Görüş Bildir

Yabancı Cihatçılar Türkiye'den Suriye'ye Nasıl Geçiyor?

Anasayfa > Gündem

İngiltere, günlerdir Londra'daki ailelerini terk eden ve İslam Devleti saflarına katılmalarından endişe edilen üç genç kızı konuşuyor.

BBC Türkçe'den Selin Girit yabancı cihatçıların Türkiye'den Suriye'ye nasıl geçtiğini araştırdı.

İşte BBC Türkçe'de yer alan o haber;

Üç genç kızın Akçakale Sınır Kapısı'nı kullanarak Suriye'ye geçtikleri ya da geçmeye çalışacakları tahmin ediliyor. Akçakale Sınır Kapısı'nın Suriye tarafında İslam Devleti'nin kontrolündeki Tel Abyad bulunuyor. Tel Abyad üzerinden IŞİD'in karargahı olan Rakka'ya gitmek rahat. Çünkü yol üzerindeki tüm bölgeler örgütün kontrolünde. Bu nedenle Türkiye'den IŞİD cephesine geçecek cihatçılar genellikle Akçakale Sınır Kapısı güzergahını izliyor.

Nitekim geçtiğimiz ay Fransa'da Charlie Hebdo dergisine yapılan saldırının akabinde gerçekleşen Yahudi marketi saldırısını düzenleyen Amedi Coulibaly'nin eşi Hayat Boumediene de aynı güzergahı kullanarak Türkiye'den Suriye'ye geçmişti.

'Suriyeliler yolumuzu kesti'

Akçakale yolunda hiçbir güvenlik önlemi, polis kontrol noktası ya da herhangi bir polis mevcudiyeti göremedik. Sınır kapısı günlerden Pazar olduğu için kapalıydı. Görüntü almak için arabamızdan iner inmez Suriyeli bazı kişiler etrafımızı sardı. Görüntü alamayacağımızı, fotoğraf çekemeyeceğimizi söylediler. Güvenlik nedeniyle burada görüntü almak fikrinden vazgeçtik ve sınır kapısının önünden ayrıldık.

'Hava saldırılarından beri azaldı'

'Hava saldırılarından beri azaldı'

Urfa'nın bir diğer noktasında buluştuğumuz ve kimliğini gizli tutmak isteyen bir insan kaçakçısına Türkiye'den Suriye'ye yabancı cihatçıların nasıl geçtiğini sorduk.

'Eskiden el Nusra'ya gitmek isterlerdi, şimdi IŞİD için gidiyorlar'

Öncelikle, koalisyon ülkelerinin düzenlediği hava saldırılarının başlamasından bu yana sınırdan geçişlerin büyük oranda düştüğünü söyledi.

IŞİD'in bu hava saldırılarıyla güçsüzleştiğini, cihatçıların IŞİD cephesine katılımlarının bu nedenle düşmüş olabileceğini ifade etti.

Geçmişte daha çok Nusra Cephesi için sınırdan insan geçirdiklerini, son 1-2 yıldır ise yabancı cihatçılar için asıl cazibe merkezinin IŞİD olduğunu belirtti.

'Suriye'ye giderken rejime karşı savaşma niyetiyle gidiyorlar. Ama oraya gidince Müslümanların Müslümanlara karşı savaştığı bir ortamın içinde kendilerini buluyorlar.' diye konuştu.

Kaçakçıların genellikle nasıl bir rota izlediğini sorduğumuzda ise şu yanıtı verdi:

'Önce IŞİD militanları Türkiye'den yerel bir insan kaçakçısıyla anlaşır. Bu kişi İstanbul'a gelen ve Suriye'ye gitmek isteyen kişilerle buluşur. Ardından birlikte Akçakale'ye hareket ederler. Akçakale Sınır Kapısı'nda güvenlik zayıftır. Özellikle de vardiyaların değiştiği saatlerde. Eğer kaçırılan kişi yabancı bir kadınsa, sınırın Tel Abyad tarafında IŞİD'e katılmış yabancı bir kadın ve ona eşlik eden iki erkek militan tarafından karşılanır.'

  • BBC Türkçe
Kaynak: http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?