Yaptırımlar MTN'in İran'da İşlerini Aksatıyor

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Yaptırımlar MTN'in İran'da İşlerini Aksatıyor

Turkcell'in açtığı davayla da tanınan Güney Afrikalı mobil operatör, yaptırımlar nedeniyle İran'da iş yapmakta zorlanıyor.

İran'ın yaptırımlar nedeniyle karşı karşıya olduğu sorunlar, Güney Afrika'nın en büyük mobil operatörü MTN Grup'un da peşini bırakmıyor. Afrika ve Asya'da milyar dolarlık anlaşmalar yapan şirket, İran'da büyük sıkıntı yaşıyor.

MTN Genel Müdürü Sifiso Dabengwa verdiği bir röportajda, şirketin halen, yeni aboneler açısından en hızlı büyüyen ikinci pazarı konumunda olan İran'dan dışarıya para çıkarmanın bir yolunu aradığını belirtti. ABD, Avrupa ve Birleşmiş Milletler'in, İran'ın şüpheli nükleer silah programı nedeniyle getirdiği yaptırımlar, şirketin İranlı iş ortağına sağladığı 300 milyon euroluk (391 milyon dolar) kredi dahil, fonları ve yüz milyonlarca dolarlık karını ülkesine geri döndürmesini engelliyor.

Reuters

MTN İran'daki bazı projelerini yavaşlatmak zorunda kaldı.

Bunun yanında getirilen yeni bir tur yaptırım, ülkeye yapılması gereken bazı teslimatlara da darbe indirdi. Şirket belli bazı gereçlerin sağlanamaması nedeniyle bazı projelerini yavaşlatmak zorunda kaldı. Dabengwa, söz konusu projeler konusunda detaylı bilgi vermedi.

ABD Nisan ayında, telefon konuşmalarını gizli olarak dinlemekte kullanılabilecek ekipmanların İran ve Suriye'ye girişini zorlaştıracak bazı yeni yaptırımlar getirdi.

Dabengwa, İranlı şirketlerin bundan sonra dinleme cihazı edinemeyeceğini ve birçok hükümetin ruhsat kuralları altında bu cihazları istediğini belirtti.

Dabengwa, MTN, İran Merkez Bankası ve ABD'li yetkililer arasında görüşmelerin sürdüğünü ifade etti ve "Yaptırımlar politik bir konu, çözüm de politik olacak," dedi.

Kuzey Amerika ve Avrupa piyasalarından uzak durmayı seçen MTN, İran'daki sıkıntıların yanında gelişmekte olan piyasalarda devralma atakları yapmayı planladığını ve doğru yatırım için 8 milyar dolara kadar harcama yapılabileceğini açıkladı.

Şirketin Afrika ve Orta Doğu'da gösterdiği genişlemeden bu yana geliri yüzde 84 arttı.

MTN'in 2005 yılında, İran'ın hızla büyümekte olan mobil telefon sektörüne girmesinden bu yana, sektör patlama yaptı. Ancak başarısı anlaşmazlıkları beraberinde getirdi. Türkiye'nin en büyük mobil operatörü Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş., Mart 2012'de İranlı yetkililere rüşvet vermek ve yolsuzluk iddialarıyla MTN'e 4.2 milyar dolarlık bir dava açtı. Dabengwa, Washington Federal Mahkemesi'nde açılan davanın ABD'de görülüp görülmeyeceği konusunun yakında karara bağlanacağını ifade etti.

Dabengwa, "Ortada hukuksal bir konu olduğuna inanmıyoruz," dedi. MTN Şubat ayında yaptığı bir açıklamada, şirket tarafından görevlendirilen, dışarıdan bir araştırma ekibinin MTN'in hatalı olmadığı kararına vardığını belirtti.

MTN, Irancell'in yüzde 49 hissesine sahip. İran hükümeti ve İran Elektronik Gelişim şirketinin ortaklığından kurulan bir girişim olan Irancell, İran Telekomünikasyon şirketinin ardından ülkenin en büyük ikinci mobil operatörü haline geldi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBirleşmiş MilletlerDarbeİranMerkez BankasıRüşvetSuriyeTurkcell
Görüş Bildir