Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yargıtay, Dhkp-C'nin Avukatlık Yapılanması Davasında Kararını Verdi

0PAYLAŞIM

Yargıtay, Dhkp-C'nin Avukatlık Yapılanması Davasında Kararını Verdi

ANKARA Anadolu Ajansı - Yargıtay 16. Ceza Dairesi, DHKP-C'nin avukatlık yapılanması davasında 18 maznundan 14'şanın mapus cezalarını onadı, 4'ü hakkındaki kararları ise bozdu.

Daire, İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesinin maznunlar hakkında verdiği kararlara müteveccih temyiz tahlilini tamamladı.

Maznunlar Özgür Yılmaz, Behiç Aşçı, Şükriye Erden, Engin Gökoğlu, Süleyman Gökten, Naciye Demir, Aycan Çiçek ile cezaevinde açlık grevi yapan ve temyiz tahlili sırasında iyileşinceye kadar tahliyesine karar verilen Aytaç Ünsal'ın "silahlı terör örgütüne aza olmak" kabahatinden aldıkları mapus cezaları onandı.

Kararda, maznunların "avukatlık misyonu kapsamı dışında teşkilatı saklama, faillerinin tutulmasını yasaklama, soruşturma uzuvlarını yanıltma ve dayanma doğrultusunda telkinde bulunma, adli vakalarla alakalı teşkilat üst seviye idareyicilerine rapor verme, terör örgütü üyelerinin cenazelerine, anma buluşma ve yasa dışı şovlara katılma, teşkilat faaliyeti çerçevesinde tertip edilen yurt dışında asıllaştırılan konferanslara konuşmacı ya da dinleyici olarak katılma, kod ad kullanma, cezaevindeki teşkilat üyelerine kuryelik yapma" biçimindeki eylemlerinin yasada öngörülen kabahat tipine uyduğu belirtildi.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, maznunlar Didem Baydar Ünsal, Ahmet Mandacı, Zehra Özdemir, Yaprak Türkmen, Ayşegül Çağatay ve Yağmur Ereren Evin'in "silahlı terör örgütüne takviye" kabahatinden aldıkları mapus cezalarının da onanmasına hükmetti.

  • Bozma kararları

Daire, maznunlar Barkın Timtik, Ebru Timtik, Selçuk Kozağaçlı ve Ezgi Çakır Gökten hakkındaki kararları ise bozdu.

Kararda, silahlı terör örgütü kurma ve idareme kabahatinden 18 sene 9 ay mapus cezası verilen Barkın Timtik hakkında İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesinde silahlı terör örgütü azalığından açılan başka bir dava daha olduğu, bunların birleştirilerek kanıtların bir arada değerlendirilmesi ve neticesine göre karar verilmesi gerektiği anlatıldı.

Selçuk Kozağaçlı hakkında da İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesinde "silahlı terör örgütü idaremek" kabahatinden dava bulunduğu kaydolunan kararda, "Her 2 davanın birleştirilip maznunun eyleminin terör örgütünü idaremek niteliğini taşıyıp taşımadığı, eylemler arasında fiili ve meşru kesinti bulunup bulunmadığı tespit etildikten sonra maznunun meşru vaziyetinin atamasında lüzumluluk bulunması bozmayı gerektirmiştir." ifadesi yer aldı.

Kararda, silahlı terör örgütü azalığından ceza alan maznun Ezgi Çakır Gökten'in eylemlerinin "teşkilata takviye" kabahatini oluşturduğu korunmadan kabahat niteliğinde yanılgı yapılmasının bozma sebebi sayıldığı ifade edildi.

Yargıtay 16. Ceza Dairesinin kararında, cezaevinde yaptığı açlık grevi sırasında yaşamını kaybeden Ebru Timtik'in vefatına ait popülasyon kaydının incelenerek neticesine göre karar verilmesi gerektiği bildirildi.

  • Dava süreci

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi, DHKP-Cnin avukatlık yapılanmasına müteveccih davada, 18 maznunu 3 sene 1 aydan 18 sene 9 aya kadar değişen mapus cezasına çarptırmış, kaçak maznunlar Oya Aslan ve Güray Dağ'ın dosyalarını ayırmıştı. İstanbul Bölge Adliye Duruşması 2. Ceza Dairesi, maznunlar hakkındaki kararı hukuka uygun bulmuş, temyiz üzerine ise dosya Yargıtay 16. Ceza Dairesine sevk edilmişti.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir