Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yandex Türkiye Pazarına Nasıl Bakıyor? [Röportaj]

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Yandex Türkiye Pazarına Nasıl Bakıyor? [Röportaj]

Yandex Türkiye Pazarına Nasıl Bakıyor? [Röportaj]

Yandex Türkiye pazarına hızlı bir giriş yapmasının ardından Bilişim Dünyasının en çok konuşulan firmalarından biri oldu. Yandex Türkiye, hem reklamları hem arama motoru ile dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Biz de Yandex Türkiye ekibi ile bir röportaj gerçekleştirdik. Bugün röportajımızın ilk bölümünü sizlerle paylaşıyoruz.

Öncelikle sizi ve Yandex’i biraz tanıyabilir miyiz?

Tabi önce Yandex ile başlayalım. Yandex 1997 yılında Moskova’da kurulmuş ve şu an Avrupa’nın en büyük internet şirketlerinden biri. Amacı ise insanların hayatlarında yaşadıkları sorunlara çözümler sunmak. Bunların en önemlisi ve eskisi kullanıcıların internette aradıklarını bulmak olsa da, onun kadar yaygın kullanılan yer bulma, mail ile iletişim kurma, internetten ödeme yapma gibi onlarca servisi bünyesinde barındırıyor.

Ben de Haziran ayından beri Yandex’te Sosyal Medya Pazarlama Müdürü olarak, sosyal medyada hem Yandex’i kullanıcılarımıza tanıtıp, deneyimlendirmeye çalışıyorum, aynı zamanda da sosyal medyada internet kullanıcılarının şirketimiz, ürünlerimiz ve en sık karşılaştıkları sorunları görüp, Yandex tarafından duyulmasını sağlıyorum.

Yandex Bilişim Dünyası açısından bakıldığında oldukça köklü ve deneyimli bir şirket. Türkiye pazarına da gireli henüz bir yıl olmamasına rağmen en çok kullanılan 20 sitenin arasına girdi. Ancak yine de Türk kullanıcıların kemikleşmiş kullanım alışkanlıkları bulunmakta. Bu alışkanlıkları nasıl kırmayı planlıyorsunuz?

Google oldukca köklü ve başarılı bir şirket, özellikle ücretsiz servis verilen bir pazarda insanların alışkanlıklarını kırmak çok kolay bir iş değil. Bizim alışkanlıkları değiştirmek adına yaptığımız bir çok şey var ama stratejik olarak şöyle sınıflandırabiliriz.

Türkiye’deki kullanıcıların alışkanlıklarını ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak geliştirdiğimiz servislerimizin kalitesini kullanıcılarımızı memnun edecek seviyede tutmak. Şu an bir çok internet şirketi şu an Yandex gibi büyük bir şirketin verdiği servisleri zaten sağlıyor, örneğin arama motoru, internet tarayıcısı, e-posta servisi, online haritalar. Servislerimizin kalitesi her zaman bütün ürünlerde insanları kendi bünyesinde tutabilecek seviyede olmaya devam edecek.

Bunun yanı sıra Yandex’in en iyi yaptığı şeylerden bir tanesi dinlemek, hem sosyal medyada hem de servislerimizle ilgili atılan her mesaj, e-posta, tweet ya da yazıyı okuyoruz. Cevap verilmesi gerekenlere de kısa süreler içerisinde cevap veriyoruz. Uluslararası bir şirketten beklenilmeyecek hızda. Böylelikle Türkiye için nasıl geliştirmeler yapılması gerektiğini anlıyor buna göre çalışmaları yapıyoruz. Örneği; Yandex üniversite arama motoru, ramazan özel sayfası tamamen Türk kullanıcıları için geliştirilmiş, onların istedikleri bilgiye daha hızlı ulaşmasını sağlayan servisler.

Son olarak da Türkiye’de şu anda alanlarında birer ilk olan veya rekabetin daha az olduğu servisleri kullanıcılarımıza sunuyoruz. Bazılarından bahsetmek gerekirse, kullanıcılarımızın çok sevdiği özelliklerimizden Panorama (İstanbul, Ankara ve İzmir’in sokak sokak görüntüleri) ve Trafik servisi, ücretsiz 20GB’a kadar arttırılan kapasitesiyle Yandex.Disk, internet sitesi sahiplerinin 1000 kullanıcıya kadar ücretsiz sahip olabileceği kurumlar için mail servisi, kullanıcıların internet sitesindeki davranışlarını inceleyebileceğiniz Yandex.Metrika.

İnsanlar servislerimizi denedikce alışkanlığın kırıldığını gözlemliyoruz.

Yandex Disk ile 20GB’a kadar çıkabilen bir dosya depolama servisi sunuluyor. Ancak disk üzerinde kayıt edilebilecek ve düzenlenebilecek dosya formatlarının sınırını merak ediyorum. Disk benzeri depolama uygulamalarında autocad ya da photoshop dosyaları bile saklanabilir oldu. Yandex’te durum nasıl?

Yandex.Disk’te istediğiniz dosya türünü saklayabilirsiniz. Tamamen size ayrılmış bir saklama alanı.

Yandex Rusça’da Moikrug, Fotki, Rabota, My Ya gibi Yandex servisleri Türkiye’ye ne zaman gelecek?

Yandex’in şu an Türkiye’de bulunmayan onlarca servisi var. Yukarıda bahsedilenler bunlardan sadece birkaçı. Her geçen gün daha fazla servisimiz lokalleşmeye devam edecek fakat bunların sırası biraz daha stratejik planlanma gerekiyor. En çok Türkiye’deki kullanıcılarımızın nasıl ihtiyaçlarının olduğuna bakıyoruz. Buna göre servislerimizi yerelleştiriyoruz. Bu yüzden tam bir tarih vermek biraz zor.

t: https://twitter.com/sadeceka

f: https://www.facebook.com/mkaanakin

Sizler de Yandex hakkındaki görüşlerinizi belirtmek isterseniz #YandexWeek tagıyla tweetlerinizi atabilirsiniz. Tweetlerinizi haftanın sonunda ayrı bir yazı da yayınlayacağız.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AdobeAnkaraDeepMindİstanbulİzmirSosyal MedyaYandex
Görüş Bildir