Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dış Basın Ankara'daki Üçüncü Saldırı İçin Ne Yazdı?

 > -

Dünya basını, Türkiye'nin kalbi Ankara'da dün akşam meydana gelen saldırıyı son dakika gelişmesi olarak paylaştı. Saldırıyla ilgili gelişmeler de geniş yankı buldu.

Ankara'da son beş ayda üçüncü kez saldırı yapıldı. Dün akşamki saldırıda bu sabah açıklanan son rakama göre 37 kişi hayatını kaybetti, 70'in üzerinde yaralı var.

Yaşanan Tüm Gelişmeler ile Türkiye'nin Kalbine Üçüncü Bombalı Saldırı - onedio.com
Yaşanan Tüm Gelişmeler ile Türkiye'nin Kalbine Üçüncü Bombalı Saldırı - onedio.com

Saldırıyla ilgili gelişmeler dünya basınına böyle yansıdı:

Bild

“Türkiye'nin başkenti Ankara'nın kalbinde dört haftadan kısa bir sürede ikinci kez bombalı saldırı gerçekleştirildi. Resmi açıklamalara göre 34 kişi hayatını kaybetti, 125 kişi yaralandı. Saldırı Pazar günü akşam saatlerinde, 17 Şubat'ta gerçekleştirilen ve 29 kişinin yaşamını yitirdiği bomba yüklü araçla yapılan saldırıya yakın bir mesafede meydana geldi. Saldırının bu kez de bomba yüklü araçla gerçekleştirildiği duyuruldu. Saldırının ardından Facebook, Twitter ve diğer sosyal medya platformlarına erişim mahkeme kararıyla engellendi. Türk güvenlik birimleri saldırıyı terör örgütü PKK'nın yaptığını düşünüyor."

Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ)

“Türkiye'nin başkenti Ankara'da meydana gelen bombalı saldırıda 34 kişi hayatını kaybetti, 125 kişi yaralandı. Sağlık bakanı Müezzinoğlu tarafından patlamada en az bir intihar saldırganının öldüğü açıklandı. Saldırı, 2013 yılında hükümet karşıtı eylemlerin gerçekleştiği Kızılay Meydanı'nda meydana geldi. Bomba yüklü bir araç otobüs durağında patlatıldı. Bir otobüs olmak üzere çok sayıda aracın yandığı görüldü. Saldırıyı şu ana kadar kimse üstlenmedi."

Zeit Online

“Türkiye'nin başkenti Ankara'da bomba yüklü aracın patlatılması sonucu 34 kişi yaşamını yitirdi. Sağlık Bakanı Müezzinoğlu'nun açıklamasına göre 125 kişi de yaralandı. Türk hükümeti saldırının arkasında PKK'nın olduğunu tahmin ediyor. İlk bulgular buna işaret ediyor. Saldırının intihar saldırısı olduğu düşünülüyor. Saldırganlardan birinin bir kadın olduğu belirtiliyor."

Tagesschau.de

“Türkiye'nin başkenti Ankara'nın merkezinde meydana gelen saldırıda, hükümet tarafından yapılan açıklamaya göre, en az 34 kişi öldü, 125 kişi yaralandı. Güvenlik birimleri intihar saldırısı olduğunu düşünüyor. Başbakan Davutoğlu güvenlik zirvesini topladı. Son olarak Şubat ortalarında gerçekleştirilen bir saldırıda 28 kişi hayatını kaybetmişti. Saldırıyı PKK yanlısı TAK üstlenmişti."

Deutsche Welle

Ankara Kızılay'da meydana gelen saldırıda en az 34 kişinin hayatını kaybettiği, 125 kişinin de yaralandığı açıklandı. İçişleri Bakanı Ala, saldırıyla ilgili ciddi bulgular elde ettiklerini söyledi. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Başbakanlık'taki toplantı sonrası yaptığı açıklamada, 34 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Müezzinoğlu, hayatını kaybedenlerden 30'unun olay yerinde 4'ünün de hastanede vefat ettiğini ifade etti. Müezzinoğlu, 125 kişinin de hastanelerde tedavi gördüğünü, 19'unun da durumunun ciddi olduğunu söyledi. Patlamanın meydana geldiği nokta Başbakanlık ve İçişleri Bakanlığı binalarına yaklaşık 300 metre uzaklıkta."

