklanmasına da karar verildi. Uygun, 6222 sayılı Kanun’un 18. maddesi uyarınca güvenlik tedbiri olarak spor müsabakalarını seyirden de yasaklandı. Ancak mahkeme seyir yasağının, mahkeme kararının kesinleşmesi (Yargıtay’ın onaylaması) ile birlikte uygulanmasına hükmetti.

EMENİKE İLE İLGİLİ KARAR VERİLMEDİ

Futbolcu Emmanuel Emenike hakkında 8 Mayıs 2011 şike iddiasıyla dava açıldığını belirten Mahkeme, CMK’nın 10. maddesi uyarınca Emenike’nin dosyasının ayrılmasına hükmedildi. Bu durumda, Emenike ile ilgili dosya ayrılıp yeni bir dava üzerinden devam edecek.

VEDERSON’A TEŞVİKTEN 5 AY

Futbolcu Gökçek Vederson’un 17 Nisan 2011?de oynanan Trabzon-Bursa maçının sonucunu etkilemek için teşvik suçunu işlediğini belirten Mahkeme, Vederson’u 5 ay hapis ve 30 bin 3 yüz 20 YL adli para cezası ile cezalandırdı. Vederson’un, spor kulüplerinin, federasyonların, bünyesinde sportif faaliyet icra eden tüzel kişilerin yönetim ve denetim organlarında görev yapmaktan yasaklanmasına da karar verildi. Vederson, 6222 sayılı Kanun’un 18. maddesi uyarınca güvenlik tedbiri olarak spor müsabakalarını seyirden de yasaklandı. Ancak mahkeme seyir yasağının, mahkeme kararının kesinleşmesi (Yargıtay’ın onaylaması) ile birlikte uygulanmasına hükmetti

GÜMÜŞDAĞ BERAAT ETTİ

TFF Eski Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ hakkında Aziz Yıldırım liderliğindeki suç örgütüne yardım etmek ve 1 Mayıs 2011?de oynanan FB-İBB maçında şike yapmak suçundan “yeterli ve her türlü şüpheden uzak kesin ve inandırıcı kanıtlara ulaşılamadığı ve bu suçların sanık tarafından işlendiğinin sabit olmamasıö nedeniyle beraat kararı verildi.

AKIN’A 3 MAÇTA ŞİKEDEN 1 YIL 6 AY

Teknik Direktör Hikmet Karaman, 21 Şubat 2011?de oynanan Manisa-Trabzonspor maçında teşvik suçundan beraat etti. Futbolcu İbrahim Akın, Süper Lig’de 1 Mayıs 2011?de oynanan Fenerbahçe- İBB, 15 Mayıs 2011?de oynanan Trabzon-İBB ile Türkiye Kupası finalinde oynanan Beşiktaş-İBB maçlarında şike yapmak suçundan 1 yıl 6 ay 22 gün hapis ve 83 bin 320 TL adli para cezası ile cezalandırıldı. Akın’ın spor kulüplerinin, federasyonların, bünyesinde sportif faaliyet icra eden tüzel kişilerin yönetim ve denetim organlarında görev yapmaktan yasaklanmasına da karar verildi. Akın, 6222 sayılı Kanun’un 18. maddesi uyarınca güvenlik tedbiri olarak spor müsabakalarını seyirden de yasaklandı. Ancak mahkeme seyir yasağının, mahkeme kararının kesinleşmesi (Yargıtay’ın onaylaması) ile birlikte uygulanmasına hükmetti.

YARGITAY'IN KARAR METNİ İÇİN TIKLAYIN

AMK Spor

Kaynak: http://amkspor.com/2014/01/17/yildiri...

Aziz Yıldırım'ın Cezası Onandı

Yargıtay 5. Ceza Dairesi, İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Şike Davası'na ilişkin kararını verdi. 5. Daire, yerel mahkemenin kararını kısmen onadı, kısmen bozdu, kısmen de düşürdü.

85 sanık açısından inceleme yapan Yargıtay, Aziz Yıldırım ve Olgun Peker'in örgüt kurmak ile şike ve teşvik priminden aldığı cezaları onadı.

Aziz Yıldırım'ın ve Olgun Peker'in aldığı cezalar onandı. Yargıtay, Yıldırım hakkında, 'teşvik primi' ve 'birden fazla maçta şike yapmak' ile 'örgüt kurmak' suçlamasından aldığı 6 yıl 3 aylık hapis cezası ile 1.312 bin TL'lik para cezası onandı.

Yargıtay tarafından cezanın onanmasıyla birlikte Aziz Yıldırım'ın Fenerbahçe Başkanlığının düşeceği ifade edildi.

CNN Türk

Kaynak: http://www.cnnturk.com/turkiye/yargit...

