Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yabancı Öğrenciler Burada İstenmiyor

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Yabancı Öğrenciler Burada İstenmiyor

Yabancı Öğrenciler Burada İstenmiyor

Londra Metropolitan Üniversitesi’nin Avrupa Birliği dışından gelen, aralarında Türklerin de bulunduğu öğrencilere eğitim ve vize sağlayan lisansını iptal etmesi öğrenciler arasında büyük tepkiye neden oldu. İngiliz hükümeti yeni formül arayışında.

İNGİLTERE’de Göçmenlik Bürosu’nun (UKBA) Londra Metropolitan Üniversitesi’nin lisansını iptal etmesine tepkiler büyüyor. Protestolar üzerine Başbakan David Cameron hükümeti konuyla ilgili acilen “özel görev komitesi” oluşturdu. Komite, üniversitenin yabancı öğrencileri bir anlamda kefil olduğu “sponsorluk” hakkını yitirmesi nedeniyle sınırdışı edilme tehlikesi yaşayan öğrencilerin diğer okullara yerleştirilmesi için çalışacak.

Üniversiteye zarar verdi

İlk olarak mağdur üç öğrenci bu uygulamadan yararlandırılacak. Londra Metropolitan Üniversitesi Yardımcı Rektörü Malcolm Gills, kararın İngiltere’nin üniversite eğitimi alanındaki “marka değerine” zarar verdiğini söyledi. UKBA ise uygulamanın sadece yükümlülüklerini yerine getirmeyen bir üniversiteye yönelik olduğunu savundu.

100 Türk öğrenci var

Londra Metropolitan Üniversitesi’nde okuyan 100’ün üzerinde Türk öğrenci var. İşletme 3’üncü sınıf öğrencisi Taylan Gözden, “Okul yönetimine konuyu sorduğumuzda böyle bir şey olamayacağını söylediler. Bir anda son senemde okul değiştirmek zorunda kaldım. Tazminat isteyebilirim” dedi. Vize uygulanan ülke öğrencilerinin 13 bin (36 bin lira), AB üyesi ülkesi öğrencilerinin ise yılda 9 bin sterlin (25 bin lira) ödediği İngiliz üniversitelerinde öğrenim görmek gittikçe zorlaşıyor. İşçi Partisi parti milletvekilleri ile öğrenci dernekleri ise eleştirilerini sertleştiriyor. Öğrencilerin yeni protestolar düzenleyeceği konuşuluyor. UKBA, her yıl 290 bin öğrenciye vize verip, 110 bin öğrencinin de vizelerini uzatıyor. İngiltere’nin en “kârlı” sektörlerinden biri olan eğitim, ülke ekonomisine yılda 5 milyar sterlin (Yaklaşık 15 milyar lira) gelir sağlıyor.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Avrupa BirliğiBaşbakanİngiltere
Görüş Bildir