Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yalnızca Gerçek Vatanseverler Bu Testin Son Sorusunu Görebilecek!

1.7bPAYLAŞIM

Vatan sevmenin derecesi mi olur?

Bal gibi olur. Boş hamasetle, öğrenilmiş duygularla vatana millete sahip mi çıkacaksınız azizim? Soruları cevaplayın da görelim vatanseverliğinizi...

1. İlk soru - 1938'de bağımsızlığını ilan eden, 1939'da meclis üyelerinin oylamasıyla Türkiye'ye il olarak dahil olan devlet hangisidir?

Diyarbakır Devleti
Ceyhan Devleti
Hatay Devleti
Erivan Devleti

2. Doğru cevap! - Damla sakızıyla meşhur bir bölgedesiniz ve güneş denizden batıyor. Nerede olma ihtimaliniz daha yüksek?

Çanakkale
Antalya
Samsun
İzmir

3. Doğru cevap! - Hürriyet Şairi' olarak da bilinen, Bu topraklarda sahnelenmiş ilk tiyatro oyunu olan 'Vatan Yahut Silistre'yi kaleme alan yazar ve fikir insanı kimdir?

Namık Kemal
Recaizade Mahmut Ekrem
Yahya Kemal Beyatlı
Samipaşazade Sezai

4. Doğru cevap! - UNESCO'nun 2011'de Dünya Mirasları listesine dahil ettiği, bilinen en eski kült merkezi olan Göbeklitepe hangi ildedir?

Gaziantep
Mardin
Antalya
Şanlıurfa

5. Doğru cevap! - Hangi il, Misak-ı Milli sınırları içinde yer almıyordu?

Batum
Halep
Selanik
Hakkari

6. Doğru cevap! - 'Dünyanın 7 Harikası'ndan kaçı, bugünkü Türkiye sınırları içinde bulunuyordu?

1
2
3
0

7. Doğru cevap! - Geçtiğimiz sene Nobel ödülü kazanan kimyacı Aziz Sancar'ın memleketi neresidir?

Harran, Şanlıurfa
Mardin, Savur
Diyarbakır, Sur
Hakkari, Yüksekova

8. Doğru cevap! - Türkiye Cumhuriyeti tarihinde, zorunlu askerlik süresi en fazla kaç ayı görmüştür?

24
30
36
60

9. 19. yüzyılın başlarında bir Osmanlı mutfağına adım atsanız, hangisini bulmanız imkansıza yakın olurdu?

Biber
Kahve
Patlıcan
Çay

10. Doğru cevap! - Atatürk, 1919 yılı sonunda halk temsilcileriyle bir araya gelmek için bir şehre adım atmış ve coşkuyla karşılanmıştır. Bu şehir hangi şehirdir?

Amasya
Samsun
Sivas
Ankara

Vatanperverlik senin evrenin olmuş!

Amanın! Vatanla ilgili ne sorsak bildin yahu. Böyle bir vatanperverlik ve memleket sevgisi görülmemiştir muhtemelen. Bir vatan ancak senin gibi bilgili, faziletli bireylere sahip oldukça kalkınır, kendini gerçekleştirmeyi başarır. Yürü be!

Yanlış cevap! Yine de vatanını çokça seven güzide bir vatandaşsın!

Vatanını sevdiğin kesin. Ve söz konusu vatanın olunca, yaşadığın ülkenin %90'ından daha bilgili ve donanımlı olduğun bir gerçek. Örnek bireysin. Dengeli, güçlü ve kendinden emin. Senin bulunduğun ortamda Türkiye'yi kötülemek kimsenin aklından geçmesin!

Yanlış cevap! Yine de "Vatandaşıyım, memleket zaten güzel" diyorsun!

Sen de muhtemelen her sabah aynı sokaklardan geçen, her gün aynı ritüelleri yaşayan ve farklı bir şey göremeyenlerdensin. İçinde yaşadığın ülke sana heyecan vermiyor, hakikatleri ilgini çekmiyor gibi görünüyorsun. "Olsun, yine de güzeldir memleketimiz, yaşıyoruz işte." diyebilmek de önemli. Ne de olsa huzur ve sağlık çoğu şeyden önce gelir.

Yanlış cevap! "Doğmuşuz bir kere içine, ırmağının akışına da ölmeyeyim" diyenlerdensin!

Vatanseverlik mi, kalsın. Mark Twain'in dediği gibi "Vatansever, dünyanın en avaz çığlığını, nedenini bilmeden atabilen kişidir." Sen onlardan biri değilsin.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
candy111

Vatanseverlik mi, kalsın. Mark Twain'in dediği gibi "Vatansever, dünyanın en avaz çığlığını, nedenini bilmeden atabilen kişidir." Sen onlardan biri değilsin.zaten ben azerbaycanliyim.turk olsamda fark etmez.annem derki vatansevr olma kizim canina kiyarsin.

deanmon_1

Yanlış cevap! "Doğmuşuz bir kere içine, ırmağının akışına da ölmeyeyim" diyenlerdensin!

ernur-onbey

halep MİSAKI MİLLİ SINIRLARI İÇERİSİNDE YER ALMIYORMUŞ HASSİKTİR LAN ORDAN CAHİL CAHİL YAPMAYIN KENDİNİZİ!

agyildiz

damla sakızının nerde meşhur olduğunu bilmiyorum. hıı evet vatan haini bir teröristim ben evet. vatanseverlik böyle mi ölçülür lan. doğru düzgün testler hazirlayin sövdürmeyin kendinize

yercekimsiz-karanfil

Testlerinize bu kadar iddialı başlıklar koymayın.

Görüş Bildir