Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yapılan Çalışmalara Göre Bu İki Resim Arasındaki Dört Farkı Bulmak Beyni Güçlendiriyor!

-

Çoğu insan, bir dakika içerisinde bu iki resim arasındaki dört farkı bulamadı. Onlardan farklı olup olmadığını görmeye var mısın? Saatler hazırlansın!

Kolay gelsin!

Bir dakikalık sürenin sonunda kaç tane fark bulabildiniz? Eğer dördünü de bulabildiyseniz tebrik ederiz! Ancak bulamadıysanız bile, bilim insanlarına göre bir dakikalık müthiş bir beyin egzersizi yapmış oldunuz. İki resim arasındaki farkları görmeden önce gelin, beyninizde bu bir dakika içerisinde neler oldu ona bakalım:

İlk olarak, resimlerde gördüğünüz objeleri anlamlandırırken beyninizin oksipital lobunu kullandınız. Oksipital lob, beynin görüntü işleme merkezidir.

Ardından resimdeki objeler arasındaki mesafeleri algılamaya çalışırken oksipital ve parietal lobunuzu birlikte kullandınız. Bu iki lob, duyusal veriyi işlemeye ve mekân içinde anlamlandırmaya çalışırken birlikte iş görmektedir.

Sol resimde gördüklerinizi aklınızda tutup sağ taraftaki resimle karşılaştırmaya başladığınız anda kısa süreli hafızanız devreye girdi ve bu sırada frontal ve parietal loblarınız birlikte çalıştı.

Ve son olarak, yakaladığınız farkların nerelerde olduğunu anımsamak için frontal lobunuzu kullandınız. Bu lob, beynin planlama, dikkat ve hareketten sorumlu olan kısmıdır.

Yani kısacası, bu basit egzersizle beyninizin üç farklı bölümünü çalıştırmış oldunuz. Bilim insanlarına göre, bu ve benzeri denemeleri eğer düzenli olarak yapmaya başlarsanız, beyninizin söz konusu kısımlarını güçlendirmek konusunda epey yol kat etmeniz mümkün.

Neyse, sizi daha fazla meraklandırmayalım. İşte iki resim arasındaki dört fark:

Hepsini bulamadıysanız bile önemli değil; çünkü çoğu insan bulamıyor. Yapılan çalışmalara göre bu egzersizleri düzenli bir hâle getirmekle, bu konuda kendinizi eğitmeniz mümkün gibi görünüyor.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
god_a_man

30 saniyenin altında buldum hepsini çocukken çok çözerdim 7 farkları falan :D

onurdemirsoy

Bir hafta geçti hala arıyorum.

helfreya

1 dk da 3 :/ :/ dikkat dağınım var zaten benim yaaa ! :D

tayfun-anik

bulduk

gokhan-yuruk

6-7 sn falan ödülümü kargoyla iş adresime gönderin çatlasın müptezeller.

Görüş Bildir