Yabancı Dil Hazırlık Sınıflarını Geçemeyenlere İkinci Şans

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Yabancı Dil Hazırlık Sınıflarını Geçemeyenlere İkinci Şans

Yabancı Dil Hazırlık Sınıflarını Geçemeyenlere İkinci Şans

Eğitim gördükleri yükseköğretim programlarının zorunlu yabancı dil hazırlık sınıfında başarısız olan öğrencileri, ÖSYM tarafından başka bir programa yerleştirilecek.

ÖSYM, üniversitelerde yabancı dil zorunlu hazırlık sınıfını geçemeyen öğrencilerin başka bir programa ya da aynı programın Türkçe eğitim veren bölümlerine yerleştirilme işlemlerinin yapılacağını duyurdu. ÖSYM’den yapılan açıklamada, başvuruda bulunan öğrencilerin kayıtlı oldukları programa eşdeğer Türkçe eğitim yapılan, Türkçe programı yoksa da başarısız oldukları programa yakın bir bölümün birinci sınıfına yerleştirilecekleri belirtildi. Uygulamadan ÖSYS, DGS veya Yurtdışında Çalışanların Çocukları İçin Yükseköğretime Giriş Sınavı (YÇS) sonuçlarına göre merkezi yerleştirme ile kayıtları yapılan öğrenciler faydalanabilecek. Özel yetenek sınavı sonuçlarına göre öğrenci alan yükseköğretim programları ise bundan faydalanamayacak.

Yapılan açıklamaya göre adaylar, 15-18 Ekim arasında başvuru kılavuzu ile aday başvuru formunu ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden edinebilecek. Bunun için adayların önce başvuru formunu doldurarak, eğitim aldığı üniversitede onaylatması gerekiyor. Ardından, kılavuzda belirtilen bankalara 10 TL yerleştirme ücretleri yatırılacak. Banka dekontu ve aday başvuru formu ile birlikte bir başvuru merkezine giderek elektronik olarak işlemlerini yapabilecek. Başvuru merkezleri ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden ilan edilecek.

İlgili Üniversite tarafından onaylanmayan formlar başvuru merkezleri tarafından kesinlikle işleme alınmayacak. Başvuru merkezi görevlisi adayın bilgilerini ve fotoğrafını elektronik ortama aktardıktan sonra yazıcıdan alacağı ‘Başvuru Kayıt Bilgileri’ belgesini adaya kontrol ettirecek. Bilgiler doğru ise işlem tamamlanacak. Başvuru formları, merkezler tarafından ÖSYM’ye gönderilecek.

Elektronik olarak bu merkezler aracılığıyla yapılmayan başvurular işleme alınmayacak. Adaylar başvuru merkezine başvuru hizmeti ücreti olarak 3 TL ödeyecek. Başvurular 18 Ekim 2012 tarihinde saat 17.00’de sona erecek.

Kılavuzda, başvuru ve değerlendirme işlemi ile ilgili ayrıntılı bilgilerin yer alacağını belirten ÖSYM, adayların kılavuzu dikkatlice incelemesi gerektiğini hatırlattı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Öğrenci Seçme Yerleştirme Merkezi
Görüş Bildir