Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yargıtay'dan Adli Yıl Açılış Töreni Açıklaması

7PAYLAŞIM

Yargıtay'dan 1 Eylül'de Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yapılacak adli yıl açılış töreninin 'yargı bağımsızlığını zedeleyeceği' eleştirilerine ilişkin yapılan açıklamada, "Bilinmelidir ki yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı kurumumuz tarafından büyük bir özenle ve titizlikle korunmakta olup; kapasitesi sınırlı bir otelin toplantı salonu yerine sahibi devlet ve millet olan bir kongre salonunda bu toplantının yapılacak olmasının nasıl yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığını zedeleyeceğini anlamakta zorluk çekmekteyiz" denildi. Açıklamada, terör saldırıları ve şehitler nedeniyle 1 Eylül akşamı TBMM'de düzenlenecek kokteylin de iptal edildiği bildirildi.

Yargıtay Başkanlığı'ndan 1 Eylül tarihinde Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda gerçekleştirilecek olan adli yıl açılış töreni ile ilgili yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Bilindiği üzere her yıl 1 Eylül de yapılan Adli Yıl Açılış Törenlerinin hazırlık çalışmaları ve törenin gerçekleştirilmesi kurumumuz tarafından düzenlenmektedir. Bu yıl da tören hazırlıklarına nisan ayında başlanılmış, yapılan hazırlık çalışmaları sonucunda törenin yapılacağı salon olarak Ankara'da bir otelin salonu tercih edilmiş ve tüm davetiyeler davetlilere gönderilmiştir. Hazırlık çalışmaları bu doğrultuda devam ederken 15 Temmuz 2016 günü milletimize ve devletimize karşı gerçekleştirilen darbe girişiminden sonra ülke ve milletçe sergilediğimiz birlik, beraberlik ve birlikte yaşama arzusu özlenen bir tablo olarak ortaya çıkmıştır.

15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ/PDY terör örgütü mensuplarınca gerçekleştirilen menfur darbe girişimi sonucunda, Sayın Cumhurbaşkanımızı beraberinde yetmişten fazla baro başkanıyla birlikte, 16.08.2016 tarihinde ziyaret eden Türkiye Barolar Birliği Başkanı buradaki görüşme sırasında "...müjdeli bir haberinin olduğunu..." ifade etmiş: alternatif yargı yılı açılış töreni yapmak yerine Yargıtay Başkanıyla görüşerek, "Yeni Kapı Ruhu"nun bir gereği olarak birlikte açılış töreni yapmak istediklerini ve adli yılın daha görkemli açılması için Türkiye Barolar Birliğinin de açılış törenine katılma arzusunu dile getirmişlerdir. Yine bu görüşmede bu yılki Adli Yıl Açılış Törenin "Millet Kongre ve Kültür Merkezinde" yapılması düşüncesi ortaya çıkmış olup bu düşüncede kurumumuza iletilince; kurumumuz tarafından yapılan değerlendirme sonucunda eksi ikinci katta ve sınırlı sayıda kapasitesi bulunan otel salonunun yetersizliği, ülkenin içinden geçtiği mevcut durum ve katılımcı sayısının artacağı göz önüne alınarak açılış töreninin 2030 kişi kapasiteli ve güvenliğin daha rahat bir şekilde sağlanabileceği milletin kendisine ait bir kamu tesisi niteliği taşıyan Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapılması uygun görülmüştür. Bu doğrultuda davetiyeler yenilenerek davetlilere gönderilmiştir.

Ancak daha sonra Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatları da gerekçe gösterilerek törene katılım sağlanamayacağı dile getirilmiştir. Bilinmelidir ki yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı kurumumuz tarafından büyük bir özenle ve titizlikle korunmakta olup; kapasitesi sınırlı ve güvenlik açısından sıkıntılı olabileceği anlaşılan bir otelin toplantı salonu yerine sahibi devlet ve millet olan bir kongre salonunda bu toplantının yapılacak olmasının nasıl yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığını zedeleyeceğini anlamakta zorluk çekmekteyiz. Bu gerekçelerle 2016-2017 adli yılı açılış töreni yukarıda açıkladığım mutabakata dayanılarak Millet Kongre ve Kültür Merkezinde yapılacaktır. Türkiye Barolar Birliği Başkanlığının Adli Yıl Açılış Törenine katılmama kararını yeniden gözden geçirerek yargılama faaliyetinin vazgeçilmez bir unsuru olan avukatlık mesleğini temsilen törene katılacağını umuyoruz.

Ayrıca son zamanlarda milli birlik ve beraberliğimize yönelik olarak meydana gelen terör saldırıları nedeniyle şahadet mertebesine ulaşan şehitlerimizin anısına, gazilerimizin ve tüm şehit ve gazi ailelerinin acılarına duyduğumuz saygı ve derin üzüntü nedeniyle 1 Eylül 2016 tarihinde saat 20:00'de T.B.M.M. bahçesinde yapılacağı duyurulan 'Adli Yıl Açılış Kokteyli' iptal edilmiştir."

Ne olmuştu?

Yargıtay Başkanlığı'nca önce bir otelin kongre salonunda düzenleneceği duyurulan adli yıl açılış töreninin, daha sonra Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapılmasına karar verilmişti.

Türkiye Barolar Birliği, bu yıl ilk kez Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yapılacak törene 'yargı bağımsızlığını zedeleyeceği' gerekçesiyle katılmama kararı aldıklarını açıklamıştı.

Adli Yıl Açılışında 'Külliye' Krizi: Barolar Birliği Katılmıyor! - onedio.com
Adli Yıl Açılışında 'Külliye' Krizi: Barolar Birliği Katılmıyor! - onedio.com

Kılıçdaroğlu da katılmayacağını açıkladı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, törenin Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yapılacak olması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşma yapacak olmasını doğru bulmadıklarını belirterek, "Adli yılın açılışında 1- 'savunma' konuşur, TBB. 2- 'Yargı' konuşur, Yargıtay Başkanı" ifadelerini kullanmış ve Başbakan Yıldırım'a da aktardıklarını söylemişti.

Kılıçdaroğlu Artvin'deki Saldırı Anlarını İlk Kez Anlattı - onedio.com
Kılıçdaroğlu Artvin'deki Saldırı Anlarını İlk Kez Anlattı - onedio.com

Bahçeli katılıyor

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bugün düzenlediği basın toplantısında adli yıl açılış törenine katılacağını açıkladı.

Bahçeli Beştepe'deki Adli Yıl Açılış Törenine Katılıyor - onedio.com
Bahçeli Beştepe'deki Adli Yıl Açılış Törenine Katılıyor - onedio.com

Bahçeli, Kılıçdaroğlu ile TBB'nin katılmama kararı ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye'de birçok kurumun birbiriyle birlikte ve beraber hareket etmesini kazandırabilecek olan bir değerlendirmeyi önce hayra yorup sonra vazgeçmenin anlamı yoktur. O sebepten dolayı başta Barolar Başkanlığı olmak üzere ana muhalefet liderinin de madem ki Cumhurbaşkanı ile 15 Temmuz sonrası gündemini konuşmak için Beştepe'ye gidiyorlarsa Beştepe'nin içerisindeki bir salona gitmekte hangi sakıncayı görüyorlar; onu da anlamak zordur."

Yargıtay Başkanlığı, Onedio

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir