Yanlış Açıklamalar Nedeniyle Şımarıklıkla Suçlanan Kadıköy Belediyesi İşçilerinin Başlattığı Grevin Detayları

1bPAYLAŞIM

Hiçbir işçi yaptığı hesaplarda 5 bin TL'ye çıkamıyor. Nasıl olacak bu iş?

Kadıköy Belediyesi ve belediye işçileri arasında geçtiğimiz Haziran ayında imzalanması gereken toplu iş sözleşmesinin imzalanmamasının ardından son 6-7 aydır belediye ve işçiler arasında birçok görüşme yapılıyordu.

Bu görüşmelerde de temsilciler yaklaşık 80 maddeden oluşan talepler üzerinden tartışmalar yürütüp anlaşma sağlamaya çalışıyordu.

Kadıköy Belediyesi işçileri toplu sözleşme görüşmelerinde enflasyon oranında zam isterken; belediye yönetimi ise enflasyonun yarısının altında kalan bir zam önerdiği için geçtiğimiz gün işçiler greve başladı.

Detaylara buradan bakabilirsiniz;

Talepleri Karşılanmayan Kadıköy Belediyesi İşçileri Greve Başladı - onedio.com
Talepleri Karşılanmayan Kadıköy Belediyesi İşçileri Greve Başladı - onedio.com

Bunun üzerine de Kadıköy Belediye Başkanı, Şerdil Dara Odabaşı, Twitter hesabından yaptığı açıklamada ikramiyeler hariç en düşük 4 bin 972 liralık teklifin (%38 oranında bir zam) sendika temsilcileri tarafından kabul edilmediğini açıkladı.

Belediye Başkanı Odabaşı'nın açıklamasının ardından 5 bin TL'lik zammı kabul etmediği için anlaşma sağlanamadığı söylenen işçiler şımarıklıkla suçlandı.

Bu tepkilerin ardından da Kadıköy Belediyesi işçileri, Odabaşı'nın paylaşımının gerçekleri yansıtmadığını, %38 değil, %7 oranında zam teklif edildiğini açıkladı.

DİSK Genel İş Sendikası İstanbul Anadolu 1 No’lu Şube Başkanı Ahmet Arıkan da bu açıklamayı yaptı. 👇

"KHK döneminde yapılan sözleşmeyle 380 lira brüt zam yapıldı, buradan gelen 275 lira net ücret artık bizim kazanımımızdı. Belediye ise 3200 taban ücret diyor ve bunun içine 275 liralık daha önce kazanılmış hakkı da ekliyor. Aslında taban ücret 2925 lira. Bunun üzerine yüzde 7 zam veriyor, sonuç üç bin liranın biraz üzeri oluyor. Ancak Belediye Başkanı bir algı yaratarak yol, yemek, aile yardımı, çocuk yardımı, yakacak yardımı gibi ekleri de yaparak yüzde 38 diyor. Temmuz öncesi yapılan sözleşmeyle şu anki zam oranını hesaplıyor. İşçilere önerdiği ücretle açıkladığı rakamın alakası yok, böyle bir oran da yok. 2925 liraya birinci yıl yüzde 7, ikinci yıl yüzde 9 oranında zam teklif edildi."

Daha net anlaşılması için grevde olan bir işçinin videolu açıklamasını dinleyebilirsiniz;

Bunların yanında işçiler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin çevre ilçelerden işçi getirerek grev kırıcılığı yaptığını belirtti.

Durumu kısaca özetlemeye çalıştık fakat burada sorulması gereken başka bir soru var: İstanbul gibi bir yerde 5 bin TL'yi özellikle bu ekonomik koşullar göz önünde tutulduğunda işçiler kabul etmek zorunda mı?

5 bin TL istemek bu süreçte neden şımarıklık? 

