Yandex'in Panorama Desteği Yaygınlaşıyor

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Yandex'in Panorama Desteği Yaygınlaşıyor

Yandex'in Panorama Desteği Yaygınlaşıyor

Uzun yıllardır internetten sorumlu isim olarak bilinen Google son dönemde zor günler yaşıyor. Bundan yaklaşık 1 yıl önce hizmete giren Rusya merkezli arama motoru Yandex, ülkemiz pazarında büyük işlerde adını duyurmaya başladı.

Google'ın gölgesinde kalacağı türündeki düşüncelerin aksine, Türkiye internet sektörüne oldukça hızlı bir giriş yapan firmanın en büyük artısı yürüttüğü yerel çalışmalar. Google ile kıyaslandığında ülkemiz internet kullanıcılarına daha fazla önem veren platform, bizler için değer taşıyan oluşumlar hakkında yakından bilgi sahibi.

Örneğin son olarak bugün kutladığımız özel -her ne kadar sıradan olarak değerlendirilse de- logo hazırlayan ekip, kullanıcılarından beğeni topladı. Diğer taraftan haritalar servisi ile trafik bilgilerini aktarmaya başlayan arama motorunun en beğenilen hizmetlerinden birisi de panoramik görüntüler.

Özel kamera sistemi ile çektiği fotoğrafları birleştirerek -İstanbul, Ankara, İzmir gibi- çeşitli şehirlerden 360 derece görüntü ileten Yandex, adeta Google'ın açığını görüp kullandı. Zira dünyadaki birçok ülkede halihazırda aynı hizmeti veren Google Maps, maalesef Türkiye için bu kadar özenli davranmıyor.

Tam da bu noktada devreye giren Yandex ise hazırladığı özel araçlaryla gezintiye çıktı bile. Panorama çalışmalarını dur durak bilmeden sürdüren Haritalar ekibi bu sefer Antalya 'da görüldü.

Bir nevi sıcak denizlere inen yetkililer Ağustos ayı boyunca 280.000 kare fotoğraf çekerek 70.000 panorama hazırladı. İl Kültür ve Turizm müdürlüklerinden resmi izinle Antalya merkezin yanı sıra Manavgat, Kemer ve Alanya gibi turistik yerler de çalışmaya dahil edildi.

Şu sıralar devam edilen düzenlemelerin ardıdan, önümüzdeki süreçte Antalya panoramalarının da Yandex Haritalar'da kullanıma sunulması bekleniyor. Sırada İzmit , Adana ve Bursa 'ya gidecek olan site böylelikle en büyük rakibi Google'a hızla yaklaşarak, ülke kullanıcılarına özel yerel hamleleriyle tahminlerden daha hızlı yol katediyor.

: Yandex'i kullanıyor musunuz? Arama motorunun ülkemizdeki çalışmaları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AdanaAnkaraAntalyaBursaDeepMindGoogleİstanbulİzmirRusyaYandex
Görüş Bildir