Yahoo Tumblr İçin 1.1 Milyar Doları Resmen Gözden Çıkarttı

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Yahoo Tumblr İçin 1.1 Milyar Doları Resmen Gözden Çıkarttı

Yahoo, Marissa Mayer ile başladığı yeniden canlanma dönemi ciddi bir kilometre taşına ulaştı. Yahoo yönetimi Tumblr‘ın satın alınması için 1.1 milyar dolarlık satın almayı onayladı.

Kısa süre önce çıkan dedikodular Tumblr’ın fiyat yükseltmek istediği ancak yeni yeni gelir üretmeye başlayan şirketin kasasında pek nakit kalmadığı yönündeydi. Ardından Facebook ve Microsoft da devreye girdi ancak saatler önce gelen bilgiye göre Yahoo New Yorklu şirket için nakit 1.1 milyar dolarlık teklifi resmen onayladı.

Kendini Tumblr’ın genç kitlesiyle tazelemek isteyen Yahoo, New York’a yeni internet milyarderleri (David Karp ve diğerleri) kazandıracak ama bu satın almanın New York ekosistemi kadar içerik tarafındaki etkisi de önemseniyor. Tumblr‘daki içerikler çoğunlukla fotoğrafların tekrar paylaşımından oluşsa da anasayfasındaki rakamlara göre Tumblr 108,5 milyon blogu, ve 50.9 milyar blog yazısını üzerinde barındırıyor.

Diğer yandan Tumblr içeriklerinin belli bir kısmının sadece 18+ yaş gurubuna hitap ettiğini göz önünde bulundurmakta da fayda var.

Henüz resmi açıklamalar gelmiş değil ancak Yahoo bugün için bir basın toplantısı yapacağını açıkladı ve satın alma kararının bu toplantıda açıklanması bekleniyor. Marissa Mayer büyük ihtimalle bu toplantıya bizzat katılacak. Belki kısa süre önce başarısız olunan Dailymotion satın alması hakkında bir açıklama da yaparak yeni bir hedefleri olup olmadığını açıklar.

Webrazzi

Haberin Tamamı İçin:

Yahoo Yönetim Kurulu'ndan Tumblr Onayı Çıktı, Şimdi Ne Olacak?

Sosyal internete geçişle birlikte bu sürece ayak uyduramayan Yahoo, bir süre önce Google’dan Marissa Mayer’i transfer etmişti ve CEO Marissa Mayer ile birlikte çok ciddi bir PR gücüne kavuşmuştu.

Mayer ile birlikte tekrar güçlenmeye başlayan Yahoo’da uzun süredir iş süreci geliştirmesi gibi Yahoo’yu sosyal web anlayışına uyduracak değişimler göze çarpıyordu. Summly satın almasıyla birlikte herkesi şaşırtan Yahoo ile ilgili, yakın zamanda “Yahoo Tumblr’ı satın alabilir” şeklinde haberler çıkıyordu.

Kısa bir süre sonra bu duyumların gerçekliği ortaya çıktı ve dün akşam saatlerinde Yahoo Yönetim Kurulu, Marissa Mayer’in isteğini onayladı, eğer Tumblr da evet derse, Yahoo Tumblr’ı 1.1 milyar Dolar’a satın alabilir.

Wall Street Journal’in aktardığına göre Tumblr’daki kaynaklar da satışın Tumblr tarafında da onaylandığını bildiriyor. Görünen o ki en yüksek meblağa el değiştiren sosyal ağ rekoru Instagram’dan Tumblr’a geçiyor olabilir.

Tumblr New York merkezli 6 yıllık bir şirket. Toplamda 100 milyondan fazla kullanıcıya sahip ve 75 milyonu Amerika’dan olmak üzere toplam 225 milyon kişi her ay Tumblr’ı ziyaret ediyor. Karlılık anlamında çok büyük gelirleri olmasa da, bu satış teknoloji dünyasındaki güç dengelerini değiştirebilir.

2011 yılının sonlarında aralarında Union Square Ventures, Spark Capital ve Sequoia Capital’in de bulunduğu Seri A yatırımı ile toplamda 85 milyon Dolar toplamıştı ve 800 milyon Dolar’lık bir değerlemeye ulaşmıştı. Aradan geçen 1.5 yılda Tumblr –eğer satış onaylanırsa- sadece 300 milyon Dolar’lık bir değer yaratmış olacak ki, Yahoo için kumar sayılabilecek olan bu bilgi, aynı anda Tumblr’ın kurucusu David Karp’ı da ipten kurtarmış olabilir, çünkü Tumblr’ın finansal performansı çok da iç açıcı değil.

Tumblr’ın toplam 175 çalışanı bulunmakta ve comScore’a göre Tumblr’da toplam 108 milyon blog barınmakta. Aylık 117 milyon eşsiz kullanıcıya sahip. Geçtiğimiz yıl bu sayı 58 milyondu, dolayısıyla trafiği 2 kat artsa da, finansal anlamda performansı o kadar da yüksek değildi.

Satın alma haberi ile ilgili Tumbloggerlar (Tumblr’da blogu olanlar) her ne kadar negative yorumlar yapıyor olsa da ve duyumlar anlaşmayı her iki tarafın da onayladığını söylese de, bu anlaşma henüz resmi olarak onaylanmadı, belirtelim.

Haberin Tamamı İçin:

Yahoo'dan Tumblr'a 1,1 Milyar Dolar

İnternet şirketi Yahoo'nun Yönetim Kurulu, New York merkezli blog sitesi Tumblr'ın 1,1 milyar dolara satın alınmasını onayladı.

Yönetim Kurulu tarafından oybirliğiyle onaylanan ve uzun süredir gündemde olan anlaşmayla ilgili olarak piyasa uzmanları ve şirkete yakın kaynaklar, 'beklenen sonuç' yorumunu yaptı.

Anlaşmanın Yahoo ve Tumblr tarafından ilerleyen saatlerde resmen açıklanması bekleniyor.

Bu, 2012 yılında Yahoo'nun Yönetim Kurulu Başkanı olan Marrissa Mayer'ın altına imza attığı en büyük anlaşma olacak.

Wall Street Journal, adını açıklamadığı ancak her iki şirkete de yakın kaynaklara dayanarak, Tumblr'ın bağımsız bir şirket olarak çalışmaya devam edeceğini duyurdu.

Tumblr, 2007 yılında şirketi kuran 26 yaşındaki David Karp tarafından yönetiliyor ve Karp'ın anlaşmanın ardından bu görevini sürdürmesi bekleniyor.

Piyasa uzmanları, Google ve Facebook'la rekabet etme çabasındaki Yahoo'nun Tumblr'ı satın alarak daha yaygın bir sosyal medya ağına sahip olacağını ve daha genç bir kullanıcı profilini çekmeye çalışacağını belirtiyorlar.

Özel iştirakçilerden en son yatırım aldığında Tumblr'ın değeri 800 milyon dolar olarak belirlenmişti. Yahoo'nun ödediği 1,1 milyar dolarlık bedel bu değerin oldukça üstünde.

Kuruluşundan bu yana basit ve kullanışlı ara yüzüyle milyonlarca kullanıcıyı çeken Tumblr, sunduğu blog hizmetini diğer sosyal medya hizmetleriyle birleştiriyor.

Ana sayfasındaki bilgilere göre Tumblr'da 108 milyon blog yer alıyor ve toplam paylaşım sayısı yaklaşık 51 milyara ulaşıyor.

Tumblr'ın mobil cihazlarda da yaygın bir kullanıcı kitlesi var.

Kullanıcı sayısı artıyor olsa da, özellikle reklam almaya direnen Tumblr'ın kârı aynı oranda artmadı.

Geçen yıl sınırlı miktarda reklam alacağını açıklayan şirket, Forbes dergisine göre, 2012 yılında sadece 13 milyon dolar gelir elde edebildi.

Yahoo'yla yapılan anlaşmanın ardından, Tumblr'ın daha fazla reklam alıp almayacağı konusunda henüz net bir açıklama yok.

Aylık ziyaretçi sayısı 700 milyonu bulan ve gelirinin büyük bölümünü reklamlardan elde eden Yahoo, internet sektörünün hâlâ önde gelen şirketlerinden birisi. Ancak hem mobil cihazlarda çok yaygın kullanılmıyor hem de arama motoru olarak Google'ın ardında kalıyor.

2012 yılında binin üstünde çalışanını işten çıkaran Yahoo'nun piyasadaki adını koruyabilmesi için içeriğe mi yoksa yeni teknoloji ve teknoloji araçlarına mı yönelmesi gerektiği konusundaki tartışmalar sürüyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

CEODeepMindFacebookGoogleInstagramMicrosoftSosyal Medyatransferweb
Görüş Bildir