Yargıtay'dan Devrim Niteliğinde 'Çocuk Gelin' Kararı

 > -

Yargıtay'dan Devrim Niteliğinde 'Çocuk Gelin' Kararı!

Yargıtay, 15 yaşından küçük kızla rızasıyla kaçarak, bir de çocuk sahibi olan sanığın '15 yaşından küçük olduğunu bilmiyordum' savunmasını inandırıcı bulmadı. Kızın, "Rızamla birlikte oldum" ifadesini de dinlemeyen yerel mahkemenin, 8 yıl 4 ay hapse mahkum ettiği sanık, kararı temyiz etti.

Yargıtay 14. Ceza Dairesi, sanığın 'yaş' savunmasının 'hata' kapsamında hafifletici neden olup olmadığının araştırılması gerektiğini belirterek, kararı bozdu. Bu karara itiraz eden Yargıtay Başsavcılığı, 'Bu uygulama, cinsel saldırı veya çocukların cinsel istismarı suçunu cebir veya tehdit ile gerçekleştiren sanıklar açısından da uygulanabilirliği düşünüldüğünde, kamu vicdanını zedeleyici kararların verilmesine yol açabilecektir.

Sanığın 1 yıldan uzun süredir tanıdığı ve defalarca cinsel ilişkiye girdiği kişinin yaşını bilmemesi hayatın olağan akışına aykırıdır' dedi. Yargıtay Ceza Genel Kurulu, itirazı kabul edince karar kesinleşmiş oldu. Yargıtay'ın emsal niteliğindeki bu kararı sonrası, cinsel istismar davalarında 'yaşını bilmiyordum' veya '15 yaşından büyük görünüyordu' savunmaları hafifletici neden olarak değerlendirilmeyecek.

Fevzi ÇAKIR / GAZETE HABERTÜRK

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Yargıtay
Görüş Bildir