Görüş Bildir

etiket Yaptıkları İcatlarla Hayatlarımızı Kolaylaştırarak, Ayakta Alkışlanmayı Hak Eden 21 Kadın!

Anasayfa > Cool

Önemli buluşları ve onları icat eden insanları düşündüğümüz zaman aklımıza ilk başta Thomas Edison ya da Graham Bell gelir. Kadın mucitler hakkında çok fazla bilgiye sahip olmayabilirsiniz fakat bu onların ve icatlarının daha az önemli olduğu anlamına gelmez. Kadınlar bazen, aileleri veya çevreleri yüzünden problem yaşamışlar. Örneğin, Margaret Knight'ın fikri çalınmış ve mahkemeye başvurup uğraşmak durumunda kalmış. 

Sizin için hazırladığımız bu içerikte 21 kadın mucit ve onların hikayelerini öğreneceksiniz. Bu kadınları görünce ayakta alkışlamak isteyeceğinize eminiz!

1. Arayan kişinin numarası ve arama bekletme - Dr. Shirley Ann Jackson

1. Arayan kişinin numarası ve arama bekletme - Dr. Shirley Ann Jackson

Dr. Shirley Ann Jackson kuramsal fizikçi ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nden doktora derecesini alan ilk Afrikan Amerikan kadın. Yürüttüğü araştırma ise arama bekletme ve arayan kişinin numarasının tanınması adınaydı. Dr. Shirley Ann Jackson'ın atılımı aynı zamanda taşınabilir faks, fiber optik kabloları ve güneş pillerinin icadına da yardımcı oldu.

2. Bulaşık makinesi - Josephine Cochrane

2. Bulaşık makinesi - Josephine Cochrane

Josephine bulaşıkları, evindeki çalışanlardan daha hızlı yıkayacak bir alet geliştirmek istemiş ve kendi başına bu makineyi icat etmeye karar vermiş. 1917 yılında patentini almış ve kendi fabrikasını açmış.

3. Kevlar - Stephanie Kwolek

3. Kevlar - Stephanie Kwolek

Stephanie Kwolek kimyacı olup, 1965 yılında çelikten 5 kez daha güçlü olan çok hafif bir malzeme üretmiştir. Bu malzeme birçok üründe kullanılır. Örneğin; kurşun geçirmez yelekler, vücut zırhı ve ev eldivenleri... Kevlar aynı zamanda cep telefonlarında, uçaklarda ve sarkıtma köprülerde de bulunur.

4. Modern sütyen - Mary Phelps Jacob

4. Modern sütyen - Mary Phelps Jacob

1910 yılında Mary 19 yaşındayken, bir baloya hazırlanır. O dönemlerde kadınlar elbiselerinin içine korse giyiyorlardı çünkü korse hem bellerini inceltiyordu hem de göğüslerini tutuyordu. O gün Mary'nin giydiği korse elbisesinden gözükünce yardımcısını çağırdı ve 2 tane mendil ve 1 tane kurdele istedi. 4 yıl sonra ise icadı olan modern sütyenin patentini aldı.

5. Saç maşası - Theora Stephens

5. Saç maşası - Theora Stephens

Theora Stephens Afrikalı bir Amerikan. Kuaförlük yaptığı yıllarda saçın daha hızlı ve daha kalıcı kıvırcık yapılabilmesi için 1980 yılında saç maşasını icat etmiş.

6. Yangın merdiveni - Anna Connelly

6. Yangın merdiveni - Anna Connelly

Anna Connelly hakkında çok fazla bir bilgi yok ama Anna, yangın merdiveninin mucidi olarak biliniyor. İcadının patentini 1887 yılında alarak günümüzde büyük şehirlerdeki birçok insanın hayatını kurtarmıştır.

7. Oto kaloriferi - Margaret A. Wilcox

7. Oto kaloriferi - Margaret A. Wilcox

Margaret A. Wilcox ilk oto ısıtıcısını 1893 yılında icat etmiş. İcadı soğuk kış günlerinde modern arabaların içini ısıtmak için bugün bile kullanılıyor.

8. Cankurtaran salı - Maria Beasley

8. Cankurtaran salı - Maria Beasley

Maria Beasley daha rahat ve güvenli olan yeni bir sal tasarımı yaptı. İcadının patentini 1882 yılında aldı. Daha sonra ise varil çemberleme makinesi icat etti ve bu icadı onu çok zengin yaptı.

9. Bilgisayar algoritması - Ada Lovelace

9. Bilgisayar algoritması - Ada Lovelace

Lord Byron'ın kızı Ada King-Noel çok zeki bir matematikçiydi. Kontes Lovelace ve Charles Babbage, University of London'da analitik motor konusunda birlikte çalışmışlar. Daha sonra Ada Lovelace ilk bilgisayar programını icat etmiştir.

10. Kablosuz iletim - Hedy Lamarr

10. Kablosuz iletim - Hedy Lamarr

Hedy Lamarr hem ünlü bir Hollywood aktrisi hem de bir mucit. İkinci Dünya Savaşı sırasında Lamarr ve George Antheil radyolu güdüm sistemini icat ettiler. Teknik zorluklardan dolayı bu icat 1962 yılına kadar kullanılamadı. Hedy Lamarr'ın kablosuz iletim sistemi ise Wi-Fi ve Bluetooth'un gelişmesinde büyük rol oynamıştır.