Ria Novosti

"Ankara'da yaşanan terör saldırısında ölü sayısı 27'ye yükseldi, 75 kişi de yaralandı. Ankara'nın merkezindeki Güven Parkı'nda büyük bir patlama yaşandı. Bir otobüs tamamen yandı. Elde edilen ilk verilere göre, patlamanın sebebi bomba yüklü araç oldu. Başkentin merkezi tamamen ulaşıma kapatıldı. Rusya Ankara Büyükelçiliği olay sırasında yaralananlar arasında Rus vatandaşlarının olup olmadığını araştırıyor."

İtar Tass

"Türkiye'nin başkenti Ankara'da yaşanan patlamada 27 kişi hayatını kaybetti, 75 kişi ise yaralandı. Daha önce ölü sayısının 25 olduğu bildirilmişti. Elde edilen ilk verilere göre, canlı bomba otobüs durağının yanında bulunan bomba yüklü aracı patlattı. Henüz hiçbir terör örgütünün olayı üstlenmediğini bildirdi."

Rossiyskaya Gazeta

"Ankara'da otobüs durağında bombalı aracın patlaması sonucunda 27 kişi hayatını kaybetti, 75 kişi yaralandı. Patlama yaklaşık 10 toplu taşıma durağının bulunduğu şehrin en canlı bölgesinde yaşandı. Olay yerine ambulanslar sevk ediliyor."

BBC

"Türkiye'nin başkenti Ankara'da meydana gelen patlamada ilk belirlemelere göre 25 kişi hayatını kaybetti, 75 kişi de yaralandı. Geçtiğimiz ay yine Ankara'da meydana gelen patlamada 29 kişi ölmüş, onlarca kişi yaralanmıştı. Ankara'da son altı ay içinde üç patlama meydana gelirken Türkiye çoklu güvenlik tehdidiyle karşı karşıya."

Guardian

"Ankara'nın ulaşım merkezinin yakınındaki patlamada ilk belirlemelere göre 27 kişi hayatını kaybetti. Güvenlik yetkilileri patlamanın bomba yüklü bir aracın patlatılmasıyla meydana geldiğini açıkladı."

Independent

"Türkiye'nin başkenti Ankara'nın Kızılay bölgesinde otobüs durağı yakınlarındaki patlamada en az 27 kişi hayatını kaybetti. Gelen haberlere göre, patlama, bomba yüklü bir aracın patlatılması sonucu meydana geldi"

Daily Mail

"Türkiye'nin başkenti Ankara'da bombalı aracın patlaması sonucu en az 27 kişi hayatını kaybetti, 75 kişi de yaralandı. Patlama, Ankara'nın en büyük meydanı Kızılay Meydanı'nın yakınlarındaki Atatürk Bulvarı'nda meydana geldi. Patlamanın ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu, acil güvenlik toplantısı düzenliyor."

Financial Times

"Ankara'nın en merkezi ulaşım noktasında meydana gelen patlamada en az 27 kişi hayatını kaybetti, 75 kişi de yaralandı. Başkentte bir aydan daha az süredeki ikinci ölümcül patlamada, ölü sayısının artmasından endişe ediliyor. Hükümet patlama ile ilgili yayın yasağı koydu."

Sky News

"Türkiye'nin başkenti Ankara'daki kalabalık otobüs durağının yakınındaki patlamada en az 75 kişi yaralandı. Patlamanın bomba yüklü bir aracın patlatılması sonucu meydana geldiği belirtildi."

Le Matin

"Pazar akşamı Ankara'yı kana buladı. Bir bomba yüklü araç Pazar akşamı Ankara'nın merkezini vurdu. Valiliğin açıklamasında 27 ölü 75 yaralı olduğu açıkladı. Patlamanın otobüs durağı yakınında olması ölü sayısını fazla olmasına sebep oldu"

DHA ve Onedio

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir