Yakın İstanbul Tarihi

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Yakın İstanbul Tarihi

Tarihi boyunca, depremler kadar yangınların da şekillendirdiği bir yer İstanbul . “Ateş ve deprem, Bizans’tan Osmanlı’ya miras iki afet”, tarihçi Necdet Sakaoğlu’nun tabiriyle. Kaba bir hesapla, fetihten Cumhuriyet devrine kadar 350 bin yapının alevler tarafından yutulduğunu tahmin ediyor Sakaoğlu. O alevler, ahşap mimarinin de katkısıyla, 13 Haziran 1918’deki büyük Fatih yangınında olduğu gibi kimi zaman tarihi kentin neredeyse tamamını kül etti.

Yüzyıl öncesinin yangınlarıyla şimdikilerin farkı da bu. Artık daha küçük ölçekte, özellikle tarihi binalarda ve canlı yayın eşliğinde yanıyoruz. 22 Ocak gecesi Ortaköy’de Galatasaray Üniversitesi’nin kullanımındaki Feriye Sarayları’na ait yapının yanması gibi. İstanbul’un “yakın” tarihi bu türde ateşlerle dolu. O ateş nasıl düşerse düşşün. Taşınmaz kültür varlıklarını, taşınabilir küle çevirmeyi becerebilen bir koruma/kullanma rejimimiz var.

Kadrolu sorumlu

Haydarpaşa Garı’nın 28 Kasım 2010 Pazar günü yanışı, sembol yapının kentte hakim bir noktada bulunmasının verdiği avantajla, iki kıtadan canlı yayınlandı. Tarihi bina yangınlarının alışılagelmiş, “kadrolu” sorumlusu elektrik kontağı hemen o gün ifşa edildi! Ancak Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın (TCDD) 1. Bölge Müdürlüğü olarak kullanılan garın çatısında o sırada “iyileştirme” çalışması yürütülüyordu. (Garı otele mi, sanat galerisine mi yoksa alışveriş merkezine mi dönüştüreceğini henüz anlayamadığımız Haydarpaşa Liman ve Geri Sahası Nazım İmar Planı henüz onaylanmamıştı; bu plan 15 Kasım 2012’de onaylandı.) Gelgelelim yangın soruşturmasını yürüten Kadıköy Cumhuriyet Başsavcılığı, bu iyileştirilmede bildiğiniz alevin tabancasının (pürmüz) kullanıldığını tespit etti. İBB İtfaiye Müdürlüğü, raporunda, yangının elektrik tesisatında meydana gelen kısa devreden kaynaklandığını belirtti. Bilirkişi ve Savcı Selahattin Aydoğdu ise aynı görüşte değil. Savcı, izolasyon çalışması yapan iki işçi ve şirket sahibinin “taksirle yangına sebebiyet verdiğini” iddia ediyor.

Keşfetmekiçinbak.com

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Galatasaray Üniversitesiİstanbulİstanbul Büyükşehir Belediyesideprem
Görüş Bildir