11. Merkezi ısınma - Alice Parker

11. Merkezi ısınma - Alice Parker

Alice Parker, 1919'da gaz ile çalışan merkezi bir ısınma sistemi icat etmiştir. Özel tasarımı hayata geçememiş olsa bile günümüzde kullanılan merkezi ısıtma sistemleri için fikir kaynağı olmuştur.

12. Scotchgard - Patsy Sherman

12. Scotchgard - Patsy Sherman

Patsy Sherman Amerikalı bir kimyagerdi ve Scotchgard markasının yatırımcısıydı. Bir gün çalışırken yanlışlıkla asistanın ayakkabısına kimyasal bir madde döker ve lekeyi çıkarmak için bazı kimyasallar denerler bu sayede Scotchgard'ı keşfederler.

13. Cam sileceği - Mary Anderson

13. Cam sileceği - Mary Anderson

Mary Anderson, 1903 yılındaki New York ziyareti sırasında şoförünün araba camındaki karları camı açarak eliyle temizlediğini fark eder. Bu durum hem yolcular hem de şoför için zahmetli ve de tehlikelidir. Mary Anderson bir çözüm bulmak ister ve cam sileceğini icat eder. Ne yazık ki araba şirketleri Mary'nin icadına inanmazlar ve bu yüzden kar edemez.

14. Bilgisayar yazılımı - Grace Hopper

14. Bilgisayar yazılımı - Grace Hopper

Grace Hopper Amerikalı bir bilim insanıydı, uğraştığı alan ise bilgisayardı. Bunun yanında da Amerika Birleşik Devletleri'nde tümamiral görevindeydi. Hopper yazılı dili bilgisayar kodlarına dönüştüren bir derleyici icat etti. 1959'da ilk modern program dilinin (COBOL) gelişmesine katkı sağladı.

15. Uzay istasyonu pilleri - Olga D. Gonzalez-Sanabria

15. Uzay istasyonu pilleri - Olga D. Gonzalez-Sanabria

Olga D. Gonzalez Sanabria Porto Rikolu bir bilim insanıydı. 80'li yıllarda bir teknoloji geliştirdi ve uzun ömürlü, nikel-hidrojen karışımı pillerin üretimine yardım etti. Bu piller Uluslararası Uzay İstasyonu'nun elektrik gücünü sağladı.

16. Kese kağıdı - Margaret Knight

16. Kese kağıdı - Margaret Knight

1867'de Margaret Knight kağıt çantalar üreten bir fabrikada çalışıyordu ve kadınların bu çantaların üretiminde elleriyle tutkal kullandıklarını fark etti. Bu hem zor hem de uzun süren bir süreçti. Margaret bu sebepten dolayı bir makine tasarlamaya karar verdi. İcadının patentini 1879 yılında aldı.

17. Monopoly - Elizabeth Magie

17. Monopoly - Elizabeth Magie

Aslında Elizabeth Magie bu oyunun kurallarını icat etti. Amacı ise oyunu oynarken insanlara kapitalizmin problemlerini göstermekti. Oyunun orijinal ismi 'Landlord's Game' olarak tasarlanmıştı ve 1924 yılında patenti alınmıştı. Bildiğimiz Monopoly, 1935 yılında Parker Brothers'ın Elizabeth Magie'den patenti aldıktan sonra yayınlanmış halidir.

18. Tek kullanımlık bebek bezleri - Marion Donovan

18. Tek kullanımlık bebek bezleri - Marion Donovan

1946'da Marion Donovan su geçirmez bezin dışı için duş perdesi kullandı. 1949'da icadının patentini aldı ve daha sonra tam 1 milyon dolara Keko Corporation şirketine patentini sattı.

19. Daksil - Bette Nesmith Graham

19. Daksil - Bette Nesmith Graham

Graham bir sekreterdi ve belgelerde yaptığı yanlışlıkları düzeltmek içi beyaz boya kullanıyordu. Birkaç sene mükemmel formülü bulmak için uğraştıktan sonra, 1958'de Liquid Paper markalı daksilinin patentini aldı. 1979'da icadını Gillette Corporation'a 47.5 milyon dolara sattı.

20. Yuvarlak testere - Tabitha Babbitt

20. Yuvarlak testere - Tabitha Babbitt

Tabitha Babbit dokumacıydı ve iki adam tarafından kullanılan düz testere yerine yuvarlak testere kullanmayı öneren ilk insandı. 1813'de prototipini yaptı ve icadına çıkrık ekledi.

21. Güneş enerjisiyle ısınan evler - Dr. Maria Telkes

21. Güneş enerjisiyle ısınan evler - Dr. Maria Telkes

Dr. Maria Telkes fizikçiydi ve güneş enerjisi teknolojileri üzerinde çalışıyordu. 1947'de termoelektrik enerji jeneratörünü icat etti. Bu jeneratör, mimar Eleanor Raymond ile birlikte tasarladıkları Dover Evi'ni bozulmadan önce 3 kış boyunca ısıttı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
348
131
30
10
9
5
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
murat can

Farkettiniz mi, iclerinde bir tane bile MÜSLÜMAN kadin yok. Islam'da kadinin degeri yoktur. Tek basina sahitligi bile kabul olmaz.

Seçil

onun için cennete bile gidemeyecekler (ironi)

l0ki

onu bunu bilmem de klimanın mucidi ve şarjlı tornavidanın mucidi kesin cennetten bize gülümsüyodur..

Rıza R Akın

o değilde beni dumura uğratan 9*10 daki kadınlar oldu lan o güzellik ve kariyere rağmen cok önemli 2 şeyimi( algoritma ve radyo dalgaları ile iletişim ) üre... Devamını Gör