Yardım Kuruluşu Oxfam'ın Çalışanları Depremzedelerle Para Karşılığı Cinsel İlişkiye Girmiş!

 > -
Abone ol

İngiliz The Times gazetesi geçtiğimiz Cuma günü hazırladığı bir haberde, İngiltere'nin en büyük yardım kuruluşlarından Oxfam'ın üst düzey çalışanlarının 2010 yılında Haiti'deki depremden kurtulan kadınlarla para karşılığı cinsel ilişkiye girdiğini iddia etmişti. Habere cevap veren Oxfam, çalışanlarının davranışlarının 'kabul edilemez' olduğunu belirterek 2011 yılında soruşturma başlatıldığını belirtti.

2010 yılında Haiti'de meydana gelen 7.0 büyüklüğündeki depremde 316 bin kişi hayatını kaybetmişti.

Dünyanın her yerinden Haiti'deki depremzedelere yardıma gelen kuruluşların arasında İngiltere'nin en büyük yardım kuruluşlarından Oxfam'da vardı.

İngiliz The Times gazetesi Oxfam'ın üst düzey çalışanlarının Haiti depreminde mağdur kadınlarla para karşılığı birlikte olduklarını yazdı.

BBC Türkçe'nin haberine göre, Oxfam çalışanları mağdur çalışanlarla para karşılığı birlikte oldu ve Oxfam bu olayı ört bas etti.

Oxfam, çalışanlarının mağdur kadınlarla birlikte olduğunu kabul etti.

Gazetenin haberine yanıt veren Oxfam, bazı çalışanlarının davranışlarının 'kesinlikle kabul edilemez' olduğunu itiraf edip, iddiaların ortaya çıkmasının ardından 2011 yılında soruşturma başlatıldığını söyledi.

Oxfam sözcüsü açıklamasında çalışanların yaptıklarının 'kuruluşun değerleriyle ve yüksek standartlarıyla uyuşmadığını' ifade etti.

Times'ın araştırmasına göre, Oxfam çalışanları depremzedelere yardım için ülkede bulunuyorlardı.

İngiliz yardım kuruluşunun cinsel istimar, pornografik içeriklere erişim ve gözdağı iddialarına ilişkin yürüttüğü soruştumanın ardından 3 kişi istifa etti, 4 kişinin görevlerine ise son verildi.

Times'ın ele geçirdiği soruşturma raporuna göre, Haiti'deki bazı yardım çalışanlarına "cezasızlık" politikası uygulandı. Raporda, cinsel ilişkiye girilen bazı kadınların 18 yaşından küçük olabileceği bilgisi de yer aldı.

Disiplin cezası almadan istifa etmesine izin verilen kişilerden birinin, Oxfam'ın Haiti yetkilisi Roland van Hauwermeiren olduğu belirtiliyor.

68 yaşındaki Roland van Hauwermeiren'in kuruluş tarafından ev olarak kendisine tahsis edilen villada seks isçileriyle birlikte olduğunu kabul ettiği bildiriliyor.

Konuyu bilen bir kişi, bu kişilerin seks işçilerini villaya davet ederek "seks partileri" düzenlediklerini kaydediyor. Bu kişi, söz konusu parti gecelerinden kalan bir fotoğrafta, seks işçilerinin Oxfam tişörtleri giydiklerini gördüğünü kaydediyor.

Dönemin icra kurulu yöneticisi Dame Barbara Stocking'in de yardım kuruluşunun çalışmalarına ve ününe zarar gelmemesi için, çalışanı kovmadığı belirtiliyor.

Oxfam, Haiti'nin Port-au-Prince kentinde 2010 yılında meydana gelen ve 1.5 milyon kişinin evsiz kaldığı depremin ardından bölgede büyük çapta bir yardım çalışması başlatmıştı.

İngiliz yardım kuruluşunun hükümet fonları ve bağışlarla yılda 300 milyon sterlinlik (yaklaşık 1,600 milyar T.L.) geliri olduğu belirtiliyor.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir