Yakıp, Öldürmeye Teşebbüse İyi Hal!

 > 
15PAYLAŞIM

Erzurum'da, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın 7 Haziran Genel Seçimi öncesi düzenlenen mitinginde, içinde sürücüsünün de bulunduğu minibüsü ateşe verdiği iddia edilen sanığın cezası ağırlaştırılmış müebbet hapisten, 10 yıl hapse düşürüldü. Mahkeme, eylemin teşebbüs aşamasında kaldığı ve sanığın mahkemedeki iyi halini göz önünde bulundurdu.

Erzurum 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davanın ikinci duruşmasında, sanık Tuncer Tan ve avukatı Alpaslan Başlıcan ile müşteki Aydın Taşkesen'in avukatı Kadir Güzelbaba hazır bulundu.

Mahkeme heyeti, son kez müşteki ve müdafi avukatlarını dinledikten sonra tutuklu sanık Tan'a, "kasten yangın çıkartmak suretiyle insan öldürmeye teşebbüsten" ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.

Mahkeme, sanığın eylemini olası kastla işlediğini göz önünde bulundurarak cezayı müebbet hapse, ardından eylemin teşebbüs aşamasında kaldığı ve sanığın mahkemedeki iyi halini göz önünde bulundurarak 10 yıl hapse düşürdü ve sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Neler olmuştu?

Neler olmuştu?
Neler olmuştu?

Erzurum'da 4 Haziran'da İstasyon Meydanı'ndaki HDP mitingi sırasında, HDP'liler ve karşıt görüşlü gruplar arasında kentin çeşitli noktalarında taşlı ve sopalı kavgalar çıkmıştı.

11'i polis 38 kişinin yaralandığı olaylar sırasında bir parti minibüsü taşla tahrip edilmiş, minibüs, sürücüsü Aydın Taşkesen içindeyken çekiciye yüklendiği sırada ateşe verilmiş, Taşkesen yanarak yaralanmıştı.

Olaylar sonrasında gözaltına alınan Tuncar Tan çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı.

  • AA
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir