Yahudi Kültürü Tanıtılıyor

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Yahudi Kültürü Tanıtılıyor

Yahudi Kültürü Tanıtılıyor

Yahudi Kültürü Avrupa Günü etkinlikleri "Yahudi mizahı" temasıyla, 7 Ekim Pazar günü yapılacak etkinlikte Yahudi kültürü anlatılacak.

Türk Musevi Cemaati Basın Sözcüsü Saporta: "Maalesef normalde kapalı olan sinegog ve kurumlarımız Yahudi Kültürü Avrupa Günü'nde herkese açılacak."

Yahudiler'in kültürel ve tarihi mirasını tanıtma amacıyla 30 Avrupa ülkesinde geleneksel olarak her yıl düzenlenen Yahudi Kültürü Avrupa Günü, bu yıl "Yahudi mizahı" temasıyla, 7 Ekim Pazar günü kutlanacak. Etkinlikte Yahudi Mizahı'nın yanı sıra Yahudi yemekleri, müzikleri, dansları ve kültürü İstanbullular'la buluşacak.

İstanbul'un Galata ve Balat gibi, Yahudiler'in yoğun olarak yaşadığı bölgelerinde yapılacak olan Yahudi Kültürü Avrupa Günü etkinlikleri Schneidertempel Sanat Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısıyla duyuruldu.

Etkinlikte yer alacak sanatçı, fotoğrafçı ve karikatüristlerin de katıldığı toplantıda konuşan Türk Musevi Cemaati Basın Sözcüsü Deniz Saporta, etkinliğin Avrupa'da 30 ülkede aynı günde yapıldığını belirtti. "Yahudi kültürü çoğu zaman merak edilen ve tanınmak istenen birkültür".

'Yahudi Kültürü Avrupa Günü'nün Türkiye'de 2006 yılından itibaren kutlandığını ifade eden Saporta, "Yahudi kültürü çoğu zaman merak edilen ve tanınmak istenen bir kültür. Fakat yaşadıkları yerde Yahudiler çok sayıda olmadıkları için insanların çok fazla ulaşamadığı bir kültür. Türkiye'de az sayıda kalmış Yahudi toplumunun kendisini geniş topluma tanıtması açısından bu etkinliğin yararlı olduğunu düşünüyoruz. Etkinlikte temalar daha önce, "Bayramlar", "Yahudilik'te müzik ve sanat" oldu. Bu sene çoğu etkinlik Yahudi mizahı etrafında çerçeveleniyor" diye konuştu.

Sinegoglar ve Yahudi kurumları herkese açık olacak

Yahudi mizahının kendisini dünya konjonktürüne yerleştirmiş bir mizah olduğunu ifade eden Saporta, etkinlikte Yahudiler'in karakteristik özelliklerinin mizah içinde okuyanlara ve izleyicilere sunulacağını söyledi.

Etkinliğin amacının o ülkenin Yahudileri ile ilgili her şeyi anltabilmek ve tanıtabilmek olduğuna dikkati çeken Saporta, "Türk Yahudileri'nin kendine özgü gelenek ve görenekleri yemek şekli ve kültürel, tarihsel mirası var. Maalesef normalde kapalı olan sinegog ve kurumlarımız Yahudi Kültürü Avrupa Günü'nde herkese açılacak. Bu bağlamda bu sinegog ve kurumları merak edip gezecek olan vatandaşlar buralara girebiliyor" dedi.

Türk Yahudileri'nin duaları Türk makamlarına göre adapte edilmiş

Etkinlikte sahne alacak olan Renan Koen Trio, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İspanya'dan Osmanlı İmparatorluğu'na gelen Yahudiler'in Edirne'ye yerleştikten sonra Mevleviler'le ortak bir ilahi formu oluşturduğunu ve buna "maftarim" denildiği belirtti.

Dünyanın hiçbir yerinde Yahudiler'in Türk makamlarıyla dua okumadığını kaydeden Trio, vereceği konserde 1 tane maftirimi

alıp viyolensele ve kemençeye uyarladığını söyledi.

"Yahudi Kültürü Avrupa Günü"

İlki 1999 yılında yapılan Yahudi Kültürü Avrupa Günü etkinlikleri kapsamında Ayhan Sicimoğlu, Renan Koen Trio, Şef Menahem Eskenazi şefliğindeki Maftirim Korosu ve Buket Bahar & Jerfi Aji gibi grup ve sanatçılar sahne alarak Yahudi müzikalleri, caz ve latino gibi türlerden eserler sunacak.

Türk mizahının ustaları Erdil Yaşaroğlu, Kandemir Konduk, Metin Serezli ve İrvin Mandel, Nedim Saban;ın moderatörlüğünde Yahudi mizahını tartışacak.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İspanyaİstanbulmüzik
Görüş Bildir