Yargıtay Şike Kararını Açıkladı

Yargıtay 5. Ceza Dairesi, 93 sanıklı şike davasında 85 sanık hakkında inceleme yaptı. Daire, 'Şike, teşvik primi, örgüt, dolandırıcılık, resmi belgede sahtecilik, rüşvet ve diğer suçları inceledi. Daire FB Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ve eski Giresunspor Başkanı Olgun Peker hakkında örgüt suçundan verilen ikişer yıl altışar aylık mahkumiyet kararlarını onadı.

Şike davasında Yargıtay kararını açıkladı. Yargıtay 5. Ceza Dairesi, Şike Davası'nda ''Kısmen onama ve kısmen bozma'' kararı verdi. Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ve Olgun Peker'in cezası onandı. Aziz Yıldırım'ın birden fazla maçta şike ve teşvik primlerinden suçları onandı.

Yargıtay 5. Ceza Dairesi, Fenerbahçe Spor Klübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 93 sanıklı şike davasında temyiz incelemesini tamamladı. Daire, onama, bozma, düşme kararları verdi.

Türker KARAPINAR | Skorer | Milliyet

Kaynak: http://skorer.milliyet.com.tr/sike-ka...

Yargıtay Şike Kararını Açıkladı!

Şike davasında Yargıtay kararını açıkladı: Kısmen onandı, kısmet düştü, kısmen bozuldu. 

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın şike ve teşvik cezasına onama kararı çıktı. 

Öte yandan Olgun Peker'in cezası da onandı.

HT

Kaynak: http://spor.haberturk.com/futbol/habe...

İşte davası düşen o isimler

Şike Davası'nda karar açıklandı.

Şike Davası'nda Yargıtay kararını açıkladı: Kısmen onandı, kısmen düştü, kısmen bozuldu.

Yargıtay, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'a örgüt ve şike suçlarından verilen hapis cezalarını onadı. Yargıtay kararına göre Aziz Yıldırım 2 yıl 2 ay daha hapis yatacak.

Spor hukuku avukatları Yargıtay'ın kararı sonrasında Aziz Yıldırım'ın başkanlık görevinin de düşeceğini belirtiyor.

YARSAV'ın açıklamasına göre bu isimlerin davaları düştü; Fatih Sandal, Aykut Aydın, Serkan Acar, Evren Kımıl, Samet Erdemir, Hakan Karaahmet, Ömer Ülkü.

Yargıtay, Olgun Peker'in cezası 'örgüt suçu'ndan onandı...

Ayrıntılar geliyor... 

Odatv.com

Kaynak: http://www.odatv.com/n.php?n=sike-dav...

Yargıtay'ın Adalı ve Havutçu Kararı

Beşiktaş'ın eski yönetici Serdal Adalı ve siyah-beyazlı takımın eski teknik direktörü Tayfur Havutçu hakkında Yargıtay'ın verdiği kararlar, iki ismin avukatları tarafından açıklandı.

NTV Spor canlı yayınına bağlanan Tayfur Havutçu'nun avukatı Nail Gönenli, 'Yargıtay'a temyiz dilekçemizi verdiğimiz zaman davanın usulüyle ilgili itirazlarımız olmuştu. O dosyaya göre usulen bir bozma kararına Yargıtay hükmetti. Sonuç olarak şu an net bir şey var; Tayfur Havutçu için bozma kararı alındı. Kamuoyunda çıkan onama kararı gerçek değil. Tayfur Havutçu için bozma kararı var. Bunun yüzde 100 olumlu olarak algılanması söz konusu değil. Şike suçu oluşmadığı yönünde çok güçlü argümanlar yok. Basit anlatımla; usül hükümlerin uygulanmamasından dolayı Yargıtay böyle bir karar vermiştir' ifadelerini kullandı.

Gönenli, UEFA süreci hakkında ise 'UEFA, şu aşamada karar hukuken kesinleşmediği için kulüpler hakkında olmasa da kişiler hakkındaki karar için bekleyecektir. Müfettiş raporu geldikten sonra karar verilecek. Müfettişler bu süreci çok yakından takip ediyor' dedi.

'İTİRAZIMIZ İNCELENMEMİŞ'

Serdar Adalı'nın avukatı Ömer Durak, müvekkili hakkında bozma kararı verildiğini söyledi.

Durak 'Ortada bir kafa karışıklığı mevcut. Şu anda net vereceğim bilgi; verilen mahkumiyet kararı bozulmuştur. Yaptığımız itirazın incelenmediği belirtilmiş. Erteleme talebinin değerlendirilmediği tartışılmadığı belirtilmiş. Bu nedenle karar bozulmuş' şeklinde konuştu.

Radikal

Kaynak: http://www.radikal.com.tr/spor/yargit...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
4
4
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Pasif Kullanıcı

Zamanlama manidar..