Yahudiler'de Türk Kökeni Var Araştırması

-

Yahudiler'de Türk Kökeni Var Araştırması

Yahudiler'de Türk Kökeni Var Araştırması

Hürriyet'in haberine göre; ABD'de bulunan John Hopkins Üniversitesi'nde görevli genbilim uzmanı Yahudi asıllı Eran Elhaik, Aşkenaz Yahudileri'nin Hazar kökenli olduğu tezinin daha geçerli olduğunu öne sürdü. "Genome Biology and Evolution" adlı dergide "Avrupa Yahudilerinin Soyunun Kayıp Halkası: Ren ve Hazar Hipotezlerinin Karşılaştırılması" başlıklı bir çalışma yayımlayan Elhaik, sekizi Yahudi, 74'üyse Yahudi olmayan gruplardan gelen bin 287 kişinin gen analizini coğrafi ve tarihsel göç yolları açısından değerlendirdi.

Bilim dünyasında büyük yankı uyandıran araştırmada, Aşkenaz Yahudilerinin asıl kökeninin, Miladi takvime göre tarihin başlangıcına yakın bir dönemde Hazar bölgesine yerleşen Türk boyları olduğu ortaya konuluyor. Elhaik'e göre bu nüfusun bir kısmı sekizinci yüzyılda Museviliğe geçti ve "Hazar Tezi" ni oluşturan göç yollarını kullanarak Avrupa kıtasına doğru ilerledi.

Tüm Yahudi nüfusunun büyük bölümünü oluşturan Aşkenazlarla ilgili daha yaygın olan "Ren Tezi" ne göre aslında Filistin'de yaşayan Yahudiler, Müslümanların bu bölgeyi işgal etmesi nedeniyle yedinci yüzyıldan başlayarak kaçtı ve önce Güney Avrupa'ya, sonra da Ren Nehri kıyılarına, yani şimdiki Almanya'ya yerleşti.

Eran Elhaik, genetik göstergelerin bu tezi desteklemediğinin altını çiziyor. Elhaik'e göre Avrupa Yahudileri, Yakın Doğu, Kafkas, Avrupa ve Sami soylarının genlerinin karışımından oluşuyor. Bu veriler de, "Hazar Tezi" ni destekliyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAmerika Birleşik DevletleriBilimFilistin
Görüş Bildir