Görüş Bildir

Yargıtay Kararı Onadı: Facebook İletisi Dayaktan Daha Büyük Kusur

Anasayfa > Gündem

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, bir boşanma davasında, Facebook'tan başka erkeklerle fotoğraflarını paylaşan kadının eylemini, bunu öğrendiğinde karısına şiddet uygulayan kocanın eyleminden daha ağır kusur saydı.

Kocaeli'de 5 yıllık evli V.Y, eşinin kendine karşı tutum ve davranışlarının değiştiğini, bu nedenle yaptığı araştırmalarda eşinin başka telefon kullandığını ve kızlık soyadıyla sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta hesap açtığını tespit eden koca, karısının siteye koyduğu fotoğraflarda başka bir erkekle samimi pozlarını gördü.

Karısından boşanmak için dava açan koca, bu durum nedeniyle manevi çöküntüye girdiğini öne sürerek, eşinden 50 bin lira maddi ve 50 bin lira manevi tazminat talep etti.

Davalı kadın İ.Y. ise eşinin kendisine şiddet uyguladığını iddia ederek, tazminat talebinin reddine karar verilmesini istedi.

Kocaeli 2. Aile Mahkemesi, tarafların boşanmasına, davacı koca yararına 10 bin lira manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

Yargıtay 2. Hukuk dairesi bozdu, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu onadı

Yargıtay 2. Hukuk dairesi bozdu, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu onadı

Kararın temyiz edilmesi üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, taraflar arasındaki boşanma davasına ilişkin yerel mahkeme kararını onadı. Kararın tazminata ilişkin kısmını ise bozdu.

Dairenin kararında, kadının güven sarsıcı davranışlarına karşılık, kocanın da bu durumu öğrenmesi üzerine şiddet uyguladığının sabit olduğu belirtilerek, bu durum karşısında boşanmaya sebep olaylarda tarafların eşit derecede kusurlu sayılması gerektiği vurgulandı. Bu durumda kadının ağır kusurlu kabul edilip, koca lehine manevi tazminata hükmedilmesi doğru görülmeyerek bozma nedeni sayıldı.

Bozma ilamı üzerine dosyayı yeniden görüşen Kocaeli 2. Aile Mahkemesi ise ilk kararında direndi. Direnme kararının ardından dosya, Yargıtay Hukuk Genel Kurulunun gündemine geldi.

Kurul, Kocaeli 2. Aile Mahkemesinin, sosyal paylaşım sitesinde başka erkeklerle fotoğraflarını paylaşan kadının hareketini daha ağır kusur kabul ederek, koca lehine 10 bin lira tazminata hükmeden kararını onadı.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
137
104
34
14
7
7
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Serkan Kaya

özgürlük adı altında orospuluk yapmayın sizde. ikisi farkı kavram.

eeyz

Lan ben özgürlükçü bir insanım ama biraz okursanız kadının aldatma durumunda olduğunu anlarsınız yani öyle arkadaşça fotoğraflar değilmiş biraz kendinizi o h... Devamını Gör

kartacali

bu ülkede kadın olmak cidden zor bunu bile savunan sıgırlar var!!!! bir kadın başka erkekle foto cekilince onunla birlikte felan oldu zannediyorsanız oda siz... Devamını Gör

kartacali

sen hep s.... gittiginden bizleride öyle zannediyor olabilirsin ergenus....neden damacanaya taktın bu kadar !!! gocundun felan mı