Yaklaşık 2 Milyon Öğrenci İlk Kez Karne Alacak

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Yaklaşık 2 Milyon Öğrenci İlk Kez Karne Alacak

Yaklaşık 2 Milyon Öğrenci İlk Kez Karne Alacak

17 Eylül’de başlayan 2012-2013 eğitim öğretim yılının ilk yarısı yarın sona eriyor. İlkokul, ortaokul ve lisede eğitim gören yaklaşık 16 milyon öğrenci ve 800 bin öğretmen iki haftalık yarıyıl tatiline çıkacak. Birinci sınıfta okuyan 1 milyon 870 bin 705 öğrenci ilk kez karne heyecanı yaşayacak . Eğitim öğretim yılının ikinci dönemi 11 Şubat’ta başlayacak. Öğrenciler 14 Haziran’da ise uzun yaz tatiline çıkacak.

Karne günü yaklaştıkça heyecan da arttı. Kırık notu olmayanlar iki haftalık dinlenme programı yaparken, kırık notu olanları da stres sardı. Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği İstanbul Şube Başkanı Alpaslan Dartan, karnenin öğrencilerin çalışmasını belirleyen bir değerlendirme süreci olduğunu belirterek, “Bu değerlendirme hem çocuklar, hem de anne babalar için geçerli. Bu nedenle kırık notlarla karşılanan ebeveynlerin kendi tutumlarını da gözden geçirmelerinde yarar var. Çocukların birçoğu akademik başarısızlıklarında ailelerini yanlarında değil, karşılarında buluyor. Bunun sonucunda da sosyal ve duygusal açıdan yeterince beslenmeyen çocuklar yetişiyor. Öğretmenlere de bu anlamda çok iş düşüyor. Öğrencilerin olumlu özelliklerini destekleyici yaklaşımların yanı sıra geliştirilmesi gereken yönlerle ilgili de belirleyici olmaları gerekiyor. Başarısızlık nedenlerini iyi analiz etmiş bir öğretmenin öğrencisiyle kuracağı diyaloglarla geliştirecekleri stratejiler de artacaktır” dedi.

Alpaslan Dartan, ilk kez karne alacak öğrencilerin velilerine ise şu tavsiyelerde bulundu:

“Bir kere karne özel bir şey. Çocukların ilk kez tattıkları bu duygu aslında heyecan ve motivasyon kaynağı. Orada ne yazdığının hiçbir önemi yok. Orada önemli olan çocuğun şevkini ve heyecanını yüksek tutmak. Birinci sınıflar bir değerlendirme sürecinden geçmiyor aslında, sosyal beceriye dayalı ilişkileri sorgulanıyor. Dolayısıyla anne babanın beklentisi, çocuğunun mutluluğu, duyguları üzerine yoğunlaşmalı. Nesnel veriler üzerinden hareket etmemeli. Birinci sınıftaki çocuğa yakınlık göstermek, sevecen davranmak, onu yargılamamak ve karşılaştırmamak gerekir. O hayatın öğretim sürecine ayak bastı. O zaman elinden tutmak, zorlandığı noktada destek olmak lazım.”

Aile ortamı karneye yansır

Psikoloji İstanbul Danışmanlık Eğitim ve Araştırma Merkezi’nden Filiz Kaya ise, öğrencinin başarısının aldığı notlara indirgenmemesi gerektiğinin altını çizdi. Kaya “Çocuğun ilgi alanları ve aile ortamı karnedeki notlara yansır. Okulda, çocuklardan çok çeşitli alanlarda birden başarılı olmasını bekleriz. Anne-babaların dikkat etmesi gereken konuların başında çocuğun bireysel özellikleri, genel kapasitesi ve güçlü olduğu alanlar gelmeli” diye konuştu.

İkinci dönem sınavlar başlıyor

İkinci dönem, ortaokul öğrencileriyle lise son sınıf öğrencileri için sınav heyecanıyla geçecek. Milli Eğitim Bakanlığı’nın sınav takvimine göre, 8. sınıflar için Seviye Belirleme Sınavı (SBS) ile Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı 8 Haziran Cumartesi günü yapılacak. Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı 5, 6, 7, 9, 10 ve 11’inci sınıflar için ise 9 Haziran Pazar günü uygulanacak.

Lise son sınıf öğrencileri, üniversiteye giriş sınavlarının ilk aşaması olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) 24 Mart Pazar günü girecek. Üniversiteye girişte ikinci aşama olan Lisans Yerleştirme Sınavları’na (LYS) 22-29 Nisan 2013 tarihleri arasında başvurulacak. Sınavlar, 15-16 Haziran ve 22-23 Haziran tarihlerinde 5 oturumda düzenlenecek.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İstanbulLYSÖğretmenYGS
Görüş Bildir