Yandex Şov Başlamadan Pazardan Yüzde 1'i Kaptı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Yandex Şov Başlamadan Pazardan Yüzde 1'i Kaptı

Yandex Şov Başlamadan Pazardan Yüzde 1'i Kaptı

Rusya merkezli arama motoru Yandex, Türkiye pazarında birinci yılını kutluyor. İlk yaşını dün akşam yayınlanmaya başlayan yeni reklam filmleriyle taçlandıran Yandex’in Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, 1. yaşlarında yüzde 1’lik pazar payına ulaştıklarını söyledi. ‘Yüzde 1’in küçük bir rakam gibi görünse de kendileri için çok önemli olduğunun altını çizen Yalçındağ, “Bu rakam bize çok şey ifade ediyor. Bir yılı pazarı tanımak ve ürünleri entegre etmekle geçirdik. Daha şov başlamamışken, bu rakama ulaşmak, Yandex’in Türkiye ’ye gelmekle ne kadar doğru bir karar verdiğini gösteriyor” dedi. Moskova ’da da aynı anda Yandex’in 15. yılının kutlandığını belirten Mehmet Ali Yalçındağ, ‘offline’ taraftan ‘online’a geçerken çevresinden ‘zor olacağı’ yönünde tepkiler aldığını ancak bugün Türkiye ’de kullanıcılara alternatif bir arama motoru sunduklarını söyledi.

5 yılda %30 pay hedefi

Yalçındağ, Türkiye ’deki kullanıcı alışkanlıklarını çok iyi yansıtmaları nedeniyle Yandex’in kısa sürede benimsendiğinin altını çizdi. İlk günden bu yana yüzde 30’luk pazar payı hedefi koyduklarını ifade eden Yalçındağ, “Beş yıl içinde bu hedefe ulaşmayı planlıyoruz. Ama hedefe daha erken ulaşabiliriz” dedi. Dijital reklam pazarının Türkiye ’de 700 milyon TL’ye yaklaştığını da belirten Yalçındağ, en büyük payı yüzde 55 ile rakipleri Google ’ın aldığını, bu pastada da pazar payları kadar yer edinmek istediklerini vurguladı.

Günde 414 bin ziyaretçi

Birinci yıl toplantısında Yandex Analisti Erhan Erdoğan da geçen sürece ilişkin bir sunum yaptı. Şirkette şu anda 20’si ofis içi, 35’i ofis dışı olmak üzere toplam 55 kişinin çalıştığını belirten Erdoğan, Yandex’in ilk olarak ocak ayında günlük 100 bin ziyaretçi sınırına ulaştığını söyledi.

Ağustos ayı rakamlarına göre ise şu anda günlük ortalama 414 bin ziyaretçiye çıktıklarına dikkat çeken Erhan Erdoğan, mayıs ayında günlük 2 milyon arama rakamına ulaştıklarını ifade etti. Yandex.Metrica ile Türkiye ’deki kullanıcılara yönelik toplanan veriler de açıklandı. 70 bin site üzerinden ve günlük 25 milyon sayfa ziyaretinin analiz edildiği araştırma sonuçlarına göre, masaüstü veri trafiği hafta içi en çok çarşamba günü yükseliyor. Mobil trafikse hafta içi ve hafta sonu düşmüyor. Aksine hafta sonu artıyor. Tarayıcılarda ise yüzde 50 ile Internet Explorer başı çekiyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

DeepMindRusyaYandex
Görüş Bildir