'Yalan Kıskacındaki Suriye'

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

'Yalan Kıskacındaki Suriye'

'Yalan Kıskacındaki Suriye'

Gün geçmiyor ki Suriye’den ölüm ve çatışma haberleri gelmesin. ABD Dışişleri Bakanı Clinton Suriye hususunda hep daha fazla yaptırım istemesin. Birileri çıkıp sürekli ‘Annan Planı’ uygulanmıyor demesin…

Peki siz Suriye’de geçtiğimiz günlerde gerçekleşen seçim hakkında hiç haber okudunuz mu? CNN, BBC, Sky News gibi haber kanallarında ''Suriye'den bildiren' ve sürekli felaket haberleri veren Danny Dayem'in uydurma haber yaptığı ortaya çıktı, haberiniz var mı? BBC'nin "Hula'da Suriye katliamı kınandı, öfke büyüyor" başlıklı haberinde kullanılan fotoğrafın 2003 yılında Irak'ta çekildiğini biliyor muydunuz?

Devletin haber kanallarından, ajanslarından yağan haberler arasından görebilir ve iktidarın “artık bu katliama bir son vermeliyiz” nidalarından duyabilirsek eğer, Suriye’de bize gösterilenden farklı bir durum yaşanıyor.

Cumhuriyet Gazetesi muhabiri Mustafa Kemal Erdemol da bu hissiyata kapılmış olacak ki, Suriye’ye gitmiş ve izlenimlerinden oluşan bir yazı dizisi hazırlamış. Bir zaman sonra birileri “medya, manipülasyon ve Suriye” üzerine kafa yoracak olursa eğer, iyi bir kaynak olacağa benzer.

Elibol'un izlenimlerine göre:

  • Suriyelilere göre ülkelerinin üç düşmanı Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye. En kızdıkları politik figür ise Recep Tayyip Erdoğan...

    • "Suriye'de petrol yok, o nedenle ABD ve Batı bu ülkeyle sadece insan hakları ve özgürlük talepleri nedeniyle ilgileniyor" diye düşünenler yanılıyorlar. Suriye'de en az Irak'taki kadar petrol ve doğalgaz var.

  • Suriyeliler, Türkiye'nin yanında olanların zamanı geldiğinde saf değiştireceği görüşünde birleşiyor...

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriIrakKatarRecep Tayyip ErdoğanSuriyeSuudi Arabistan
Görüş Bildir