Yargı Çetesi Soruşturmasında Flaş Gelişme

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Yargı Çetesi Soruşturmasında Flaş Gelişme

Yargı Çetesi Soruşturmasında Flaş Gelişme

Kamuoyunda "Yargı çetesi" olarak bilinen "çıkar amaçlı suç örgütü"ne yönelik soruşturmayı genişleten savcılık çetenin lideri olduğu iddiasıyla gözaltına alınan Mustafa Özsoy ile Tacidar Seyhan'ın CHP Adana milletvekili olduğu dönemde yaptığı görüşmeleri belirledi. Telefon çözümlerinde Özsoy'un "Baykal'ın odasına kamera ve dinleme cihazı konulduğu" yolunda bilgi verdiği tespit edildi.

İkilinin bir çok kez telefonla görüştüğünü belirleyen savcılık, eski vekil Seyhan ile Özsoy'ın havaalanı ve bazı otellerde de yüz yüze görüşmeler gerçekleştirdiğini fiziki takip ile tespit etti.

Teknik takibe ilişkin fotoğrafların soruşturma dosyasında olduğu öğrenildi. Telefon dinlemelerinin çözümleri de yapıldı. Telefon çözümlerinde Özsoy'ın 'Baykal'ın odasına kamera ve dinleme cihazı' konulduğu yolunda bilgi verdiği tespit edildi.

Çete lideri olduğu iddia edilen Mustafa Özsoy'un Tacidar Seyhan ile yaptığı bir telefon konuşmasında, "Bir numaranın odasına kamera ve dinleme cihazı konulmuştur. Genel Merkez bazı yerlere de konulmuş. Dikkat edin" dediği, Seyhan'ın ise , "Başka yerlerde var mı?" diye sorduğu tespit edildi.

Bu gelişmelerin ardından eski vekil Tacidar Seyhan, savcı Akkaş tarafından 'şüpheli' sıfatıyla ifadeye çağrıldı. Ancak Seyhan, soruşturma kapsamında yapılan dinlemeler döneminde milletvekili olduğunu belirterek sözlü olarak ifade vermeyeceğini ancak yazılı olarak sorulan soruları cevap verebileceğini belirtti. Bunun üzerine savcı Akkaş, Seyhan'a cevaplaması için 6 sayfalık soru gönderdi. Ocak ayında eski vekil Seyhan, avukatı aracılığıyla soruları yanıtladı.

Eski vekil Seyhan görüşmeleri doğruladı

Teknik ve fiziki takibe takılan bu görüşmeler savcılık tarafından soruldu. Özsoy ile yaptığı görüşmeleri doğruladığı öğrenilen Seyhan’ın, ifadesinde “Söz konusu kişi bana Deniz Baykal’ın odasının izlendiği ve dinlendiği, genel merkeze kamera ve dinleme cihazları yerleştirildiği bilgisini verdi" dediği öğrenildi.

Baykal'la ilgili bilgi ve belgeye sahip midir?

Savcılık Tacidar Seyhan'a, soruşturmanın 1 numaralı şüphelisi Mustafa Özsoy'un Deniz Baykal'la ilgili bir takım bilgi ve belgelere sahip olup olmadığını ve eğer var ise bunları niçin kendisine ulaştırmak istediğini de sordu.

Özsoy ile Seyhan arasında bazı şifreli konuşmalarda tespit edildi. Savcılık Seyhan’a “Neden şifreli konuşmalar yaptınız?" diye sordu. Tacidar Seyhan’ın ise, konuşmalarımın dinlenebileceği için açık açık konuşmadığını söylediği belirtildi.

“Sedefçi’nin kamera bilgisini de ondan aldık"

Şüpheli Mustafa Özsoy’ın, Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi’nin de odasına kamera konulduğu bilgisini de verdiğini söyleyen eski vekil Seyhan’ın ifadesinde ‘bu bilginin ardından gidip kamerayı bulduk ve aldığımız bilgilerin doğru olduğu kanaatiyle bu isme daha çok yöneldik.’ dediği öğrenildi.

Dönemin Meclis Yasa Dışı Dinleme Komisyonu üyesi olarak bu kişiden bilgi edinmeye çalıştığını söylediği öğrenilen Tacidar Seyhan’ın, soruşturmaya konu olan isimlerin yasa dışı faaliyetleri ile ilgili de herhangi bir bilgisinin olmadığını söylediği belirtildi.

SORUŞTURMANIN GEÇMİŞİ

Ergenekon savcısı Muammer Akkaş'ın talimatıyla çıkar amaçlı suç örgütüne yönelik yürütülen soruşturma kapsamında aralarında avukat, emekli hakim, adliyede görev yapan memurlarının da bulunduğu 23 şüpheli gözaltına alındı. Şüphelilere yönelik teknik ve fiziki takipte Deniz Baykal kasedinden, görüntülerin internete düşmeden önce haberi olduğunu belirleyen savcılık, şüphelilerin kaset olayının ortaya çıkması ile kutlama yaptığını ve parti verdiği bilgisine ulaştı. Geçtiğimiz yıl Kasım ayında yapılan sorgularda Baykal kasedine ilişkin sorular yöneltildi ancak şüpheliler kaset olayı ile bir ilgilerinin olmadığını belirtti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AdanaCumhuriyet Halk PartisiErgenekon
Görüş Bildir