Yorumlarda buluşalım!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
badcatsero

bu belediyeler değil miydi ya asgari ücreti görünce biz şu kadar veriyoruz diye sosyal medyada açıklamalar yapıp alkış alanlar? ne oldu şimdi? işçiler haklı. zaten karınlarını zor doyurabildikleri saçma sapan bir hayat pahalılığı var ve muhtemelen bu belediyenin kendi troll hesapları da belediyeyi haklı çıkarmak için işçilere verip veriştirmiş herzamanki gibi araştırmadan karalamaca.. bakalım işin sonu ne olacak. o işçilerin çıkarılmasından korkarım.

karonitokiyo

Bunların yapabildiği grevi fabrikada çalışanlar niye yapamıyor benim aklım almıyor asgari ücrete talim edip boyun büküp koyun gibi yaşıyorsunuz nereden baksan 10 milyon asgari ücretle çalışan var bunun 5 milyonu örgütlenip taş çatlasın 2 ay grev yapsa şapa otururlar iş adamından tutun da bakanına kadar!!!

badcatsero

o insanların 2 ay maaş almadan geçinebilecek paraları var mı diye düşündün mü hiç acaba? kaldı ki grevin ne kadar süreceği de belli olmaz hiçbir zaman. davulun sesi uzaktan hoş gelir.

karonitokiyo

ee madem öyle bunların paraları var mı ki grev yapıyorlar demek ki var abi paraları ki grev yapabiliyorlar bu da demek oluyor ki aldıkları maaş bunlara hayli hayli yetiyor fabrikadaki adam da götünü yırtsın dursun ne ala memleket amk işçi kesimi düzeninde bile ayrımcılık var belediyede çalışan işçi fabrikada çalışan işçiden fazla alıyor işe bak amk

badcatsero

sen bu kafayla bu yaşa iyi gelmişsin... birader hayatında hiç çalıştın mı????

karonitokiyo

asıl sen bu kafayla bu yaşa iyi gelmişsin çok çalıştım halen de çalışıyorum kuru kalabalık yapma

badcatsero

bık bık bık.....

badcatsero

lan olum sen çalışıyorsan demekki gerizekalısın ve engelliler kadrosunda çalışıyorsun. yada körsün hiçbi bok görmüyorsun. Ulan mal belediyede çalışan işçi tabi ki fabrikada çalışandan daha fazla alır, devletin sendikasıyla aldığı ek ücretler yarı maaş kadar ekstra gelir özel sektör dışarıda nasıl olsa adam var senin yerine diye verebileceği en düşük maaşı verir bu zaten böyledir senin ufak beynin bunu bile göremiyor mu?? pardon benim hatam o kafatasının içindekini beyin sanmıştım. "parası varki grev yapıyorlar" muhteşem bir zeka örneği ama eksilerde... ya küçükken kafana çok vurdular yada sen peçeteden kendi imkanlarınla doğdun bunun başka bir açıklaması olamaz. zira şu cümleyi 0 numara gerizekalılardan başkası kuramaz

karonitokiyo

ananın amını da görebiliyorum orospu çocuğu yırtık kondom çocuğu baban keşke tuvalete boşalsaymış seni sen çarşafa bulaşmışsın sonra kendi imkanlarınla girmişsin ananın amına amına koyduğumun yırtık götlüsü amcık salatası

badcatsero

büyü de gel ufaklık... karakter belli oldu

hacibektasi-veli

Zam oranını geçelim eğer belediye başkanının dediği gibi en düşük teklif 5000tl ise yapılan grev mantıksız, anlamsız..... Sendikanın dediği gibi 3000tl nin biraz üstündeyse grevi haklı görürüm...

alican-yilmaz7

KİMİN TORPİLİYSE GİRDİYSENİZ ONA RİCA EDİN. BAŞKA BİR KAYMAKLI İŞ SUNSUN SİZE

bejno

Burdan işçilere şımarık vasıfsız diyenlerin bir tanesi onların yaptığı işe bir saat bile dayanamazlar yanlarından geçerken burnunu tıkayanlar iğrene iğrene bakalar mı aşağılayıcı şekilde seslen mi dersin daha kendi çöpünü atmaya erinen insanlar burdan kalmış temizlik işçilerine şımarık diyor ve işin garibi kendine şöyle kültürlü şöyle okumuş şu okulu bitirmiş falan diye böbürlenen insanları işçi sınıfını hor görüp şımarık demesi garibime gitti asıl eleştirmesi gereken yönetimler ve hükümetler varken kalkıp işçiyi eleştirmesi anlaşılır değil yahu bizim kültürlümüz bile capitalizmin kölesi olmuş resmen yada kendi düzenleri bozulunca veryansın eden kültürlüllerimiz ?

Görüş Bildir